Sakra. Legenda wojownika reż. Donnie Yen(2023)- Festiwal Filmów Chińskich – org. Instytut Konfucjusz w Opolu

30. maja w kinie Meduza można było obejrzeć kolejny film z cyklu Festiwalu filmów chińskich w Opolu. Reżyser Donnie Yen jest znany w Polsce i nawet w Opolu ma swoich fanów. Także i w tym przypadku sława tego aktora i reżysera nie zwiodła. W Meduzie zjawiło się liczne grono jego wielbicieli. „Donnie Yen przeszedł sam siebie” powiedział nam Grzegorz, wielbiciel lotniskowców, Star Treka i filmów kung-fu. Po seansie widzowie doszukali się nawiązań nie tylko do estetyki Państwa Środka, ale nawet starożytnej Persji (sic!).
Z pewnością nie był to film, dla osób którym obca jest estetyka bajkowości filmów kung-fu, poszukiwaczy realizmu i dosłowności.

Delegacja naukowców z Akademii Nauk Rolniczych w Wuhan

We wtorek (28.05) Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza gościło delegację uczonych reprezentujących Akademię Nauk Rolniczych w Wuhan. Stojący na jej czele prof. Yu Jinping był zainteresowany kwestią transformacji polskiego sektora rolniczego w minionych czterech dekadach. Przedstawiciele Instytutu Konfucjusza zwrócili uwagę na ważną rolę w tym procesie przystąpienia RP do Unii Europejskiej. Uczeni z Wuhan wskazali na wyzwania stojące przed sektorem rolnictwa w Chinach. Obie strony zgodziły się, iż niezmiernie istotnym problemem są kwestie związane z produkcją czystej żywności i ochroną środowiska.

Zajęcia prof. Bogdana Góralczyka

W weekend 25-26.05.2024 r. Politechnika Opolska gościła profesora Bogdana Góralczyka, dyplomatę i wybitnego znawcę problematyki Dalekowschodniej. Profesor prowadził zajęcia w Instytucie Konfucjusza. Wieczorem spotkał się z studentami w jednym z opolskich lokali. Rozmawiano o: gospodarce, geopolitycznej sytuacji współczesnego świata, Polsce i ekologii.

Pokaz filmu „Wędrująca Ziemia II”

„Centrum Współpracy Polska-Chiny 'Instytut Konfucjusza’ kolejny raz we współpracy ze Stowarzyszeniem „Opolskie Lamy” organizuje Tydzień Filmu Chińskiego. W poniedziałek (27.05) zorganizowaliśmy pokaz filmu „Wędrująca Ziemia II”.

Światowy Konkurs Języka Chińskiego „Chiński Most” w 2024.

16 maja 2024 roku w krakowskim Instytucie Konfucjusza odbył się Światowy Konkurs Chiński „Chiński Most” dla uczniów szkół podstawowych, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dla studentów. Wolontariuszki z Instytutu Konfucjusza w Opolu – Xie Haoyan, Li Qi i Peng Daiyun – poprowadziły do udziału w uniwersyteckim konkursie Jakuba Gallę z Uniwersytetu Opolskiego i Przemysława Bartosika z Politechniki Opolskiej. Jiang Chunyue i Ma Haoyue, natomiast nauczycielki z filialnej Klasy Konfucjusza przy Uniwersytecie Śląskim (zwanej dalej „Klasą Konfucjusza”), tutorowały Alicji Reut i Poli Bigaj. W tym samym czasie obie nauczycielki współpracowały również z nauczycielką ze Liceum Ogólnokształcącego im. I. Padarewskiego, Panią Kasią Knoll, aby być mentorami dla jej dwóch uczennic: Mai Ksiondz i Anny Bałys.

Konkurs został podzielony są na dwie części. Sesja poranna przeznaczona była dla uczniów szkół podstawowych i średnich, natomiast sesja popołudniowa przeznaczona była dla słuchaczy uniwersyteckich. W konkursach szkół podstawowych i gimnazjów dwójka licealistów z Klas Konfucjusza w zaciętej zdobyła trzecie miejsce w wyniku zaciętej rywalizacji. Liczba uczestników konkursu była rekordowa w tym roku. Oznacza to, że stopniowo wzrasta w Polsce zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą chińską.

Ostatecznie słuchacze Instytutu Konfucjusza w Opolu i Klasy Konfucjusza Uniwersytetu Śląskiego zdobyli Nagrodę za Uczestnictwo.

Po zakończeniu konkursu nasi uczniowie głęboko zdali sobie sprawę ze swoich niedostatków w znajomości języka chińskiego. Mieli możliwość poznać bieglejszych od siebie uczniów, komunikowali się ze sobą, uczyli się od siebie i w rezultacie robili jeszcze większe postępy. Światowy Konkurs Chiński Most Chiński promuje przyjazną wymianę kulturalną między Polską a Chinami. Ponadto pobudza chęć uczniów do poznawania kultury chińskiej i zainteresowanie nauką języka chińskiego, a jednocześnie wykorzystuje wiedzę zdobytą w książkach, codziennych w życiu codziennym, tak aby realnie zastosować to, czego się nauczyli.

Ambasador Chin w Polsce zrobił zdjęcie grupowe ze wszystkimi uczestnikami i nauczycielami Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz Klasy Konfucjusza na Śląsku

Zdjęcie grupowe wszystkich zawodników Śląskiego Gimnazjum Klasowego Konfucjusza

Swoim talentem w konkursie pochwalił się Jakub Galla, uczestnik Instytutu Konfucjusza w Opolu

Przemysław Bartosik, uczestnik Instytutu Konfucjusza w Opolu, prezentuje swoje talenty

Bi Xia, zdobywczyni śląskiej nagrody Confucius Classroom Excellence Award

Wykład „Chińska myśl polityczna”

Zapraszamy serdecznie na wykład otwarty pt. „Chińska myśl polityczna”, prowadzony przez Stanisław Aleksander Niewiński . Wykład będzie realizowany w ramach cyklu „Kącik Chiński”.

CZAS I MIEJSCE:

środa 04.06.2024

godz. 16:00, SALA NR 217

CeNaBiz

ul. Waryńskiego 4

45-047 Opole

Tydzień filmu chińskiego

Zapraszamy w dniach 28.05-01.06.2023 r do Opolskiego Kina Meduza przy ul. Oleskiej 45 na „Tydzień Filmu Chińskiego”. Cykl rozpoczniemy w poniedziałek 27.05 pokazem plenerowym przed „Łącznikiem” przy ul. Mikołajczyka filmu „Wędrująca ziemia II” reż. Frant GUO. Przed każdym pokazem zapraszamy na warsztaty, m.in. chińskiej kaligrafii, chińskich szachów czy ceremonii parzenia herbaty.

POKAZY FILMOWE + WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka 27.05.2024/20:00 (poniedziałek)
Wędrująca ziemia II, reż. Frant Gwo (2022)

Kino Meduza, ul. Oleska 45

28.05.2024 (wtorek)

19:30 Warsztaty Ceremonia herbaciana

20:00 Pokaz filmu: Góra śmierci reż. LI Jun (2021)

29.05.2024 (środa)

19:30 Warsztaty. Chińska kaligrafia

20:00 Pokaz filmu: Mroźne miasto reż. YANG Feng ( 2023 )

30.05.2024 (czwartek)

19:30 Warsztaty Chińskie węzełki

20:00 Pokaz filmu: Sakra. Legenda wojownika reż. Donnie Yen ( 2023 )

31.05.2024 (piątek)

19:30 Warsztaty Chińskie szachy

20:00 Pokaz filmu: Wstrząs reż. FENG Xiaogang (2010)

1.06.2024 (sobota)

12:00 Pokaz filmu: Duża ryba i Begonia, reż. LIANG Xuan i ZHANG Chun (2016)

19:30 Warsztaty Chińska wycinanka z papieru i chińska gra w obracanie liny 20:00 Pokaz filmu: Narodziny Bogów: Królestwo Burz, reż. Wuershan (2023) Poczęstunek od Restauracji Vu

 

smok jakiego sobie wyobrazam

Konkurs plastyczny „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Uwaga! wydłużono termin składania prac
do dnia
18 czerwca 2024 r.

Szanowni Państwo, w tym roku obchodzimy w Instytucie Konfucjusza Rok Smoka. Dla mieszkańców Dalekiego Wschodu smok nie jest negatywnym symbolem, a wręcz przeciwnie, jest przyjazny i przynosi szczęście. Aby zwrócić uwagę na nieuświadomione różnice kulturowe, zapraszamy Uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Smok – jak go sobie wyobrażam”. Prace można przygotować w technice mieszanej. Mogą to być zarówno dzieła indywidualne, jak i zbiorowe. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla autorów najlepszych prac: tablety graficzne i Lego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zawartymi w poniższym regulaminie:

Regulamin konkursu plastycznego „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Zalacznik nr 1 do regulaminu konkursu plastycznego „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych