liceumprudnikk

Zajęcia z uczniami LO z Prudnika

11 grudnia br. w Instytucie Konfucjusza gościliśmy uczniów liceum z Prudnika. Licealiści mieli okazję zgłębić tajniki kaligrafii na lekcji prowadzonej przez Lektora j. chińskiego Chunxue Mai. Z kolei Fang Fang przybliżyła wiedzę na temat ceremonii parzenia zielonej   hebraty.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/liceumprudnik” title=”Zajęcia z uczniami LO z Prudnika”]

VI ogólnopolski tydzień kariery

W ramach VI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie klasy I A z Szóstki uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez lektorów języka chińskiego.

W Centrum Współpracy Polska-Chiny – „Instytucie Konfucjusza” – Politechniki Opolskiej młodzież poznawała tajniki kaligrafii, która w Państwie Środka traktowana jest jako dziedzina twórczości artystycznej. Licealiści próbowali też wymawiać podstawowe chińskie zwroty ułatwiające nawiązywanie kontaktów. Wzięli także udział w pokazie parzenia herbaty i jej degustacji. Uczniom najbardziej smakowała herbata czerwona pachnąca kwiatami oraz herbata ziołowa. 
– Uzmysłowiliśmy sobie specyfikę obyczajowości Chin. Pisanie po chińsku jest wielką sztuką i dużym wyzwaniem. Dzięki takim zajęciom stajemy się otwarci na inne kultury – podsumowała Kamila z IA. 
Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość poszerzenia słownictwa.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/vi_tydzien_kariery” title=”VI Tydzień Kariery”]

Warsztaty kulinarne

5 grudnia br. w Zespole Szkół Zawodowych im. Bronisława Koraszewskiego odbyły się warsztaty kulinarne.  Pracownicy Instytutu Konfucjusza: Joanna Butyńska, Mai Chunxue, Cheng Sijia ,Fang Fang mieli okazję spróbować swoich sił przy wypiekaniu tradycyjnych polskich ciast: jabłecznik, keks, ciasto drożdżowe. Również i tym razem salę do przeprowadzenia warsztatów udostępniła Dyrektor Zespółu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, Pani Bożena Czapska-Czoch, Pod czujnym okiem nauczycielki Pani Magdaleny Makos, która serdecznie przyjęła nas w swojej klasie gastronomicznej, uczniowie przygotowali wypieki dla naszych wolontariuszy.

Zajęcia te sprawiły wszystkim ogromną radość!

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/warsztatykulinarne” title=”Warsztaty Kulinarne”]

Sympozjum w Budapeszcie

W dniach od 31 października do 5 listopada br. w Budapeszcie miało miejsce sympozjum dla wykładowców i lektorów języka chińskiego pochodzących z krajów Europy Środkowej i Wschodniej organizowane przez HANBAN (instytucję powołaną przy chińskim Ministerstwie Edukacji, a promującą wśród obcokrajowców język 
i kulturę chińską). Celem szkolenia było wypracowanie wspólnej metodyki nauczania, która w najefektywniejszy sposób zapewniłaby sukces w poznawaniu przez uczniów 
i studentów zawiłości języka i kultury chińskiej. W sympozjum uczestniczyło ponad sto osób z 11 krajów, Opole reprezentowały Panie Katarzyna Mazur – Kajta
z wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz Ewa Jakuczek stypendystka Instytutu Konfucjusza, na Fujian Normal University w Fuzhou, pracująca obecnie w Urzędzie Marszałkowskim.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konferencjabudapeszt” title=”Sympozjum w Budapeszcie”]

Yantze river

29 października br. Polska Fundacja Wymiany Kulturowej Chopin, Akadamia Muzyczna w Krakowie przy współpracy z Centrum Współpracy Polska- Chiny ,, Instytut Konfucjusza’’ Politechniki Opolskiej zorganizowały koncert skrzypcowy  pt. ,,Yantze river’’

Po koncercie wykład nt. Chińskiej muzyki poprowadził profesor klasy skrzypiec Uniwersytetu w Hongkongu – Baozhi Yang.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/yantze_river” title=”Yantze River”]

Zajęcia w PP2 w Lewinie Brzeskim

Dnia 14 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Lewinie Brzeskim odbyły się zajęcia z języka i kultury chińskiej. Najmłodsze przedszkolaki miały po raz pierwszy w życiu okazję poznać nauczycieli z Chin, chiński język, kulturę.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/lo2_lewin” title=”Zajęcia w PP2 w Lewinie Brzeskim”]

Instytut Konfucjusza w upowszechnieniu chińskiej kultury i języka

Dnia 13 listopada br. na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej w ramach Akademii Młodych Serc. odbył się wykład pt. ,,Instytut Konfucjusza w upowszechnianiu chińskiej kultury i języka’’ prowadzony przez dyrektor IK; dr hab. Marie Bernat.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/upowszechnie_kultury” title=”Instytut Konfucjusza w upowszechnieniu chińskiej kultury i języka”]

DSC_6152-640x360

Chunxule Mai z Instytutu Konfucjusza bawiła opolskie maluchy

Pierwsze opolskie targi Kids & Fun Expo w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym za nami. Politechnika Opolska, dzięki kolejnym udanym edycjom „dziecięcej politechniki”, zyskała opinię instytucji, która dba o rozwój intelektualny Opolan już od najmłodszych lat, dlatego zaproszenie nas przez organizatorów targów w nikogo nie dziwiło.

Godzinne warsztaty, podczas których dzieci w wieku od 3 do 10 lat miały okazję własnoręcznie stworzyć tradycyjne, chińskie wycinanki, spróbować trudnej sztuki kaligrafii oraz nauczyć się posługiwać pałeczkami, zdobyły grono ciekawskich maluchów i ich opiekunów.

Targi, trwające od 8 do 9 listopada, obfitowały w atrakcje skierowane głównie do najmłodszych, ale i dorośli cieszyli się jak dzieci mogąc posłuchać popularnej Superniani, czyli Doroty Zawadzkiej.

Zajęcia w LO VI

Dnia 21 października br. kl. IA pod opieką wychowawcy mgr Agnieszki Borcuch i dr Anny Rajchel uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez lektorów języka chińskiego. W Centrum Współpracy Polska-Chiny – „Instytucie Konfucjusza”- Politechniki Opolskiej młodzież poznawała tajniki kaligrafii, która w Państwie Środka traktowana jest jako dziedzina twórczości artystycznej. Uczniowie próbowali wymawiać podstawowe chińskie zwroty ułatwiające nawiązywanie kontaktów międzyludzkich.   

W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w pokazie parzenia herbaty a następnie degustowała różne jej smaki. Uczniom najbardziej smakowała herbata czerwona pachnąca kwiatami oraz herbata ziołowa.

Dla uczniów kl. IA było to pierwsze spotkanie z chińską kulturą i tradycją, której znajomość i rozumienie ułatwia nawiązywanie również kontaktów biznesowych. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Dzięki takiej formie uczniowie zapoznali się z nowymi zwrotami oraz słowami. Dla młodzieży były to dwie godziny bardzo profesjonalnej, ciekawej, praktycznej i poszarzającej wiedzę lekcji.  

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/lo6″ title=”Zajęcia w LO VI”]

Wizyta konsul Niemiec

Jedną z pierwszych instytucji, jakie odwiedziła urzędująca od września opolska konsul Niemiec – pani Saabine Haake, była Politechnika Opolska, którą łączą z konsulatem tradycyjnie przyjazne relacje.

Korzystając z okazji goście odwiedzili uczelniany Instytut Konfucjusza. W spotkaniu z Dyrektor Instytutu Konfucjusza dr. hab. Marią Bernat, prof. PO nowej konsul towarzyszył doświadczony asystent Leonard Malcharczyk.  Kultura Chin jest bowiem jedną z wielu pasji pani konsul, która – mając już doświadczenie na placówkach dyplomatycznych w Ottawie, Nowym Jorku i Wilnie – nie spodziewała się, że w niewielkim, nadodrzańskim mieście, znajdzie tak smaczny kęs Azji.