Podróż na Zachód (西游记 Xi You Ji)

Bez wątpienia najsłynniejszy chiński mit, „Podróż na Zachód”, opowiada o przygodach legendarnego Króla Małp Sun Wukonga (孙悟空), jednej z najbardziej ukochanych postaci w mitologii chińskiej.

Napisana w XVI wieku przez Wu Chenga (吳承恩) opowieść została oparta na pielgrzymce mnicha Xuan Zanga (玄奘) z dynastii Tang, który podróżował do zachodnich regionów, czyli Indii w poszukiwaniu buddyjskich pism. Według naukowców Xuan Zang opiekował się podczas swojej podróży różnymi zwierzętami. Pod piórem Wu te zwierzęta stały się Sun Wukong, Zhu Bajie (猪 八戒) i Sha Wujing (沙 悟净). Razem magiczne trio broniło Xuan Zanga przed licznymi demonami, z których wiele starało się zgładzić mnicha, aby osiągnąć nieśmiertelność.

W sumie Xuan Zang i jego uczniowie przetrwali łącznie 72 nieszczęścia, zanim dotarli na Zachód, walcząc i pokonując dziesiątki demonów. Jednak najbardziej znane części „Wędrówki na Zachód” to rozdziały, które skupiały się na wyczynach Sun Wukonga.

Sun Wukong siał spustoszenie w niebie po osiągnięciu wielkiej mocy dzięki praktykom taoistycznym. Został dodatkowo wzmocniony przez magiczną Ru Yi Bang (如意棒), cudowną pałkę, którą Sun ukradł Królowi Smoków ze Wschodniego Morza umożliwiającą przekształcenie w dowolny rozmiar.

Zapędy Suna zostały stłumione dopiero po wyzwaniu rzuconym przez Gautamę Buddę. Budda sprawił, że Słońce wyskoczyło z jego dłoni i zrobiło salto. Arogancki Małpi Król uznał, że to niewielki wyczyn skoro sam może przemierzyć tysiące kilometrów w jednym skoku. Ostatecznie Sun Wukong nie nawet w stanie opuścić dłoni Buddy. W ramach kary za swoją pychę Sun został uwięziony na 500 lat pod magiczną górą uformowaną przez dłoń Buddy. Jego ostatecznym zadośćuczynieniem po uwolnieniu było towarzyszenie Xuan Zangowi i ochrona mnicha podczas pielgrzymki.

Ciekawostki:

  • Zhu Bajie, drugi uczeń Xuan Zanga, miał głowę świni. Był także leniwy, chciwy i lubieżny, zawsze wpadał w kłopoty z powodu swoich wad. Praktycznie we wszystkich przypadkach potrzebował zaradnego Sun Wukonga, aby go uratował.
  • Kilka współczesnych chińskich powiedzeń pochodzi z Podróży na Zachód. Na przykład „niemożność ucieczki z góry mojej ręki”. (逃不出 我 的 五指山 tao bu chu wo de wu zhi shan) To powiedzenie pochodzi od tego, jak Su Wukong, pomimo swoich potężnych zdolności, nie mógł nawet wyskoczyć z ręki potężnego Buddy.
  • W 1942 roku Arthur Waley opublikował przetłumaczoną wersję zatytułowaną Monkey: A Folk-Tale of China. W jego wersji bohaterowie otrzymali angielsko brzmiące imiona Tripitaka, Monkey, Pigsy i Sandy.
  • Wielu Chińczyków czci dziś Sun Wukonga jako Walczącego Buddę (斗 战胜 佛 dou zhan sheng fo) lub Wielkiego Mędrca Równego Nieba. Ten ostatni jest oparty na oficjalnym tytule taoistycznym Sun w historii. (齐天 大圣 qi tian da sheng)
  • Przez lata Podróż na Zachód zainspirowała wiele chińskich filmów i seriali telewizyjnych.