Wizyta konsul Niemiec

Jedną z pierwszych instytucji, jakie odwiedziła urzędująca od września opolska konsul Niemiec – pani Saabine Haake, była Politechnika Opolska, którą łączą z konsulatem tradycyjnie przyjazne relacje.

Korzystając z okazji goście odwiedzili uczelniany Instytut Konfucjusza. W spotkaniu z Dyrektor Instytutu Konfucjusza dr. hab. Marią Bernat, prof. PO nowej konsul towarzyszył doświadczony asystent Leonard Malcharczyk.  Kultura Chin jest bowiem jedną z wielu pasji pani konsul, która – mając już doświadczenie na placówkach dyplomatycznych w Ottawie, Nowym Jorku i Wilnie – nie spodziewała się, że w niewielkim, nadodrzańskim mieście, znajdzie tak smaczny kęs Azji.

Występ artystów z Pekinu

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po sobotnim Międzynarodowym Dniu Instytutu Kofucjusza, kiedy to Plac Wolności opanowały chińskie barwy, dźwięki i… smok – a już możliwość obcowania z kulturą Orientu dana była opolanom ponownie.

Wszystko dzięki Centrum Współpracy Polska-Chiny (IK) działającemu przy Politechnice Opolskiej, które zaprosiło na koncert akademicką grupę muzyczną z Pekinu. Artyści wystąpili wczorajszego wieczoru w obdarzonej wspaniałą akustyką auli Wydziału Budownictwa.

W repertuarze bazującym na klasycznych utworach ludowych zaprezentowali się zarówno muzycy, jak i tancerze, a wśród publiczności nie mogło zabraknąć rektora prof. Marka Tukiendorfa, kierujących Instytutem prof. Jiang Huijuan i dr hab. Marii Bernat, prof. PO oraz wicemarszałka Tomasza Kostusia.

Na wyjątkowe widowisko złożyły się popisy instrumentalistów (w tym na flecie z bambusa i erhu), tańce, pokaz sztuk walki i kaligrafii (z udziałem publiczności!), a o pięknie występu niech powiedzą poetyckie tytuły: ,,Melodia purpurowych bambusów”, Księżyc przed łóżkiem”, czy ,,Wiosna na Górze Tian”.

 

I choć w sześcioletniej historii opolskiego Instytutu Konfucjusza było to już kolejne spotkanie z tradycyjną twórczością Chińczyków – publiczność, jak zawsze, wyszła z koncertu oczarowana.

GALERIA

Państwo Środka w środku miasta

Z okazji Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza, na Placu Wolności odbył się dziś wielki piknik kulturalno-naukowy, zorganizowany przez działające przy Politechnice Opolskiej Centrum Współpracy Polska-Chiny. Obchody związane były z dziesięcioleciem działalności ośrodków konfucjańskich na świecie.

Przypomnijmy, że nasz – opolski powstał w 2008 r., jako drugi instytut w Polsce (w tej chwili w kraju działają już 4 takie placówki, a na całym świecie jest ich ponad 200) i szybko zdobył pozycję lidera na naszym kontynencie. Tysiące opolan przekonało sie dziś, że całkowicie zasłużenie!

W urządzonej z rozmachem uroczystości wziął udział rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, który – jeszcze jako prorektor poprzedniej kadencji – był inicjatorem utworzenia przy uczelni Instytutu. Obecne były obie, czyli polska i chińska panie dyrektor – dr hab. Maria Bernat, prof. PO i prof. Jiang Huijuan, która wystąpiła w mistrzowskim pokazie Tai-chi. Nie zabrakło także przedstawicieli władz regionu:  wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś w przekazanych gratulacjach nazwał Instytut ,,bardzo dobrym projektem”.

Przez cały dzień na wielkiej scenie można było podziwiać chińskie tańce ludowe (Cheng Sijia i Mai Chunxue), chińskie pieśni (Fang Fang) i chińskie sztuki walki (Opolska Akademia Wing Chun Kung Fu). Przez estradę przetoczył się z gracją wspaniały chiński smok (w tańcu grupy Pech) i wspaniałe chińskie tony (w jazzie muzyków z Saxesfull plus).

Ponadto podczas pikniku można było wziąć udział  w warsztatach kaligrafii (Yingnan Sun) i ceremonii parzenia herbaty, pomalować twarz na wzór chińskiej maski, pograć w chińskie gry planszowe i obejrzeć wystawę fotografii z podróży do Kraju Środka. W punkcie informacyjnym można też było zapoznać się z bardzo atrakcyjną ofertą Instytutu Konfucjusza, obejmującą  miedzy innymi studia podyplomowe z biznesu. Nad organizacją całości czuwali pracownicy Instytutu:Joanna Butyńska i Krzysztof Mazur.

 

Swoich pięknych przestrzeni użyczyła obchodom także Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie można było posłuchać wykładu o chińskich znakach Katarzyny Mazur-Kajty. Swoją drogą – nie byłoby bibliotek, gdyby nie Chiny i ich starożytny wynalazek – papier oraz nieco późniejszy – ruchoma czcionka, która, jak twierdzą badacze, prawdopodobnie zainspirowala Gutenberga do wynalezienia druku.

GALERIA

Summer Camp Pekin

W dniach 24 lipca do 10 sierpnia 2014 r. grupa kursantów Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytutu Konfucjusza” brała udział w intensywny kursie języka chińskiego w ramach projektu „Summer Cump” w stolicy państwa Środka – Pekinie. Uczestnicy mieli możliwość nauki uczelni partnerskiej Politechniki Opolskiej, jaką jest Beijing University of Technology. Na koniec wszyscy uczestnicy zdali egzamin i otrzymali certyfikaty ukończenia. Bogaty program obejmował zwiedzanie robiących wrażenie zabytków przypominających o potędze cesarskich Chin sprzed paru wieków, m. in. położony w samym centrum miasta plac Tiananmen oraz przylegające do niego Zakazane Miasto, brama Qianmen, lamajska świątynia Yonghe, Świątynia Konfucjusza, Świątynia Nieba, cesarki Pałac Letni oraz  Wielki Mur Chiński. Pieczę nad organizacją sprawowali: Instytut Konfucjusza w Opolu oraz Politechnika Pekińska.  Opiekunem ze strony chińskiej była Pani prof. Jiang Huijuan, ze strony polskiej Pani Joanna Butyńska. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/summer_camp_pekin” title=”My Picture Gallery”]