dzienik6

,,Państwo Środka” w „Mieście Możliwości”

Choć chiński Rok Kozy wypada dopiero za 10 lat, w kalendarzu Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, nowy rok akademicki rozpoczął się pod znakiem koziołków. Tych z herbu Kędzierzyna-Koźla! ,,Dzień Kultury Chińskej” zorganizowany przez IK po raz pierwszy w naszym zaprzyjaźnionym mieście okazał się wielkim sukcesem, a kędzierzynianie pokazali, że żyją nie tylko przemysłem.

Impreza, podczas której wolontariusze, pracownicy i zaproszeni goście Instytutu Konfucjusza przybliżali uczestnikom kulturę i tradycję Państwa Środka odbyła się w sobotę, na Wydziale Inżynierii Systemów Technicznych, który równo od roku dzieli swoją kozielską siedzibę z filią opolskiego IK.

Chcemy promować przede wszystkim kulturę Chin, ale też nasz siostrzany instytut i tutejszy wydział – powiedziała dyrektor IK Ewa Jakuczek.

Wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla miało już okazję skorzystać m. in. z lekcji języka chińskiego oferowanych przez miejscową załogę instytutu. Pozostali, a więc ci, dla których sobotni piknik był pierwszym spotkaniem z Chinami, z pewnością zapiszą się na najbliższe zajęcia, czyli ,,medytację w ruchu” tai –chi.

Wśród mnóstwa atrakcji dostępnych na scenie, w namiotach i w salach wykładowych WIST znalazł się pokaz chińskiej samoobrony Wing Chun Kung Fu, występy taneczne i wokalne, koncert kwartetu filharmoników, pokaz Qipao, czyli tradycyjnego stroju damskiego, nauka gry w chińskie szachy, konkurs ping-ponga i wykład Stanisława Niewińskiego pt.: „Wpływ konfucjanizmu na funkcjonowanie cesarstwa chińskiego”.

Były tez chińskie wycinanki, maski i kaligrafia, jednak szczególnym powodzeniem cieszyła się chińska herbata, parzona zgodnie ze starymi prawidłami przez Martę Pawłowską, która zgłębiała tę tradycyjną sztukę w Hangzhou.

Uraczonych oolongiem i trzymających w ręku papier ryżowy z wykaligrafowanym imieniem żegnały dźwięki chińskich skrzypiec er-hu. Nie na długo. Każdy kędzierzynianin może w każdej chwili wrócić do kozielskiego Instytutu Konfucjusza i dowiedzieć się jeszcze więcej.

Comments are closed.