photo-6-768x432

Pierwsze Opolsko – Chińskie warsztaty malowania porcelany

Już niedługo, z wypalarni ceramiki, dotrą do nas rękodzieła wykonane przez pracowników Politechniki Opolskiej w ramach warsztatów, które odbyły się w miniony piątek (13.12.2019) w siedzibie Instytutu Konfucjusza  w Opolu. Organizacja tego wydarzenia okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że mamy nadzieję na przeprowadzenie kolejnej edycji.

Nie od dziś wiadomo, że Chiny „porcelaną stoją”, a od zarania dziejów naczynia wykonane z tego materiału miały ogromne znaczenie dla mieszkańców Państwa Środka. Wszak któż nie chciałby mieć przedmiotu, który został wyprodukowany z myślą o samym cesarzu? Porcelana wykorzystywana była także podczas różnych ceremonii czy obrzędów, a korzystanie z niej w życiu codziennym, świadczyło o wysokim statusie zamożnych rodzin.

Długie i kręte drogi pokonała porcelana by w końcu trafić do Opola, gdzie w latach 60- tych znaleziono sposób na utrwalenie kruchego dziedzictwa ludowego przenosząc je z kroszonek na filiżanki i porcelanę. Wcześniej stosowany porcelit, pozyskiwany z zakładu w Tułowicach, zastąpiła porcelana. Naczynia wówczas wykonywane były dwubarwne, a motywy kwiatowe, zaczerpnięte z kroszonek, charakteryzowały się prostotą.

Przez lata opolski wzór ewoluował i zmieniał się, jednak wiodący niegdyś motyw kwiatowy pozostał po dziś dzień.

Rok 2019 okazał się wyjątkowy zarówno dla Instytutu Konfucjusza w Opolu jaki i rodzimych twórczyń ludowych, które zrzesza Grupa Opolskie Dziouchy. To właśnie tym roku umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a my mieliśmy sposobność poznania niezwykłej historii i bogatego zaplecza jednej z artystek.

Pani Agnieszka Okos okazała się nie tylko niezrównaną mistrzynią pióra, spod którego (dosłownie i przenośni) wychodzą wyjątkowe dzieła. Zaraziła nas także swoją wielką miłością do „fachu”, który wykonuje. Pomogła uwierzyć, że w każdym z nas drzemie talent – jedyne co trzeba zrobić,  to uwolnić kreatywność.

Wielkie brawa i słowa uznania należą się również samym pracownikom Politechniki Opolskiej, którzy puścili wodze fantazji i przenosili zarówno chińskie, jak i opolskie motywy sztuki ludowej na porcelanę. Wystarczy tylko spojrzeć na fotografie z uwiecznionymi rękodziełami, żeby zobaczyć ile serca włożyli w ich wykonanie.

 

DPO_2019-12-14-4581

Świąteczna podróż w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej

W niecodzienną podróż po świecie udali się 14 grudnia nasi najmłodsi studenci, zdobywający wiedzę w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

Spotkanie poprowadziła Marta Dębowska – Koordynator Programu Erasmus+ na PO, która opowiedziała młodym żakom o studentach wielu narodowości uczących się na co dzień na Politechnice Opolskiej, a wspólnie z ‘Erasmusowymi’ gośćmi oraz wolontariuszkami Instytutu Konfucjusza dzieci odwiedziły kraje Europy i Azji, poznając tradycje wielu różnych świąt.

Cansu z Turcji opowiedziała o Dniu Dziecka , który jest ściśle związany z historią tureckiego państwa i co ciekawe obchodzony jest w dniu tureckiego Święta Niepodległości – 23 kwietnia.  W ramach tego wydarzenia we wszystkich tureckich szkołach dzieci biorą udział w barwnych paradach, które Cansu zaprezentowała na zdjęciach.

Z Turcji grupa DPO ruszyła do Państwa Środka by wspólnie z Weiwen i Zhemin, zapoznać się z tradycjami Chińskiego Nowego Roku, najważniejszego święta w tradycyjnym kalendarzu księżycowo-słonecznym obowiązującym w Chinach. Wolontariuszki z Instytutu Konfucjusza w ramach swojej prezentacji nie tylko opowiedziały o oryginalnych zwyczajach, kolorowych lampionach i pysznych potrawach, lecz również przygotowały dla zebranych dzieci zgadywanki,  które są jednym z elementów chińskiej noworocznej tradycji.

Z Chin młodzi studenci ruszyli w drogę powrotną do Europy, by wspólnie z Ioannisem poznać grecką tradycję obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zgodnie z bardzo dawną tradycją, Grecy oprócz choinki, kolorowymi światełkami i bombkami dekorują też modele statków, a w Noc Sylwestrową po północy rzucają owocem granatu na szczęście i dzielą się tzw. ciastem Świętego Mikołaja.

Prosto z Grecji dzieci udały się do Hiszpanii, o której świątecznych tradycjach opowiedział Apolinar. W ramach hiszpańskich świąt prezenty wręczane są nie tylko przez Mikołaja, ale również przez Trzech Króli. Grzeczne dzieci otrzymują prezenty, a te niegrzeczne … węgiel, co zaskoczyło całą grupę DPO. Apolinar wspomniał również o sylwestrowej tradycji, zgodnie z którą o północy z każdym wybiciem madryckiego dzwonu należy zjeść jedno winogrono, jako wróżbę pomyślności w każdym miesiącu Nowego Roku.

Zagraniczna podróż naszych małych żaków kończyła się na Ukrainie, o której tradycjach świątecznych opowiedziała pracująca w Dziale Współpracy Międzynarodowej Yuliia Ukolova. W ramach zgadywanki zaprezentowano dzieciom różnice pomiędzy Świętym Mikołajem, a Dziadkiem Mrozem, który zgodnie z prawosławną tradycją przynosi prezenty w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Jak się okazało pomimo, iż na Ukrainie święta obchodzone są w innym terminie, to tradycje zwłaszcza kulinarne są bardzo podobne do polskich.

Zwieńczeniem międzynarodowo-świątecznego spotkania była niespodziewana wizyta Mikołaja, który wręczył prezenty, wysłuchał piosenek i wspólnie z dziećmi oraz zagranicznymi gośćmi pozował do niezliczonej ilości zdjęć.

Oryginał: https://wu.po.opole.pl/swiateczna-podroz-w-ramach-dzieciecej-politechniki-opolskiej/?fbclid=IwAR3e71pgkMbEGaXdYQdGIvIGIWidBQ4rmOjCQug5E_OTrOlEy1LjoBM_Yg8

5defd23f00012_p

,,Wigilia bez granic” połączyła zagranicznych studentów.

Różni ich kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie. Łączą – studia w stolicy naszego regionu. To właśnie z myślą o nich powstała akcja „Wigilia bez granic”. Już po raz 4. zagraniczni studenci z Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej wzięli udział w spotkaniu. Wszystko po to by przedstawić tradycję i zwyczaje świąteczne w krajach, z których pochodzą.
5defd296b580d_p

Studenci z zagranicy podzielili się w Opolu opłatkiem

Około 200 osób wzięło udział w przedświątecznym spotkaniu na Wydziale Teologicznym UO. Życzenia studentom i uczniom złożyli przedstawiciele władz PO i UO oraz bp Rudolf Pierskała.

Anastazja Prochoczuk i Madiana Łozowa z Ukrainy studiują w Opolu stosunki międzynarodowe. – W Opolu czujemy się bardzo fajnie, ludzie są mili i przyjęli nas życzliwie. To spotkanie jest potrzebne, żeby wszyscy czuli się jak rodzina – mówią. – Naszą specjalnością jest dyplomacja. My rozumiemy, że trzeba ludzi różnych narodowości i tradycji integrować. To spotkanie temu służy. A ukraińskie tradycje wigilijne są do polskich podobne: śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem i do wieczerzy – w szerokim rodzinnym gronie – siadamy wraz z pierwszą gwiazdką.

Weiwen Zhao jest wolontariuszką w opolskim Instytucie Konfucjusza. – Po zrobieniu dyplomu chciałabym zostać nauczycielką języka chińskiego – mówi. – Przyjechałam na roczny staż do Opola i odbywam praktykę, ucząc studentów Politechniki Opolskiej języka chińskiego. Na spotkanie świąteczne zostałam zaproszona przez polskich pracowników Instytutu Konfucjusza. Polska kultura związana ze świętami jest bardzo interesująca, ale mało mi znana. Chcę ją bliżej poznać.

Pani Marta Dębowska z Politechniki Opolskiej opowiadała o wigilijnych potrawach i tradycjach studentom – uczestnikom programu Erasmus + – z Włoch i z Turcji. – Omawiałam potrawy, które znajdują się na stole – mówi. Pokazywałam, że to częściowo są potrawy wigilijne, a częściowo inne. Wszystkie są wegetariańskie. To ukłon wobec studentów z Indii, którzy mięsa nie jedzą.

Zanim ks. biskup pobłogosławił opłatki i goście z różnych krajów mogli się nimi podzielić i spróbować polskich wigilinych potraw, na scenie zaprezentował się z ukraińskimi kolędami Chór Mikołaja Leontowicza pod dyrekcją Jurija Mykytiuka. Wystąpili także studenci z Chin, Kazachstanu i Białorusi.

Życzenia radosnych świąt studentom z zagranicy złożyli rektor PO, prof. Marcin Lorenc, prorektor UO prof. Izabella Pisarek, konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz bp Rudolf Pierskała, który przypomniał, że fundamentem świąt Bożego Narodzenia jest Pan Jezus.

Biskup podziękował obecnym za wzajemne obdarowanie różnymi językami, tradycjami i kulturami. – Umiemy się obdarować, bo Bóg nas obdarzył Dzieciątkiem Jezus – mówił. Życzył gościom z zagranicy, by doświadczyli rodzinności świąt Bożego Narodzenia w polskich domach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki z informacją o akcji Wigilia bez Granic. Na stronie wigiliabezgranic.com mogą się wpisywać zarówno cudzoziemcy chcący spędzić wigilię w polskich rodzinach, jak i rodziny gotowe ich przyjąć.

Materiał oryginalny: Studenci z zagranicy podzielili się w Opolu opłatkiem [ZDJĘCIA] – Nowa Trybuna Opolska

78597802_3300878419936900_2743836549924782080_o

Wigilia bez granic 2019