mini_dzienik_pl

Międzynarodowy Dzień Instytutu Konfucjusza

W sobotę 20 października 2018 r. w Auli Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza.

Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in. występy małych artystów, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje chińska wersja utworu „Panie Janie” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14. Niezwykłe zdolności ujawnili także laureaci konkursu „Mój chiński talent 2018” – Hanna Cichocka, która przedstawiła „Taniec Pawia” oraz Eliza Jończyk i jej interpretacja utworu „Spring in the Alley”.
Pokaz Tai – chi, tuż obok kaligrafii, był kolejnym elementem wieczoru z kulturą Państwa Środka. „Najważniejsze jest wyciszenie i praca z oddechem. Praktykowanie Tai – chi polega na doskonaleniu integracji ciała i umysłu” – tłumaczy Menglin Zhao, jedna z nauczycielek starochińskiej sztuki relaksu i medytacji. Natomiast kaligrafia wykonywana jest w sposób podobny do malarstwa – na papierze, przy użyciu pędzla i czarnego tuszu. Na scenie swoje umiejętności w tym zakresie pokazali studenci Politechniki Opolskiej – Liwia Michalska
i Martin Brol, wraz z nauczycielką –Li Mentong
Zwieńczeniem wieczoru był koncert chińskiej muzyki klasycznej w wykonaniu Marii Ołdak (skrzypce) oraz Dominika Zabłockiego (fortepian). Występ stanowił wyjątkowe zaproszenie do odległego, muzycznego świata, w którym dźwięki chińskich melodii przeplatały się z ciekawostkami dotyczącymi samego powstawania utworów.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się symbolicznym krojeniem tortu, przez przedstawicieli strony polskiej i chińskiej, co zwiastuje długą i owocną współpracę. Bo przecież „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

Comments are closed.