konfucjusz_plakat_sm

Wydarzenia 2007-2009

2 grudnia br. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt. “Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin”. Prezentowane są na niej kopie figur wojowników, wykonanych z wypalonej gliny, a odkrytych w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin. Repliki sporządzono pod ścisłym nadzorem muzeum w Xi’an, gdzie prezentowane jest to niezwykłe wykopalisko, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  Oryginalna Armia Terakotowa, określana mianem ósmego cudu świata,  liczy około ośmiu tysięcy figur, które zakopane zostały wraz z cesarzem, aby go strzec. Warto dodać, że figury wykonano z niezwykłą precyzją i pietyzmem, gdyż żadna z twarzy żołnierzy nie jest taka sama i przedstawia inne emocje. Wystawę, na otwarcie której przybyły tłumy odwiedzających można podziwiać do dnia 31 stycznia 2010 r. Zapraszamy na nią serdecznie nie tylko pasjonatów historii, ale każdego kto chce nieco zgłębić tajemnice Państwa Środka,   z myślą o nich wyświetlany jest bowiem półgodzinny film o Chińskiej Terakotowej Armii pt.”Ósmy cud świata”.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ARMIA” title=”Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin”]

W Mikołajki, 6. grudnia 2009 r. odbył się w Instytucie Konfucjusza w Opolu Konkurs Wiedzy o Chinach,
w którym wzięło udział 41. uczniów z 19. szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego.
Nagrodą główną w Konkursie jest tygodniowa wycieczka do Chin dla laureata wraz z jego opiekunem prawnym. Ponadto wygrać można dwa roczne kursy nauki języka chińskiego w Instytucie w Opolu oraz pięć multimedialnych kursów do nauki języka chińskiego.

Konkurs przebiegł według następującego planu:
10:00 – 10:24  powitanie oraz rejestracja uczestników Konkursu
10:24 – 11:24 część A Konkursu – test wiedzy, który obejmował 100 pytań
11:24 – 11:34 przerwa
11:34 – 13:04 część B Konkursu – praca pisemna na jeden z pięciu tematów:
1. Chiński podbój kosmosu,
2. Alfabet chiński,
3. Odkrycia i wynalazki chińskie,
4. Chiński język symboli.

Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 21. grudnia 2009 r.
Nagrody zostaną wręczone finalistą podczas uroczystych obchodów Chińskiego Nowego Roku.
Regulamin oraz plakat Konkursu dostępne są na naszej stronie, w zakładce “konkursy”.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konkursWiedzy” title=”Konkurs Wiedzy o Chinach“]

Instytut Konfucjusza w Opolu wspólnie z opolską firmą Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. Z o.o. zorganizowali w dniu 21. listopada br. Dzień Języka i Kultury Chińskiej dla dzieci z Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Całodniowa impreza odbyła się w gmachu Instytutu. Prowadzącymi zajęcia byli: Prof. Yuan Zhongxian, Yingnan Sun, Yang Jun i Katarzyna Mazur-Kajta. Na program składały się: lekcja języka chińskiego, nauka: chińskiej sztuki walki, kaligrafii i jedzenia pałeczkami, a w części artystycznej – pokaz gry na chińskim instrumencie muzycznym Erhu.[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/NUTRICIA” title=”Dzień Języka i Kultury Chińskiej dla dzieci z Domu Dziecka“]

Czterema wielkimi stolicami Chin były Luoyang, Xi’an, Nanjing i Pekin. W piątek – 20. listopada br. o godz. 17.00 – odbył się wykład poświęcony dwóm z nich. Wykład pt. Stolice Chin: Pekin i Xi’an, przeprowadziła mgr inż. Katarzyna Mazur-Kajta przedstawiając słuchaczom historię tych miast, legendy z nimi związane, a także główne atrakcje turystyczne oraz sytuację społeczno-ekonomiczną ich mieszkańców.
西安 – Xi’an – Spokój Zachodu (西 – zachód,  安 – spokój) powstało ponad 3100 lat temu, było stolicą trzynastu dynastii chińskich. Dziś jest czwartym największym miastem Chin znanym,  przede wszystkim,  z grobowca cesarza Qin Shihuang oraz jego Terakotowej Armii,  jak również z tego, że leżało na początku starożytnego Jedwabnego Szlaku .
北京 – Beijing – Pekin w języku chińskim dosłownie oznacza Stolicę Północną  (北 – północ, 京- stolica). To drugie, po Shanghaju, najbardziej zaludnione miasto Chińskiej Republiki Ludowej. Pełne kontrastu wynikającego z połączenia historii starożytnej – pałaców, parków i świątyni cesarskich, budowli z lat 50-70 –tych i nowoczesnej architektury współczesnej.

Dnia 6. i 13. listopada o godz. 17: 00 odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu wykłady pt. 汉字 – znaki chińskie. Pierwsze spotkanie przeznaczone było dla osób rozpoczynających naukę języka chińskiego, drugie – dla osób, które mają już za sobą minimum jeden semestr nauki.
Wykłady wygłosiła mgr inż. Katarzyna Mazur-Kajta. Podczas zajęć słuchacze dowiedzieli się między innymi o językach, którymi posługują się mieszkańcy Chińskiej Republiki Ludowej, czym są ideogramy, ile jest zarejestrowanych znaków chińskich, iloma znakami posługują się rodowici Chińczycy, a iloma obcokrajowcy uczący się języka chińskiego. Ponadto jak kształtowały się znaki chińskie, jakie są ich części składowe oraz główne style zapisu.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/znakipisma” title=”wykłady pt. 汉字 – znaki chińskie“]

30 października 2009 r. w naszym Instytucie gościła z wykładem Honorata Gorgoń z UJ w Krakowie. Tematem jej prezentacji była chińska prowincja Yunnan, czyli „na południe od chmur”, w której mieszkała i studiowała niemal przez rok. Zebranym na sali  słuchaczom przedstawiła swoją subiektywną fotograficzną podróż  po najciekawszych zakątkach prowincji, która dodajmy wielkością zbliżona jest do powierzchni Polski. Okazuje się, że Yunnan to najbardziej zróżnicowany region pod względem kulturowym i etnicznym, zamieszkuje go bowiem wiele mniejszości, których koegzystencja spowodowała wzajemne przenikanie się tradycji. Także przyroda oferuje wszystko to, co najpiękniejsze, od wysokich gór, po tropikalną dżunglę. Prowincja jest rajem dla naukowców i badaczy, ale jej wielobarwność zachęca też do poznania jej przez „zwykłych śmiertelników”. Życie płynie tam swoim rytmem, który naprawdę urzeka, dodając do tego fakt, że stolica prowincji – Kunming, nazywana jest miastem wiecznej wiosny, nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić wszystkich do jej odwiedzenia!
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/honorata” title=”na południe od chmur“]

W dniach 14-16 października 2009 r. odbyła się na Politechnice Opolskiej międzynarodowa konferencja naukowa nt. The Prospects of Scientific and Economic Collaboration European Union and China In XXI Century”, zorganizowana przez Instytut Konfucjusza w Opolu. Wydarzenie to wpisuje się w cykl konferencji organizowanych w ramach trójstronnego programu  współpracy Politechniki Pekińskiej, Politechniki w Stuttgarcie oraz Politechniki Opolskiej.  W konferencji uczestniczyło ponad 200 gości z ośrodków akademickich w Niemczech, Chinach, Czechach i Danii. Pierwszy dzień konferencji zainaugurowały wystąpienia JM Rektorów: Politechniki Pekińskiej: Prof. Wang Shoufa, Politechniki w Stuttgarcie prof.  Rainer Franke oraz J.M. Rektora Politechniki Opolskiej prof. Jerzego Skubisa. W imieniu władz regionu przemówienie wygłosił Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta. Uroczystość otwarcia konferencji zamknęło wystąpienie I Sekretarza Wydziału Edukacji Ambasady CHRL w Polsce prof. Li Jintao, który piękną polszczyzną mówił o rozwoju kontaktów naukowych między Polską a Chinami.
konfucjusz_plakat_sm

I sesja plenarna konferencji poświęcona została pamięci zmarłego tragicznie rektora Politechniki w Stuttgarcie prof. Martina Stohrera, inicjatora programu trójstronnej współpracy ośrodków naukowych z Stuttgartu, Opola i Pekinu.  Wykład upamiętniający sylwetkę tego wybitnego naukowca, a zarazem wielkiego przyjaciela Politechniki Opolskiej  wygłosił Senator RP prof. Piotr Wach.
W siedmiu  sesjach panelowych konferencji  poświęconych technologiom ochrony środowiska oraz współpracy gospodarczej UE i Chin swoje referaty zaprezentowało 27 naukowców. Żywe dyskusje w trakcie paneli konferencyjnych, wymiana doświadczeń oraz  wysoki poziom merytoryczny referatów to istotne przesłanki dla dalszej intensyfikacji współpracy naukowej między ośrodkami naukowymi w Opolu, Stuttgarcie i Pekinie.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konferencja2009″ title=”The Prospects of Scientific and Economic Collaboration European Union and China In XXI Century”]

W przerwach konferencji uczestnicy zwiedzali wystawę fotografii „Oblicza Chin” autorstwa Michała i Katarzyny Kajta.
oblicza_Chin_plakat

Efektem konferencji jest dwutomowa monografia:
Tom I Environmental Protection and Technology, pod red. naukową prof. Stefanii Grzeszczyk i prof. Marka Tukiendorfa
Tom II Multi –Aspect Cooperation The European Union and China, pod red prof. Mirosława Dydczaka
ksiki konf

Trzeci dzień konferencji odbył się w siedzibie Instytutu Konfucjusza w II Campusie Politechniki Opolskiej. Goście zwiedzali pomieszczenia instytutu  i uczestniczyli w ceremonii rozdania nagród dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, które wzięły udział w konkursie rysunkowym ogłoszonym przez Instytut Konfucjusza w maju bieżącego roku. Jury konkursu wybrało 5 laureatów konkursu oraz przyznało 17 wyróżnień.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/KonkursRYSUNKOWY” title=”Konkurs rysunkowy PSP14″]

W trakcie pierwszego dnia konferencji odbyło się forum biznesu zorganizowane wspólnie przez Instytut Konfucjusza w Opolu i Business Center Club – Lożę Opolską poświęcone możliwościom inwestowania polskich firm w Chinach. W forum wzięło udział ponad 50 przedstawicieli spółek zrzeszonych w  BCC. Rolę moderatorów dyskusji przyjęli Lesław Adamczyk- prezes Opolskiej Loży BCC oraz prof. Marek Tukiendorf- Prorektor ds. nauki Politechniki Opolskiej, Radosław Atlas Electronics- prezes spółki Atel, Andrzej Szumowski prezes spółki Wyborowa SA, Włodzimierz Mysłowski przewodniczący rad nadzorczych grupy Marbet  oraz dr Sylwester Szafarz – prezes Polsko-Chińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Uczestnicy dyskutowali na temat możliwości i barier rozwoju działalności polskich firm w Chinach a także błędach popełnianych  przez polskich biznesmenów na rynku chińskim. Pan Wang Zenghe – II Sekretarz Wydziału Handlowego w swojej prezentacji omówił aktualna strategię Chin wobec inwestorów zagranicznych, w szczególności warunki oferowane w specjalnych strefach ekonomicznych Kraju Środka. Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu – dr Maria Kania zaprezentowała ofertę szkoleń instytutu z zakresu zarządzania międzykulturowego skierowaną do biznesu.

Uczestnicy forum podkreślali potrzebę kontynuacji tego typu spotkań w ramach których następuje wymiana doświadczeń dotyczących działalności na rynku chińskim.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/bccSpotkanie” title=”Forum Business Center Club”]

Dnia 19 września 2009 odbył się piknik rowerowy Politechniki Opolskiej, którego współorganizatorem był Instytut Konfucjusza w Opolu.
Doskonałe warunki atmosferyczne pozwoliły na pokaz chińskich latawców. Profesor Yuan Zhongxian zaprezentował układ Tai Chi zachęcając uczestników do regularnych ćwiczeń.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/cyklady” title=”Cyklady 2009″]

Pierwsze warsztaty gry w Majianga odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu 9. i 23. października 2009 o godz. 17.00. Uczestnikiem bezpłatnych warsztatów mógł zostać każdy, kto zgłosił swój udział w sekretariacie Instytutu. Zajęcia przeprowadziła mgr inż. Katarzyna Mazur-Kajta.
Majiang (麻将) – jest jedną z tradycyjnych gier chińskich (zwana również Mahjong lub Madżong). Jest to starożytna gra strategiczna, której jeden zestaw przeznaczony jest dla czterech osób. Do gry wykorzystuje się 144 kamienie (prostokątne kostki z nadrukiem) podzielone na 7 grup : bambusy, ciastka, kierunki świata, smoki, 10-tysięcy, kwiaty oraz pory roku. Zasady gry w Majianga zbliżone są do gry karcianej w Remika, a jej podstawowym celem jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery kamienie oraz jednej pary z jednej grupy. Pierwotnie była to gra hazardowa, obecnie zakwalifikowana jest również jako dyscyplina sportowa.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/majiang” title=”Warsztaty gry w Majianga“]

Dnia 11.09.2009 r. w Instytucie Konfucjusza miała miejsce wizyta przedstawicieli Rady Regionalnej Burgundii: Pani Safi Ibrahim-Otokore – wiceprezydent Rady Regionalnej Burgundii oraz Eve Satin – pracownika Rady Regionalnej. W trakcie spotkania Pani dyrektor IK M.Kania przedstawiła zasady funkcjonowania Instytutu oraz kierunki jego działalności. Dyskutowano m.in. o możliwościach włączenia uczelni Burgundii do współpracy z Politechniką w Pekinie.

26 czerwca br. w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Opolu odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok jego działalności. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji współpracujących z instytutem, a także jego sympatycy  i wykładowcy. Zebranych powitała dr Maria Kania – dyrektor instytutu, która przedstawiła pokrótce jego dokonania, oraz uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie planów na przyszłość. Szczegółowy harmonogram zapowiadanych wydarzeń udostępniony będzie na stronie internetowej instytutu, gdzie na bieżąco będzie też aktualizowany. Opolski instytut pomimo zaledwie rocznego stażu zdołał zorganizować wiele przedsięwzięć, które przybliżyły opolanom kulturę, tradycję oraz zwyczaje chińskie, sprawiając, że tak orientalny dla Polaka kraj stał się nieco bliższy i bardziej zrozumiały. Niewątpliwym sukcesem organizacyjnym były wykłady, które dotyczyły m.in.: współczesnego oblicza Chin czy pozycji matki i dziecka w kulturze społeczności południowych Chin, organizowanych w ramach cyklu: Chiny bez tajemnic, jak również wystawa czasowa eksponowana w Muzeum Śląska Opolskiego pt. „Tajemnice chińskiego geniuszu – odkrycia i wynalazki”.  Dzięki instytutowi opolanie mogli w tym roku obchodzić dwa razy Nowy Rok – poza tradycyjnym polskim Sylwestrem, dnia 23 stycznia 2009 r. w Instytucie Konfucjusza przywitano Chiński Nowy Rok. Wydarzeniem artystycznym godnym szczególnej uwagi i wieńczącym niejako sezon był występ Chińskiego Teatru Lalek. Artyści z Zhangzhou Puppet Show Troupe zaprezentowali spektakl pt. „Skarb Orientu”, który składał się z trzech etiud, nawiązujących do historii oraz tradycyjnych opowiadań chińskich. Za swój występ zostali  nagrodzeni gromkimi oklaskami, a ich kunszt zachwycił zarówno „małych” jak i „dużych” odbiorców. Niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, cieszyły się także zajęcia praktyczne z kaligrafii. Warto przy tej okazji dodać, że oferta dydaktyczna instytutu, w tym nauka języka chińskiego zwrócona jest także do dzieci, jak i dorosłych. Instytut dysponuje również biblioteką, w której można znaleźć książki oraz multimedia w zależności od stopnia znajomości języka chińskiego. Zapraszamy, więc wszystkich chętnych do udziału w wykładach, kursach oraz innych przedsięwzięciach, dziękując przy tej okazji wszystkim dobroczyńcom za okazane dotychczas wsparcie. Xie xie!

17 czerwca do Instytutu Konfucjusza przybyli uczniowie pierwszej i drugiej klasy gimnazjum w Strzeleczkach wraz z nauczycielką Panią Kornelią Wilczek, którzy wzięli udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach. Na początku lektor języka chińskiego oraz specjalista ds. współpracy międzynarodowej wygłosił wykład, w czasie którego dzieci mogły poznać tradycję, historię i obyczaje Państwa Środka. Następnie odbyła się lekcja chińskiej kaligrafii, którą poprowadzili wspólnie prof. Yuan Zhongxian i Sun Yingnan. Pisanie chińskich znaków nie sprawiło uczniom większej trudności. Wszyscy oni zgodnie wyrazili swoje zadowolenie z tak spędzonego popołudnia oraz zapowiedzieli, że w przyszłości znów odwiedzą Instytut Konfucjusza w Opolu. Sun Yingnan
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/uczniowieStrzeleczki” title=”Zajęcia z uczniami ze Strzeleczek”]

W dniach 6-8 czerwca 2009 r. gościł w Opolu Chiński Teatr Lalek. To wydarzenie artystyczne było efektem współpracy Instytutu Konfucjusza w Opolu, Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki,  Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng, która przygotowała ich tournee po Polsce oraz Departamentu Kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.  Artyści z Zhangzhou Puppet Show Troupe z prowincji Fujian prezentowali już swoje dokonania w blisko 50 krajach i wszędzie ich pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej było tym razem, swoim profesjonalizmem i umiejętnościami dowiedli, że są jedną z najlepszych grup lalkarskich na świecie. O tym jak trudne jest opanowanie tej sztuki mogły się przekonać osoby, które w sobotnie popołudnie odwiedziły Instytut Konfucjusza w Opolu i wysłuchały krótkiej prelekcji na temat chińskiego teatru. Zgromadzeni goście  mieli też okazję naśladowania, z większym lub mniejszym powodzeniem, podstawowych ruchów dłoni, jakie należy wykonać, aby „ożywić” pacynkę.
W niedzielę oraz w poniedziałek artyści zagrali na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Przygotowany przez nich spektakl pt.. „Skarb Orientu” składał się z trzech etiud, nawiązujących do historii oraz tradycyjnych opowiadań chińskich. Na zakończenie każdej części spektaklu zgromadzona publiczność mogła dotknąć pacynek biorących w niej udział i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Klamrą łączącą wszystkie części była puenta zawarta chyba w każdej bajce na świecie, i to niezależnie od szerokości geograficznej, czyli stwierdzenie, że dobro zawsze zwycięża. Warto też dodać, że artyści, niezwykle szybko, mimo bariery językowej, nawiązali bardzo dobry kontakt z najmłodszą publicznością, która jak wiadomo jest wymagająca i bezkrytyczna. Dowodzi to niezbicie, że prawdziwa sztuka jest ponadkulturowa i ponadczasowa. Natomiast gromkie oklaski i owacje na stojąco świadczą o tym, że dorośli też nie mieli nic przeciwko temu, aby na chwilę przenieść się  w bajkowy świat pacynek i przypomnieć sobie beztroskie chwile z dzieciństwa.

1 czerwca 2009 roku w Instytucie Konfucjusza odbył się Egzamin Biegłości Języka Chińskiego (HSK, 汉语水平考试). Do udziału w egzaminie zgłosiło się 23 uczestników. 21 z nich przystąpiło do egzaminu  na poziomie pierwszym, a dwie osoby spróbowały swoich sił na poziomie drugim. Formularze egzaminacyjne z udzielonymi odpowiedziami zostały wysłane do Pekinu. Wszyscy uczestnicy pozytywnie zdali egzamin i otrzymają certyfikaty. Uroczystość wręczenia odbędzie się 16 października.

24 maja Instytut Konfucjusza opuścił swoje progi i udał się na Plac Kopernika, na którym odbywał się VII Festiwal Nauki. Malujący chińskie znaki profesor Yuan Zhong Xian zwracał uwagę przechodniów, a tym którzy go poprosili namalował za pomocą pędzelka i tuszu imię w języku chińskim.

23 maja lektorka języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza Aleksandra Wrobel, poprowadziła trzy godziny zajęć pt. “Chińskie Słońce“, które odbyły się w galerii handlowej Solaris. Lekcje przeznaczone były dla dzieci i młodzieży. W czasie spotkań można było nauczyć się jak napisać znakami chińskimi słowo Słońce, czyli taiyang. Namalowane przez dzieci i ich rodziców kaligrafie zostały przypieczętowane chińską pieczątką. Widniejące na niej znaki chińskiei oznaczały, że wszędzie tam, gdzie się udamy, znajdziemy swoich przyjaciół. Pani Aleksandra nauczyła także uczestników prawidłowego, zgodnego z pięcioma tonami, wymawiania innych chińskich słówek związanych z kosmosem. Następnie można było wysłuchać krótkiego wykładu na temat dawnych metod mierzenia czasu. Na zakończenie zebrane dzieci własnoręcznie wykonały parasol chroniący przed słońcem.

Dnia 23 maja w Instytucie Konfucjusza odbyło się kolejne spotkanie w ramach Politechniki Dziecięcej. Lektorzy języka chińskiego przygotowali dla licznie przybyłych dzieci lekcję chińskiej kaligrafii. Dla dzieci był to czas zabawy, a także poznania zapisu słów, z którym nigdy wcześniej się nie spotkały. Lekcję umilił krótki koncert tradycyjnej chińskiej muzyki, który wykonał na instrumencie zwanym er hu profesor Yuan Zhong Xian. Po zakończeniu lekcji dzieci udały się na wycieczkę po II Kampusie Politechniki Opolskiej.

22 maja 2009 roku, w piątkowe popołudnie w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, odbył się już trzeci z kolei wykład w ramach cyklu spotkań CHINY BEZ TAJEMNIC, organizowanych przez muzeum oraz Opolski Instytut Konfucjusza. W rolę lektorki wcieliła się, podobnie jak poprzednio, Ewa Chmielowska z Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Temat wykładu brzmiał: „Matka i dziecko w kulturze społeczności południowych Chin w świetle medycyny chińskiej”. Z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem zebrane na sali  audytorium wysłuchało prelekcji, a w szczególności wyjaśnień podanych przez prowadzącą, dotyczących tzw. rytuału „zuo yue zi”. Nawiązuje on do opieki nad matką w połogu (w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka – yue znaczy miesiąc). W samym fakcie troski o matkę i nowonarodzone dziecko nie ma może niczego niezwykłego, ale jeśli dodamy do tego informację, że młoda mama wraz z niemowlęciem „oddawana” jest pod opiekę teściowej, to może okazać się to nieco dziwne dla człowieka cywilizacji zachodu. W Chinach natomiast jest to naturalna kolej rzeczy, która nikogo nie dziwi, jak i wiele innych podobnych obyczajów, które zdumiewają Europejczyków. Może jednak za sprawą serii wykładów poświęconych Krajowi Środka zdumiewają już trochę mniej?

W drugiej części wieczoru odbvła się prezentacja książki pod red. H.Jiang ,,Polsko-Chińskie różnice kulturowe”. Ciekawe doświadczenia ukazujące w bardzo przystępnej formie istotne treści dotyczące wartości kulturowych, zachowań, dnia codziennego i tradycji chinskiego społeczeństwa. Obrazu dopełniają eseje Chińczyków przebywających w Polsce, przedstawiające ich percepcję polskich obyczajów. Fragmenty książki czytali autorzy esejów.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/wykladomatceidziecku” title=”Chiny bez tajemnic”]

Dnia 8 maja 2009 roku, w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu miały miejsce warsztaty pod nazwą „Sztuka chińskiej kaligrafii – ogród znaków”. Odbyły się one w ramach cyklu spotkań CHINY BEZ TAJEMNIC, organizowanych przez Muzeum oraz Instytut Konfucjusza w Opolu. Warsztaty prowadziła dobrze znana opolanom Ewa Chmielowska (lektorka języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie), która przybliżała im już sztukę kaligrafii na ubiegłorocznych grudniowych zajęciach.
Majowe warsztaty podzielone były na dwie części: pierwsza z nich to prezentacja, która obejmowała rys historyczny pisma i kaligrafii chińskiej w ogóle, druga natomiast, wyzwalająca najwięcej emocji wśród zebranych, to praktyczne zmagania kursantów z pędzelkiem i tuszem. Przy okazji tych zajęć warto przypomnieć, oraz zaprosić do odwiedzenia czasowej wystawy pt. „Tajemnice chińskiego geniuszu – odkrycia i wynalazki”,  eksponowanej w MŚO od 2.04.–16.06.2009, a także na kolejny wykład na temat „Matka i dziecko w kulturze społeczności południowych Chin w świetle medycyny chińskiej”, który odbędzie się już 22.05.2009 (piątek) – godz. 17.00 !

Dnia 21 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego odbył się wykład w ramach współpracy nawiązanej pomiędzy muzeum a Instytutem Konfucjusza. Spotkaniu zatytułowanemu “Współczesne oblicze Chin” przewodniczyli prof. Yuan Zhongxian oraz Sun Yingnan, którzy licznie zgromadzonej publiczności przybliżyli historię i kulturę Państwa Środka. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna. Po wykładzie wywiązała się dyskusja na temat współczesnych problemów Chin. Spotkanie to było pierwszym z cyklu wykładów, które są uzupełnieniem prezentowanej do 16 czerwca w muzeum wystawy”Tajemnice chińskiego geniuszu – odkrycia i wynalazki”. Do zwiedzania wystawy serdecznie zapraszamy.

Małgorzata Błońska, studentka Politechniki Opolskiej, kilka tygodni temu wyjechała do Pekinu, aby w stolicy Chin uczyć się języka chińskiego. Małgosia otrzymała stypendium od rządu ChRL. Po przylocie spotkała się z profesor Jiang Huijuan, która uczyła ją tego języka w Polsce. To właśnie profesor Jiang zaproponowała Gosi prowadzenie zajęć z języka polskiego na Politechnice Pekińskiej. Od razu się zgodziłam – mówi studentka. To kolejne doświadczenie i możliwość poznania nowych ludzi. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Gosia, oprócz języka, opowiada o polskich zwyczajach i kulturze naszego kraju. W grupie ma 27 studentów. W kolejnych miesiącach swojego pobytu w Chinach Gosia chce odwiedzić Mongolię i Tybet.

Dnia 1 kwietnia Instytut Konfucjusza miał zaszczyt gościć rektorów wyższych uczelni miasta Opola w ramach kolejnego spotkania roboczego, które stało się okazją do wymiany myśli i poglądów dotyczących funkcjonowania szkolnictwa wyższego w województwie opolskim. Po spotkaniu, które uświetniła obecność profesora Yuan Zhongxian, rektorzy odwiedzili pozostałe budynki II Kampusu Politechniki Opolskiej.

Dnia 1 kwietnia z wizytą do Instytutu Konfucjusza przybyli uczniowie z klasy Ic ze szkoły podstawowej numer 14 w Opolu pod opieką Pani mgr Agaty Szlęg. Dzieci miały okazję wysłuchania krótkiego koncertu profesora Yuan Zhongxian, a także podziwiania sztuki taiqiquan. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty kaligraficzne oraz prezentacja Szanghaju. Dzieci samodzielnie wykonywały kaligrafię z własnymi imionami przy użyciu tradycyjnych chińskich przyrządów piśmiennych. Na zakończenie autorzy najładniejszych prac otrzymali nagrody. Również pracownicy Instytutu Konfucjusza zostali obdarowani laurkami wykonanymi przez uczniów, które wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Instytut Konfucjusza.

Dnia 24 marca zgromadzeni w siedzibie Instytutu Konfucjusza goście mieli okazję wysłuchać wykładu profesora dr hab. inż. Zbigniewa Królickiego. Tematem wykładu była chińska sztuka Feng-Shui oraz jej zastosowanie w codziennym życiu. Profesor Królicki, założyciel Akademii Feng-Shui we Wrocławiu, autor książki “Feng Shui-niech przestrzeń pracuje dla ciebie”, w żartobliwy sposób wyjaśnił uczestnikom spotkania co oznaczają takie pojęcia jak yin, yang i czym jest energia qi. Feng-Shui nazywana bywa psychologią przestrzeni, to starożytna praktyka planowania w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne feng-shui w dawnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Czasem nazywane jest geomancją, gdyż obejmuje też takie zagadnienia, jak ochrona budynków przed złymi duchami czy wpływ kształtu na otoczenie. Feng oznacza wiatr, którego nie można zobaczyć, shui to woda, której nie można uchwycić. Stąd feng-shui to życiowa siła, która jest nieuchwytna i niewidzialna. W drugiej części spotkania goście zadawali pytania dotyczące praktycznego umeblowania pomieszczeń mieszkalnych, na które profesor udzielił wyczerpujących odpowiedzi.

Dnia 20 marca w siedzibie Instytutu Konfucjusza odbył się interesujący wykład, który wygłosił prezes Centrum Studiów Polska-Azja w Warszawie Pan Radosław Pyffel. Tematem spotkania były osobiste doświadczenia i refleksje autora z prawie dziesięcioletniego pobytu w Państwie Środka. Po wykładzie wywiązała się dyskusja dotycząca obecnych przemian zachodzących w społeczeństwie i gospodarce Chin.

 

Dnia 9 marca 2009 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Opolskiego “Partnerstwo bez granic”. W trakcie uroczystości zgromadzeni goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu profesora Zhongxian Yuan, który zagrał na tradycyjnym chińskim instrumencie er hu. Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej kierowany przez Panią dr Joannę Boguniewicz otrzymał nagrodę oraz wyróżnienie za międzynarodowe projekty zrealizowane w 2008 roku. Laureatom serdecznie gratulujemy.

partnerstwo_bez_granic_002_1

23 lutego 2009 r. w Instytucie Konfucjusza odbyła się uroczystość promująca książkę pod redakcją prof. Jiang Huijuan pt. “Polsko-chińskie różnice kulturowe. Ciekawe doświadczenia“. Książka jest zwieńczeniem jej dwuletniego pobytu w Opolu, opisem tego, co łączy i, co dzieli Polaków i Chińczyków. Okazuje się, że oba narody mają ze sobą wiele wspólnego, a znakiem rozpoznawczym jest gościnność i otwartość.

Profesor Jiang zaprosiła do współpracy nad książką wybitne osobistości miasta Opole, pracowników i studentów opolskich uczelni, którzy opisali własne doświadczenia z pobytu w Państwie Środka. Do przedsięwzięcia przyłączyli się także Chińczycy mieszkający w Polsce. Tym literackim akcentem wykładowczyni pożegnała się z Opolem, ale jak sama zaznaczyła, nie na długo, bowiem chce odwiedzić nasze miasto już w czerwcu. Będzie też w dalszym ciągu działać na rzecz promocji Polski w Chinach i dążyć do jeszcze silniejszego zacieśnienia współpracy między Politechniką Opolską i Politechniką Pekińską. Za dotychczasowe zaangażowanie w pracę na uczelni oraz w Instytucie Konfucjusza podziękował Pani Jiang marszałek województwa Józef Sebesta, który także wyraził nadzieję na rozwój kontaktów polsko-chińskich, zwłaszcza w sferze biznesowo-gospodarczej. Natomiast prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki Opolskiej, nadał Pani profesor najwyższe uczelniane odznaczenie, medal zasłużenia dla uczelni.

Przy okazji pożegnania Pani Jiang, przywitano nowego wykładowcę, który podpisał dwuletni kontrakt z uczelnią. Profesor Yuan Zhong Xian w swoim przemówieniu zapewnił, że postara się być godnym następcą profesor Jiang. Jednocześnie zachęcił nie tylko do podjęcia nauki języka chińskiego, ale także do odkrywania bogatej historii i kultury jego kraju. Ostatnim punktem poniedziałkowej uroczystości było wręczenie certyfikatów studentom Politechniki Opolskiej, a także kursantom, którzy zakończyli pierwszy semestr nauki języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza. Laureaci odebrali certyfikaty z rąk rektora uczelni prof. Skubisa, którego wspomagała Pani Poseł Danuta Jazłowiecka. Na zakończenie zebrani goście udali się do sali obok na tradycyjny już chiński poczęstunek, gdzie przy aromacie zielonej herbaty prowadzili ożywioną dyskusję na temat najefektywniejszych metod nauki języka chińskiego, wsłuchując się w rady wykładowców i starszych kolegów.

2 marca 2009 roku zajęcia języka chińskiego na Politechnice Pekińskiej rozpoczęła Małgorzata Błońska, studentka europeistyki na Politechnice Opolskiej.
O możliwości wyjazdu dowiedziała się od profesor Jiang. Dokumenty należało składać w języku angielskim, a pozytywną odpowiedź dostała już po dziesięciu minutach. Gosia otrzymała zaproszenie od rządu chińskiego, więc w ciągu kilku dni była w stanie dopełnić wszystkich formalności – zarezerwować bilet samolotowy, akademik oraz odebrać w Warszawie wizę. Studentką w Chinach będzie do końca czerwca. W tym czasie zamierza nauczyć się ponad dwóch tysięcy znaków. Gosia naukę rozpoczęła ponad dwa lata temu i w momencie wyjazdu opanowane miała ponad pięćset znaków. Jak sama podkreśla- jej życie z pewnością związane będzie z językiem chińskim. Pytając co skłoniło ją do podjęcia decyzji o wyjeździe można usłyszeć: – To jeden z najstarszych i najtrudniejszych języków świata, zawsze mnie zastanawiało, czy jesteśmy w stanie się nauczyć tych „krzaczków” i co one oznaczają. Na pierwsze zajęcia poszłam z ciekawości. Z zajęć na zajęcia czysta ciekawość zamieniła się w pasję. Poza tym jak można bać się spełnienia marzeń?- pyta. – Fascynuje mnie nie tylko język, ale cała kultura tego kraju.

23 stycznia 2009 r. w Instytucie Konfucjusza przywitano Chiński Nowy Rok. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji zarówno kulinarnych jak i duchowych, prezentujących kulturę chińską oraz polską. Sama impreza dowiodła, że pomimo dzielącej oba kraje odległości, tradycja obchodów noworocznych pozostaje bardzo zbliżona. Ponadto dzięki kulturowemu eklektyzmowi zebrani goście mogli po raz drugi w tym roku świętować Sylwestra, przecząc niejako teorii, że nic dwa razy się nie zdarza. Zebranych przywitali gospodarze wieczoru, którzy pełnili rolę konferansjerów: dr Maria Kania – dyrektor Instytutu Konfucjusza oraz Yingnan Sun odpowiedzialny za współpracę międzynarodową w Instytucie.

Jako pierwsi wystąpili studenci Politechniki Opolskiej pod wodzą wicedyrektor Instytutu Konfucjusza i nauczycielki języka chińskiego prof. Jiang Huijuan. Zaprezentowali oni tradycyjną sztukę taiqi, która pozwala wzmocnić kondycję, zdrowie, a także psychikę. Swoje umiejętności sportowe, tym razem z dziedziny karate, zaprezentował także Kamil, uczeń gimnazjum Einsteina w Opolu. Kamil wykonał tzw. kate, czyli walkę z pozorowanym przeciwnikiem.

Kulturę chińską oraz genezę obchodów powitania Nowego Roku przybliżyły zebranym lektorki Instytutu Konfucjusza Aleksandra Wrobel oraz Ewa Kalend, które dodatkowo podzieliły się swoimi doświadczeniami z pobytu w Państwie Środka.

Jednym z polskich akcentów był występ ludowego zespołu z Osowca, a także kleryków, którym przewodził ks. Dariusz Kleinowski-Różycki. Duchowny zaprosił do wspólnego śpiewania, co spotkało się z natychmiastowym odzewem i na sali zaczęły pobrzmiewać słowa najpiękniejszych polskich kolęd.
Uczniowie prof. Jiang Huijuan recytowali także polską poezję w języku chińskim, wywołując aplauz zebranych na sali gości, ale jeszcze większy podziw wzbudziła sama prof. Jiang, która wyrecytowała fragment wiersza po polsku.

Po części artystycznej goście mogli spróbować specjałów kuchni chińskiej oraz tradycyjnego polskiego przysmaku, czyli barszczu. Na najmłodszych czekały mini warsztaty zręcznościowe Zajęcia polegały na nauce sprawnego posługiwania się pałeczkami, należało bowiem za ich pomocą przenieść orzeszki z jednej miseczki do drugiej.

Prawdziwe oblężenie przeżył jednak Yingnan Sun, który na co dzień prowadzi zajęcia z języka chińskiego w Instytucie. Tego wieczora dwoił się i troił tłumacząc polskie imiona na chiński fonetyczny odpowiednik. Dodatkowo cierpliwie zapisywał każde z nich zgodnie ze sztuką kaligrafii. Dodać należy, że frekwencja przerosła wyobrażenie organizatorów, co oczywiście cieszy i niezbicie dowodzi, że w naszym mieście jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Temu zadaniu właśnie będą się starali sprostać włodarze Instytutu, rozszerzając ofertę dydaktyczną placówki. Informacje na ten temat będą podawane na bieżąco na stronie internetowej Instytutu.

Pozostaje jeszcze życzyć wszystkim pomyślności w Roku Bawoła, którego nadejście hucznie obchodzono w piątek. Należy jednak zaznaczyć, że jego kalendarzowe przyjście przypada na dzień 25 stycznia br. Osoby urodzone w Roku Bawoła (lata: 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 itd.), według wierzeń chińskich, są pracowite, uparte wierne i despotyczne.

 

11 stycznia w samo południe w Parku na dawnym osiedlu ZWM dziewięcioro studentów Politechniki Opolskiej pod przewodnictwem wicedyrektor Instytutu Konfucjusza i nauczycielki języka chińskiego prof. Jiang Huijuan, wykonało przed licznie zgromadzoną publicznością pokaz tradycyjnej chińskiej sztuki taiqi. Pokaz ten odbył się w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej akcji, której inicjatorką była Pani Teresa Spakowska było pobicie rekordu w liczbie osób gimnastykujących się na świeżym powietrzu, czemu niewątpliwie sprzyjała przepiękna słoneczna pogoda. Według oficjalnych danych w akcji wzięły udział 1172 osoby.

Publiczność mogła podziwiać efekty pięciomiesięcznych przygotowań. do pokazu. Zgrane i harmonijnie wykonywane ruchy zachęcały niektórych do wspólnego spróbowania swoich sił w tej niezwykle trudnej sztuce. Całemu występowi charakteru nadawał również fakt, iż wszyscy studenci ubrani byli w białe stroje, które w Chinach zakładają prawdziwi mistrzowie taiqi.

A już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie tych, którzy nie mogli przyjść do parku na dawnym Zwm-ie w minioną niedzielę, do Instytutu Konfucjusza na obchody Chińskiego Nowego Roku, które odbędą się 23 stycznia o godzinie 17:30 w naszej siedzibie przy ulicy Prószkowskiej 76. W czasie obchodów studenci PO ponownie wykonają swój pokaz.

 

Dnia 16 grudnia w Instytucie Konfucjusza odbyły się dwie lekcje pokazowe języka chińskiego połączone z kaligrafią. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci ze szkoły podstawowej numer 5 w Opolu, a poprowadziła je Aleksandra Wrobel. Ogółem wzięło w nich udział trzydzieścioro dzieci, dla których możliwość nakreślenia kilku znaków chińskich przy pomocy pędzelka i tuszu było nie tylko wielką atrakcją, ale przede wszystkim zabawą. Dzieci chętnie garnęły się do tablicy aby zaprezentować dopiero co nabyte umiejętności w kaligrafowaniu. Całkiem nieźle radziły też sobie w wymawianiu chińskich słówek zwracając uwagę na występujące w tym języku tony. Komputerowa gra, której celem jest pomoc w nauce nowych znaków cieszyła się wielkim zainteresowaniem.
Każdy z uczestników został obdarowany czekoladkami i przyborami piśmiennymi. Wszystkie dzieci zgodnie wyraziły chęć dalszej nauki, którą będą miały okazję kontynuować już w przyszłym semestrze. Instytut Konfucjusza planuje bowiem uruchomienie kursu języka chińskiego dla dzieci tej szkoły. Również w styczniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych lub chcących rozpocząć naukę tego języka na podobne lekcje próbne do naszej siedziby.

W pierwszym dniu grudnia w Instytucie Konfucjusza odbyły się warsztaty poświęcone chińskiej kaligrafii. Ku zadowoleniu organizatorów zajęcia cieszyły się wielkim powodzeniem, czego dowodem był nadkomplet uczestników. W świat kaligrafii, kursantów wprowadzała Ewa Chmielowska, lektorka języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie, która  próbowała przekonać zebranych, że przysłowiowe „machanie pędzelkiem po papierze”, to coś więcej niż zwyczajna czynność kreślenia szlaczków. Jest to pewnego rodzaju rytuał, który może pozwolić się wyciszyć i zrelaksować. Kaligrafia rozumiana jako sztuka starannego i estetycznego pisania, a często również zdobionego artystycznie, pozwala także kształtować charakter oraz cierpliwość. Po wstępie teoretycznym, który zakończyła puenta nieco z przymrużeniem oka, że mistrzem kaligrafii zostaje się średnio po 90 latach ćwiczeń, uczestnicy przystąpili do części praktycznej. Najpierw każdy przygotował sobie tusz, ponieważ jest on produkowany w formie podłużnej sztabki, podobnej do węgla rysunkowego, ale znacznie twardszy i wymaga dalszej obróbki. Odpowiednią konsystencję i kolor tuszu uzyskuje się rozcierając go o kamienną podstawkę i mieszając z wodą. Następnie już przy pomocy pędzelka, zebrani oddali się radosnej twórczości pisarsko – malarskiej. Myli się jednak ten, kto uważa, że jest to zajęcie bez ładu, składu i jakichkolwiek reguł! Poprawne namalowanie, tudzież napisanie zwykłej kropki wymaga nie lada koncentracji i samozaparcia. Epilogiem zajęć było napisanie przez każdego z uczestników chińskiego znaku yong yuan (永远) oznaczającego „na zawsze” . Wszyscy zgodnie podkreślili, ze warto było znaleźć w sobie zapał i przyjść na warsztaty w to poniedziałkowe, wietrzne popołudnie, by przy dźwiękach tradycyjnej chińskiej muzyki przekonać się, że kaligrafia ma sens i w pełni zasłużenie nazywana jest sztuką. Już teraz zapraszamy na kolejne zajęcia, o terminie których poinformujemy na naszej stronie internetowej.

 

7 listopada, w niecały miesiąc po uroczystej inauguracji Instytutu Konfucjusza, miał miejsce „Wieczór Szanghajski”. Licznie przybyłym gościom kulturę chińską, z perspektywy miasta „nad morzem” (leżącego u ujścia rzeki Jangcy nad Morzem Wschodniochińskim) przybliżyła Aleksandra Wrobel, absolwentka kulturoznawstwa międzynarodowego o specjalności blisko- i dalekowschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprezentowała zdjęcia zrobione podczas jej rocznego pobytu w Państwie Środka, okraszone własnym komentarzem i wspomnieniami.
Po strawie duchowej uczestnicy spotkania mogli przekonać się dosłownie  jak „smakują Chiny”, bowiem czekał na nich poczęstunek składający się z typowych chińskich potraw. Zebrani wyrazili zadowolenie oraz nadzieję, że podobne wieczorki będą organizowane cyklicznie, z uwagi na fakt, że istnieje na nie duże zapotrzebowanie. Zapraszamy zatem do śledzenia działu „WYDARZENIA” i uczestnictwa w następnych spotkaniach

W dniach 19-22 października 2008 r. pracownik Instytutu Konfucjusza Yingnan Sun był uczestnikiem I Międzynarodowej Konferencji European Chimneys Association (ECA). organizowanej pod patronatem Ministra Infrastruktury, na której wygłosił referat nt. „Systemy odprowadzania spalin w domach jednorodzinnych w kulturze i architekturze Chin”. Wystąpienie Pana Y. Suna spotkało się z dużym zainteresowaniem naukowców i praktyków zgromadzonych na obradach.

W dniu 8 października 2008 r. miała miejsce uroczyste otwarcie Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu, które swoją obecnością uświetnili znamienici goście z kraju i zagranicy. Uroczystość otwarcia Instytutu Konfucjusza w Opolu udowodniła, że jego uczestnikom (parafrazując słowa Terencjusza) nic co konfucjańskie nie jest obce. Goście zebrani w nowej siedzibie Instytutu przy ul. Prószkowskiej 76 na terenie II kampusu Politechniki Opolskiej odwoływali się niejednokrotnie w swoich przemówieniach do myśli chińskiego filozofa. Obecny na inauguracji Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta podkreślił, że lepiej nie zaczynać niż zacząwszy nie dokończyć, dlatego osobiście uczestniczył  w negocjacjach w Pekinie w roku 2007, przyczyniając się do podpisania umowy o powstaniu Instytutu.  Wyraził zadowolenie, że niespełna rok później może brać udział w jego otwarciu, jest to bowiem istotne wydarzenie dla całego regionu, bo Chiny odgrywały zawsze wielką rolę w kulturze i nauce światowej, a dziś stają się ważnym partnerem gospodarczym. Życzyłby sobie również, aby Instytut stał się pomostem między światem wschodu i zachodu.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin zapewnił, że Chiny chcą szerzej otworzyć się na świat i jednocześnie zachęcić do odkrywania ich bogatej kultury i tradycji. Wzajemne poznanie jest niezbędne dla umocnienia stosunków dwustronnych, dlatego też ma nadzieję, że Instytut odegra w tym aspekcie znacząca rolę. Rektor Politechniki Opolskiej Jerzy Skubis dodał, że daje się już zauważyć oddziaływanie Instytutu na region, w postaci dotychczasowego zainteresowania kursami języka chińskiego prowadzonymi w ramach lektoratu na politechnice. Podkreślił też, że jego powołanie to wielkie wyróżnienie i będzie to niewątpliwie jedna z kluczowych instytucji Politechniki Opolskiej. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński przytaczając krótką opowiastkę o narzędziach niezbędnych do rządzenia stwierdził, że obustronne relacje muszą przede wszystkim bazować na wzajemnym zaufaniu. Z tezą prezydenta zgodził się też prorektor ds. nauki Politechniki Opolskiej Marek Tukiendorf, dziękując przy okazji za przekazane przez miasto obiekty, które z wojskowych, stały się naukowymi, uzupełniając bazę dydaktyczną uczelni. Prof. Tukiendorf zwracając się do  rektora uczelni partnerskiej z Pekinu Lu Zhengyang nie krył zadowolenia z dotychczasowej współpracy obu uczelni, zadeklarował też chęć dalszej wymiany studentów, kadry naukowej oraz wspólnych projektów badawczych, w czym ma pomóc powołany Instytut. Dyrektor Instytutu Maria Kania zapewniła, że dla niej priorytetem jest spełnienie nadziei pokładanych w zarządzaną przez nią jednostką. Pół żartem, pół serio dodała, że przyświecać jej będzie zasada złotego środka, czyli możliwie najwyższy poziom oferowanych usług, przy dosyć umiarkowanym budżecie Instytutu.

Kulminacją części oficjalnej było odsłonięcie tablicy Instytutu Konfucjusza oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Część artystyczną uroczystości otworzył natomiast występ studentów Politechniki Opolskiej przygotowany pod okiem Wicedyrektor Instytutu Jiang Huijuan, którzy zaprezentowali m.in.: chińskie wykonanie wiersza Wisławy Szymborskiej, czym zaskarbili sobie szacunek zebranych. Najwięcej braw otrzymała jednak sama Pani wicedyrektor za taniec jaki wykonała, a złożyły się na niego podstawowe figury tai-chi. Nie mniejszych artystycznych emocji dostarczył koncert kwartetu smyczkowego Con Amore, prezentującego wiązankę utworów polskich przeplatanych tradycyjnymi utworami chińskimi.

Jedna z maksym konfucjańskich głosi, że komu sił nie starcza ten ginie w połowie drogi, więc aby temu zapobiec goście po uczcie duchowej udali się na poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Przy okazji mogli też podziwiać wystawę kaligrafii chińskiej autorstwa Ewy Chmielowskiej. W kuluarowych rozmowach wymieniali się opiniami, wrażeniami i nadziejami jakie wiążą z powstaniem Instytutu, wszyscy byli zgodni, że jest on szansą na zgłębienie wiedzy na temat kultury chińskiej oraz zintensyfikowanie biznesowych kontaktów z państwem środka. Wobec powyższego miejmy nadzieję, przecząc niejako słowom wspomnianej wcześniej noblistki, mówiącym że nic dwa razy się nie zdarza, że tym razem sytuacja się powtórzy i zainteresowanie nauką języka i tradycji chińskiej spotka się z szerokim odzewem. Przypominamy, że pierwsze kursy rozpoczęły się już 20 października br., a adresowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych, więc dla każdego znajdzie się „coś chińskiego” adekwatnie do poziomu zaawansowania.

 

Dnia 4 lipca 2008 r. Michał Böhn, student czwartego roku mechaniki i budowy maszyn Politechniki Opolskiej odleciał do Pekinu, by uczyć się języka chińskiego na Politechnice Pekińskiej. Michał Böhn jest pierwszym studentem Politechniki Opolskiej, który wyjechał kształcić się w partnerskiej uczelni pekińskiej w ramach jej współpracy z PO.

cn4

Z początkiem września 2008 r. do Pekinu wyjechało kolejnych dwóch studentów informatyki. Spędzą w Pekinie jeden semestr, ucząc się chińskiego i biorąc udział w wykładach.

W kwietniu 2008 r. Yingnan Sun, pracownik Instytutu Konfucjusza wygłosił w Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego wykład nt. Chińskiego systemu politycznego i jego kształtowania się w ostatnim dziesięcioleciu. W sali wypełnionej po brzegi pan SUN niezwykle ciekawie przedstawił tematy nie unikając przy tym trudnych tematów, jak wydarzenia na placu Tienanmen czy okupacja Tybetu. Wypowiedź pana Suna wywołała bardzo żywa dyskusję, która zapewne toczyłaby się jeszcze długo poza wyznaczone ramy czasowe. Na początku grudnia 2007 r. wykład o podobnej tematyce wygłosiła na Politechnice Opolskiej prof. Huijang Jiang prowadząca lektorat z języka chińskiego, z którego korzysta blisko dwustuosobowa grupa studentów i pracowników naszej uczelni. Na wykład zaproszono także władze i pracowników Uniwersytetu Opolskiego. Można śmiało stwierdzić, że inicjatywa spotkała się z dużym uznaniem w środowisku uniwersyteckim, stąd kolejny wykład poświęcony tej tematyce.

cn5

Po zakończeniu marcowego posiedzenia Senatu Politechniki Opolskiej wszyscy obecni zaproszeni zostali przez Panią dyrektor Marię Kanię do starej sali Senatu, w której zainstalowana została wystawa poświęcona Chinom. Materiału w formie zdjęć dostarczyli pracownicy Instytutu Konfucjusza. Wystawa była udostępniona zwiedzającym w okresie od marca do końca maja 2008 r.

Wystawę tworzy 13 plansz obejmujących tematycznie architekturę, historię, życie codzienne Pekinu w aspekcie przeszłości i współczesności. Barwne prezentacje zawierające piękne fotografie opatrzone zostały dwujęzycznymi podpisami (w języku polskim i angielskim) zaś tytułowe napisy w formie grafiki wykonane zostały w języku chińskim. Szczególnie interesujące są zdjęcia przedstawiające sceny z życia zwykłych ludzi, robiących zakupy, uprawiających tai-chi w parkach, a jedna z plansz dokumentuje podpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia na Politechnice Instytutu Konfucjusza.
Wystawę przygotował Dział Promocji Politechniki Opolskiej.

cn6

Z inicjatywy rektora prof. Jerzego Skubisa w dniu 5 lutego 2008 r. na Politechnice Opolskiej doszło do ważnego spotkania, poświęconego tworzonemu właśnie Instytutowi Konfucjusza i problematyce nauczania języka chińskiego w opolskich szkołach.

W spotkaniu poza prorektorami Markiem Tukiendorfem, Jerzym Jantosem i Aleksandrą Żurawską udział wzięli marszałek województwa Józef Sebesta, Irena Koszyk, reprezentująca prezydenta miasta, odpowiedzialna za sprawy oświaty, dyrektorzy Zbigniew Babski i Wiesław Mazur z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Opolu, Tadeusz Konarski z Urzędu Miasta w Kluczborku, Iwona Charciarek z Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Waldermar Zadka z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego oraz dyrektorzy szkół, Bożena Kozłowska (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Opolu), Jadwiga Okrajni (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu), Marek Białokur (Publiczne Gimnazjum nr 9 w Opolu), Krystyna Madej (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich) i Barbara Jankowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Obecni byli także dr Maria Kania, dyrektor Instytutu Konfucjusza oraz Yingnan. Rektor J. Skubis przedstawił plany inwestycyjne politechniki związane z Instytutem, a dr Maria Kania i prorektor Marek Tukiendorf omówili zadania, jakie stoją przed stroną opolską w związku z decyzją, jaka zapadła w grudniu w Pekinie oraz przedstawili także wkład chińskiej strony reprezentowanej w rozmowach przez rządową agencję Hanban oraz różne aspekty przyszłej współpracy. Warto dodać, że w konferencji reprezentowane były te szkoły, w których rodzice wyrazili chęć podjęcia nauki języka chińskiego przez ich dzieci, a szkoły tym samym staną sie partnerami Instytutu Konfucjusza.

Wiele interesujących uwag wypowiedział marszałek Sebesta, który w Chinach po raz pierwszy był w roku 1997, a niedawna grudniowa wizyta opolskiej delegacji w Pekinie stała się okazją do porównania zmian jakie nastąpiły w tym kraju. W wyjeździe do Chin wzięło udział także kilku nauczycieli ponosząc koszty pobytu, aby zapoznać się z tamtejszym systemem szkolnictwa.

Robocze i bardzo owocne spotkanie tym różniło się od innych, że Dział Promocji przygotował dobraną tematycznie scenografię, na ścianach zawisły plansze przedstawiające znaki chińskiego horoskopu a pod sufitem zawisł smok. Na gości czekała aromatyczna, oryginalna chińska herbata, ciasteczka oraz sushi, które należało zjeść przy pomocy pałeczek, co wcale nie było łatwe. W podsumowaniu rektor wyraził zadowolenie z wyniku rozmów i podkreślił jak bardzo docenia życzliwość i zaangażowanie Marszałka i władz regionalnych w przygotowanie tego niezwykłego w skali kraju przedsięwzięcia jakim jest powołanie w Opolu na uczelni technicznej Instytutu Konfucjusza.

cn7

Konferencja naukowa nt. „Współczesne Chiny – narodziny imperium w kontekście międzynarodowym” odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dniach 13 i 14 grudnia 2007 r. Została zorganizowana przez Instytut Konfucjusza w Krakowie a miejscem obrad była Biblioteka Jagiellońska. Nasz instytut reprezentowała prof. Jaing Huijuan ze Studium Języków Obcych oraz mgr inż. Katarzyna Mazur-Kajta z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji. W konferencji wzięli udział nauczyciele akademicy i doktoranci z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, im. Adama Mickiewicza z Poznania, Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Polskiej Akademii Nauk oraz Politechniki Opolskiej.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z 23 referatami, które dotyczyły następujących zagadnień:

  • Sesja I: Rola i pozycja Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) na arenie międzynarodowej, jej stosunek oraz strategie względem Stanów Zjednoczonych.
  • Sesja II: Aspekty prawne i gospodarcze w stosunkach między Unią Europejską a ChRL, ich dialog w dziedzinie praw człowieka oraz chińskiego i europejskiego „soft power” tj. miękkich narzędzi w polityce zagranicznej.
  • Sesja III: Koncepcje polityki zagranicznej ChRL, stosunki chińsko-rosyjskie po 2005 r., perspektywy współpracy obu krajów jak również  stosunki kazachstańsko-chińskie.
  • Sesja IV: Strategia ChRL wobec integracji Azji Wschodniej, rywalizacja pomiędzy ChRL a Indiami o status mocarstwa, kontrola Tajwanu a pozycja międzynarodowa ChRL.
  • Sesja V: Podbój kosmosu przez Chiny, zbrojenie się ChRL oraz źródła i charakter polityki Chin wobec Kościoła Katolickiego.
  • Sesja VI: Imperium juana, polityka Chin w Afryce, jak również starania ChRL o pozyskanie dostaw turkmeńskiego gazu.

Prof. Jiang Huijuan i mgr inż. Katarzyna Mazur-Kajta dodatkowo odwiedziły główną siedzibę Instytutu Konfucjusza w Krakowie zlokalizowaną w nowym kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w pobliżu Osiedla Ruczaj oraz spotkały się z pracownikami Instytutu oraz osobami sympatyzującymi i wspierającymi upowszechnianie języka i kultury Chin w Polsce.

cn8

W dniach 11-12 grudnia 2007 r. odbyła się w Pekinie II. Międzynarodowa Konferencja, Instytutów Konfucjusza pod auspicjami Hanban. W konferencji wzięło udział ponad 300 delegatów z 64 krajów. Organizatorzy zaprezentowali materiały edukacyjne do nauki języka chińskiego dla studentów, nauczycieli i osób uczących się w Instytutach Konfucjusza na całym świecie.

cn9

Ze strony Politechniki Opolskkieij w konferencji uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Marek Tukiedorf, Yingnan Sun i dr Maria Kania. W jej trakcie doszło do podpisania umowy pomiędzy Politechniką Opolską reprezentowaną przez prorektora Marka Tukiendorfa a Hanban reprezentowanym przez Panią Dyrektor Xu Lim, inicjującą powstanie Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz prezentacja najnowszych technik nauczania języka. Swoją ofertę przedstawiły firmy edukacyjne z całego świata. Dwudniowa konferencja połączona była ze szkoleniem dyrektorów Instytutów Konfucjusza.