Żegnamy, ale pamiętamy…

Żegnamy, ale pamiętamy…

„Coś się tu nie zaczyna w swojej zwykłej porze. Coś się tu nie odbywa jak powinno. Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”. Wisława Szymborska

Co można jeszcze dodać, gdy wszystko zostało już powiedziane? „O pustce, która krzyczy głośnej niż obraz Muncha”. O tym, że życie będzie trwać dopóty, dopóki będziemy pamiętać. A wszyscy będziemy… bardzo długo. O uczuciach, z którymi każdy z nas musi sobie poradzić – nie tylko smutku i żalu, lecz nawet wściekłości. I jedno słowo, które od jakiegoś czasu nam towarzyszy – dlaczego? Wczoraj, podczas uroczystości pogrzebowych, usłyszeliśmy, żebyśmy nie szli w tym kierunku… Żebyśmy nie zadręczali się pytaniami, na które nie otrzymamy odpowiedzi. Jednak to nie jest takie proste. Szczególnie wtedy, kiedy patrzymy na uśmiechającą się ze zdjęcia twarz człowieka, który był, był i nagle znikł. I uporczywie go nie ma…

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”, ks. Jan Twardowski

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym, że dzisiaj w nocy (17/18.07.2019 r.) odszedł prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej.

Profesor Tukiendorf koordynował powstanie naszego Instytutu, a w 2017 roku, w czasie uroczystości w Pekinie, odebrał zaszczytny tytuł honorowego profesora Politechniki Pekińskiej. Wówczas laudację wygłosił prof. Tang Jun, dziekan Wydziału Humanistyki i Prawa na tamtejszej uczelni. W czasie przemówienia podkreślił ważną rolę i wkład w budowanie relacji nie tylko pomiędzy Politechnikami, lecz także państwami: „Właśnie dzięki takim ludziom [jak prof. Tukiendorf – przyp. red.] oba nasze kraje: Polska i Chiny stają się sobie coraz bliższe” – dodał Tang Jun.

Słowa uznania za wkład i zasługi naszego rektora złożył wówczas także prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej: „Wszyscy znają zasługi prof. Marka Tukiendorfa w budowaniu relacji polsko-chińskich w obszarze akademickim. Od nich wszystko się zaczęło. Teraz z tej współpracy korzysta także nasz biznes”.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że dzięki prof. Tukiendorfowi Opole stało się przystankiem na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, a wkład w działalności polsko – chińską zaowocował nie tylko otwarciem nowego rozdziału na samej Politechnice Opolskiej, lecz wpłynął także na całą Opolszczyznę.

Rektor z zaangażowaniem brał udział w wydarzeniach, które organizował nasz Instytut. Nie sądziliśmy, że konkurs pn. „Most do Języka Chińskiego” będzie ostatnim naszym wspólnym projektem.

Zapamiętamy go jako człowieka pełnego energii, pasji i zaangażowania, który zawsze znalazł czas by zamienić chociaż dwa słowa – niezależnie od tego, czy to na uczelnianym parkingu, czy podczas spaceru po Opolu.

Panie Rektorze, Drogi Rektorze, Marku. Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci.

Pragniemy wyrazić nasze najszczersze wyrazy współczucia rodzinie zmarłego.

Spoczywaj w pokoju…

 

 

konkurs_talentow_2019

Rozstrzygnięcie konkursu!

Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić listę zwycięzców tegorocznego „Wiosennego Konkursu Talentów” dla szkół średnich:
I miejsce zajęła Emilia Radek 👏
II miejsce zajęła Agata Dzierżanowska 👏
III miejsce zajął Mikołaj Adamczuk 👏