IMG_0768

Polska – Niemcy – Chiny dwa odrębne modele relacji międzynarodowych

Dnia 18 maja br. w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie  odbyła się polsko – niemiecka konferencja pn. „ Polska – Niemcy – Chiny dwa odrębne modele relacji międzynarodowych”. Pan Yingnan Sun gł. specjalista ds. międzynarodowych z Instytutu Konfucjusza w Opolu wygłosił wykład nt. „Uwarunkowań sukcesu polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim”.

chinski-most_2015-05-07-3159-1024x576

,,Most do języka chińskiego”

7 maja w zjawiskowym zamku w Mosznej, odbyła się 14. edycja  ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Chinach.  

Organizatorami wydarzenia były Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej oraz Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej.  Zmaganiom osiemnastu, zafascynowanych Krajem Środka uczestników przyglądał się gość honorowy – dyrektor Wydziału Edukacyjnego Ambasady ChRL Pan Liu Wangsheng.

chinski-most_2015-05-07-2966-300x214Zadania konkursowe podzielone zostały na trzy części. W pierwszej studenci opowiadali (rzecz jasna w języku chińskim) o ,,Swoim chińskim marzeniu”, w drugiej odpowiadali na pytania komisji dotyczące Chin, a w trzeciej prezentowali pokaz artystyczny, nawiązujący do chińskiej kultury.

Po wysłuchaniu wszystkich przemówień i minirecitali, a także po burzliwych obradach (poziom był bardzo wyrównany!) zdecydowano, że na światowy finał konkursu w Chinach pojedzie w nagrodę Michalina Niedroszlańska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Reprezentantce Polski będą latem kibicować laureaci drugiego miejsca – Tomasz Langner z krakowskiego ,,UJ-otu” oraz Kamil Wang z Uniwersytetu Warszawskiego.

chinski-most_2015-05-07-3027-640x360Serdecznie gratulujemy i zapraszamy laureatów, aby po powrocie z Chin jeszcze raz odwiedzili Opolszczyznę! Zamek w Mosznej, który na wszystkich zrobił duże wrażenie to nie jedyna atrakcja naszego regionu!

  Zobacz galerię

Beijing_landscape_2473347a

2015 Spring International Conference on Material Sciences and Technology

2015 Spring International Conference on Material Sciences and Technology (MST-S) odbyła się w Pekinie, w dniach 14-16 kwietnia 2015 r. Na konferencji dr inż. Beata Stankiewicz reprezentowała Wydział Budownictwa oraz Instytut Konfucjusza. Wygłosiła referat p.t. Delamination of GFRP Panels in Bridge Structures, poświęcony mechanizmom zniszczenia materiałów kompozytowych, stosowanych w płytach pomostowych konstrukcji mostowych. Na konferencji zaprezentowano dużo referatów dotyczących materiałów kompozytowych oraz nanotechnologii w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Wszystkie zakwalifikowane referaty zostały opublikowane w Czasopiśmie Advanced Materials Research vol. 1104.