Laureaci konkursu w Chinach!

W marcu br. odbył się konkurs na zagospodarowanie parkingu II Kampusu Politechniki Opolskiej, zwycięski projekt przewiduje powstanie ogrodu chińskiego przy naszym instytucie. Zanim to nastąpi laureaci konkursu podziwiali ogrody (i nie tylko:) w Chinach!

Relacja z pobytu poniżej,a my jeszcze raz gratulujemy!!!

Trzynasty września bieżącego roku był dniem wyjazdu do Chin, który był główną nagrodą i zwieńczeniem konkursu na zagospodarowanie Placu na II Kampusie Politechniki Opolskiej. Trzy laureatki, studentki architektury: Aleksandra Dziwoki, Eva Lazar i Justyna Madejska wraz z Kierownikiem Katedry Architektury i Urbanistyki prof. dr hab. Edwardem Sytym oraz mgr inż. arch. Anną Szczegielniak wyruszyli w dwutygodniową wyprawę do Azji.
Nagroda obejmowała zwiedzanie Pekinu i okolic oraz trzydniową wycieczkę na południe do miasta ogrodów – Suzhou.
W samej stolicy punktami planu były między innymi przepiękna Świątynia Nieba i poprzedzone Placem Niebiańskiego Spokoju tajemnicze Zakazane Miasto, a także Wielki Mur na odcinku Mutian Yu. Trasę z północy na południe zwiedzający pokonali superszybkim pociągiem. W mieście Suzhou grupa miała okazję odwiedzić Humble Administrator’s Garden oraz Lion Forest, a także ulice Shantangjie – oświetloną przez charakterystyczne czerwone lampiony, oraz Guanqian – upodobaną przez zachodnich turystów. Prawdziwy klimat Chin rodem ze stron National Geographic grupa mogła zasmakować w Mudu, tradycyjnym miasteczku.
Politechnika w Pekinie zorganizowała również wykłady związane z urbanistyką stolicy i Państwa Środka oraz na temat ogrodów chińskich, które zwiedzający mieli szansę zobaczyć w Suzhou. Poza tym studentki i wykładowcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnych chińskich wycinanek z papieru.
Chiny ujęły przedstawicieli naszej uczelni gościnnością, pysznym jedzeniem, pięknymi zabytkami oraz niezapomnianymi przeżyciami. Doświadczenie tak innej, bogatej kultury było czymś wyjątkowym i na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.

Comments are closed.