Shandong

Współpraca z uczelnią ze stumilionowej prowincji Shandong

Odkąd w 2008 r. Politechnika Opolska zasłynęła w Polsce jako pierwsza uczelnia techniczna, przy której powstał Instytut Konfucjusza – jej kontakty z Chinami rozwijają się na coraz to nowych polach. Do ostatnich inicjatyw należy nawiązanie współpracy akademickiej z Shandong Agriculture and Engineering University  (Uniwersytetem Rolnictwa i Technologii w Shandong), której efektem będzie m.in. podwójne dyplomowanie.

Uroczyste (choć zdalne) podpisanie listu intencyjnego między nowymi partnerami miało miejsce w siedzibie IK, 23 czerwca 2021 r. przy wsparciu CCIP (CHINESE-FOREIGN COOPERATION INFORMATION PLATFORM) stowarzyszenia, które współpracuje z chińskim resortem edukacji. Politechnikę reprezentował prorektor ds. nauki prof. Grzegorz Królczyk, a po drugiej stronie ekranu zasiadł vice -rektor Zhaoming Zhang.

Planowana współpraca zakłada przede wszystkim uzgodnienie wspólnego programu podwójnego dyplomowania, zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji w Chinach, uwzględniającego mobilność studentów z Chin oraz nauczycieli PO w celach dydaktycznych, a także prowadzenie badań, odbywanie szkoleń i przygotowanie materiałów edukacyjnych przez pracowników obu instytucji.

Jak wyjaśnia kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Elżbieta Cieślak –  List intencyjny jest pierwszym krokiem do sformalizowania trwających już pół roku prac nad programem podwójnych dyplomów, dedykowanym studentom chińskim. Zwieńczeniem dzieła będzie podpisanie szczegółowego porozumienia, na podstawie którego studenci z Chin w przyszłości po odbyciu części studiów w Opolu otrzymają dyplom dwóch uczelni: Shandong Agriculture and Engineering University i Politechniki Opolskiej. Program podwójnych dyplomów przygotowywany jest na kierunku studiów I stopnia Environmental Engineering i ponad jedna trzecia zajęć będzie prowadzona przez wykładowców Wydziału Mechanicznego w Chinach, w trakcie pierwszych trzech lat studiów.  Studenci przyjadą do Opola na ostatnie dwa semestry.

chinska kultura biznesu

„Chińska kultura biznesu”. Kilka słów o kolejnej publikacji Instytutu Konfucjusza

„Kultura ma znaczący wpływ na zachowania biznesowe. Z drugiej strony, etyka biznesu odzwierciedla moralność społeczną i jest ważną częścią kultury. W chwili obecnej można zaobserwować zmiany, jakie następują w systemie etycznym Chin – dotychczas opartym na tradycyjnych fundamentach, które przez dekady stanowiły nośnik uniwersalnych wartości, dziś przechodzącym transformację”. O czym jeszcze przeczytacie w publikacji „Chińska kultura biznesu”? 

– Znajomość kultury jest kluczem do biznesu w Chinach – podkreśla prof. Maria Bernat, współautorka „Chińskiej kultury biznesu” oraz dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.
– Ta publikacja to solidna dawka wiedzy zwłaszcza dla polskich biznesmenów, którzy chcą współpracować z Chinami, ale także dla urzędników, którzy coraz częściej mają kontakt z chińskimi przedstawicielami – dodaje prof. Maria Bernat, która zauważa, że jednym z najczęstszych błędów, jakie polscy biznesmeni popełniają w kontakcie z biznesem Państwa Środka, jest tzw. myślenie krótkookresowe, indywidualistyczne.
– Chińczycy myślą długookresowo, są kolektywni, są w stanie zrobić plany biznesowe na kilkadziesiąt lat. Polacy zazwyczaj robią plany roczne, dwuletnie. Warto podkreślić, że Chińczycy są bardzo kontekstualni. Każdy ruch, każde zdanie ma dla nich znaczenie – zwraca uwagę prof. Maria Bernat.

– Warto o tym pamiętać chociażby przy przygotowaniu podarunków służbowych. Takie podarunki jak parasole, zegarki to są przedmioty, których absolutnie nie należy wręczyć Chińczykom. To jest duży błąd, który czasami może wzbudzić lekki uśmiech, ale czasem ktoś może się obrazić, czego chcielibyśmy uniknąć, zwłaszcza w rozmowach biznesowych. Pamiętam, jak kiedyś zamówiliśmy dla chińskich partnerów pudełka z piernikami toruńskimi oraz płytą CD z muzyką Fryderyka Chopina. Pudełka miały być w kolorze czerwonym, ze złotymi elementami. W trakcie realizacji zamówienia doszło do pomyłki, pudełka miały kolor zielony, który w Chinach ma negatywne znaczenie – wyjaśnia prof. Maria Bernat.

„Chińska kultura biznesu” traktuje także o sukcesie chińskiej gospodarki ostatnich czterdziestu lat. O tym, że zawarta w niej wiedza jest potrzebna, świadczy m.in. fakt, że rok 2020 był rekordowy jeśli chodzi o inwestycje chińskie w Polsce, które przekroczyły miliard dolarów oraz to, że w rekordowym tempie egzemplarze „Chińskiej kultura biznesu” rozeszły się podczas organizowanej we Wrocławiu konferencji i forum gospodarczego “Dolny Śląsk-Polska-Azja. Wczoraj. Dziś. Jutro”.

„Chińska kultura biznesu” autorstwa Marii Bernat, Heifeng Huanga i Katarzyny Mazur – Włodarczyk to kolejna pozycja sygnowana logiem Instytutu Konfucjusza. Wcześniejsze to m.in. „Uwarunkowania działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw w Chinach” oraz „Chinese Economy as a Challenage to Polish Enterprise” autorstwa Marii Bernat oraz publikacja opracowana wspólnie z Leszkiem Karczewskim pt. „Chiny i azjatyckie tygrysy, filozofia i etyka gospodarowania”.

 

Nowa_oferta_IK_2021

Nowa oferta dydaktyczna: zarządzanie z intensywną nauką chińskiego

Trzy razy w tygodniu intensywne zajęcia nauki języka chińskiego, wykłady dotyczące kultury, gospodarki Chin oraz możliwość wyjazdu na stypendium do Państwa Środka
– tak w telegraficznym skrócie prezentuje się oferta kierunku zarządzanie z intensywną nauką chińskiego.

– Politechnika kształci przyszłych inżynierów i menedżerów, jeśli dodamy do tego język chiński, to mamy bardzo dobrze przygotowanego pracownika. Zapewniam, że osoba z takim wykształceniem nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy. Systematycznie zaglądają do nas firmy, które poszukują kadry znającej język chiński – informuje prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Od października na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej rusza nowa oferta dydaktyczna. To kierunek zarządzanie z intensywną nauką języka chińskiego. – Mamy już sporo doświadczenia we współpracy z Państwem Środka, czego przykładem są m.in. studia podyplomowe biznes międzynarodowy: Unia Europejska – Chiny, których nowa odsłona rusza w przyszłym roku akademickim – podkreśla dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Zajęcia językowe, które będą odbywać się trzy razy w tygodniu, będzie prowadziła chińska pani lektor z Politechniki Pekińskiej, w programie studiów również wykłady dotyczące kultury, gospodarki Chin.
– Student po pierwszym roku będzie miał szansę wyjazdu na krótkie dwutygodniowe letnie stypendium w Pekinie, po dwóch latach bez problemu powinien zdać egzamin HSK na trzecim poziomie, aby móc uzyskać semestralne lub roczne stypendium i kontynuować naukę na chińskich uczelniach – zapowiada prof. Maria Bernat.