Wydarzenia 2011

Warsztaty gry w majianga – 麻将 
Tuż przed świętami, 20 grudnia br., odbyły się w naszym Instytucie kolejne warsztaty gry w popularną grę chińską majiang. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z historia gry, jej zasadami oraz parokrotnie w nią zagrali. Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
Podstawowe fazy gry:
1. Wybór Wiatru Wschodu (osoby rozpoczynającej grę)
2. Mycie kamieni
3. Układanie muru (ściana długa na 18 kamieni i wysoka na 2 kamienie)
4. Przerwanie muru
5. Rozdanie kamieni (Wiatr Wschodni otrzymuje 14 kamieni, reszta graczy – 13 kamieni)
6. Rozpoczęcie gry właściwej – i jej wygrana:)
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/majiang3″ title=”Warsztaty gry w majianga – 麻将”]

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 14 grudnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/psp5″ title=”Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci”]

Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci
Dnia 13 grudnia br. odbyła się w Instytucie Konfucjusza w Opolu kolejna lekcja w ramach cyklu zajęć z języka chińskiego przygotowana przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/psp9xx” title=”Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci”]

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 12 grudnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dylakach.

Wykład Odmienne spojrzenie na starość w ChRL?
W Mikołajki, 6 grudnia br. odbyło się w naszym Instytucie spotkanie poświęcone zagadnieniu starości w Chińskiej Republice Ludowej. Wykład obejmował m.in. następujące problemy: ujęcie starości według różnych dyscyplin naukowych, starości versus długowieczności (w ujęciu tradycyjnym), aktywnego spędzanie czasu i dbania o kondycję psychofizyczną seniorów – Chińczyków, okazywania szacunku dla starszego pokolenia, jak również zmian i obaw, jakie powstają w związku ze starzeniem się społeczeństwa chińskiego oraz czynników na nie wpływających, m.in.: polityki jednego dziecka, świadomej rezygnacji z potomstwa, zjawiska wydłużania się długości życia mieszkańców ChRL, itp. Wykład przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/starosc” title=”Wykład Odmienne spojrzenie na starość w ChRL?”]

VI Forum Energetyczne w Sopocie
28-30 listopada 2011 r. miało miejsce VI Forum Energetyczne w Sopocie. Celem Forum jest analiza polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz przedstawienie założeń Wspólnej Polityki Energetycznej oraz realizacja Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Unii Europejskiej. Prof. Zhang Fan reprezentujący Instytut Konfucjusza podczas panelu dyskusyjnego pt. ,,Chiny na globalnym rynku energetycznym” wygłosił wykład nt.sytuacji energetycznej w Chinach i możliwościach współpracy w ramach wspólnej polityki energetycznej.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/sopot” title=”VI Forum Energetyczne w Sopocie”]

Warsztaty kaligrafii chińskiej
Ewa Chmielowska –zajmuje się kaligrafią od 10 lat, jest nauczycielem kaligrafii i lektorem języka chińskiego Instytutu Konfucjusza w Krakowie. 20 listopada br. zapoznawała słuchaczy z charakterystyką pisma chińskiego i historią kaligrafii. Po teoretycznym wykładzie przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli się podstaw stylu standardowego kaishu, a następnie kaligrafowali wybrane znaki i wyrażenia.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/chmielewska” title=”Warsztaty kaligrafii chińskiej”]

Wizyta dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 w Opolu
28 listopada Instytut Konfucjusza odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 w Opolu. W czasie półtoragodzinnych zajęć dzieci nauczyły się kilku słów w języku chińskim, liczenia do 10, piosenki, a także obejrzały pokaz tai ji w wykonaniu Yang Jun. Zajęcia poprowadziły Marta Tworek i Yang Jun.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dzieciaki” title=”Wizyta dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 w Opolu”]

Dziecięce talenty – zajecia z języka i kultury chińskiej w grupie początkującej, prowadzące: Katarzyna Mazur-Kajta i Yang Jun.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dtalenty” title=”Dziecięce talenty”]

Warsztaty gry w chińskie szachy (象棋)
Kolejny wtorkowy wieczór w Instytucie Konfucjusza (tj. 22 listopada br.) poświęcony był nauce gry w jedną z najbardziej popularnych gier w Chinach – w szachy chińskie.
Gra ta różni się od znanej nam wersji szachów międzynarodowych nie tylko samą planszą (w wersji chińskiej plansza przedzielona jest pasmem rzeki) ale i pionkami (generałowie, rydwany, działa, słonie, strażnicy, rumaki i żołnierze) oraz ich ustawieniem. Pionki szachów chińskich poruszają się ponadto nie po polach, lecz liniach je dzielących. Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

Finał konkursu wiedzy o Chinach
W dniu 21listopada w siedzibie Instytutu Konfucjusza odbył się finał konkursu wiedzy o Chinach prowadzonego przez NTO pod patronatem instytutu. Ośmioro uczestników konkursu, którzy wcześniej wzięli udział w sondzie smsowej odpowiadało na pytania dotyczące historii, kultury i społeczeństwa Chin. Główną nagrodę, którą jest dziewięciodniowa wycieczka do Chin wygrała Pani Barbara Karlińska.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konkurs_nto” title=”Finał konkursu wiedzy o Chinach”]

IX Międzynarodowe Warsztaty Akademickie ,,Rolnictwo, Technika, Zdrowie i Życie”
W dniach 9 – 11 listopad 2011r. odbyły się IX Międzynarodowe Warsztaty Akademickie ,,Rolnictwo, Technika, Zdrowie i Życie’’ w Głuchołazach. Organizatorami wydarzenia naukowego byli Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej, Faculty of Agronomy of the Mendel University of Agriculture and Forestry in Brno, Zakład Radioterapii Centrum Onkologii – Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Oddział w Gliwicach, Fizjoterapia Politechniki Opol
skiej oraz Instytut Konfucjusza. Celem corocznych warsztatów akademickich jest możliwość interdyscyplinarnego dialogu specjalistów z różnych dziedzin nauki. Podczas sesji anglojęzycznej Prof. Zhang Fan; lektor Instytut Konfucjusza wygłosił wykład nt ,,Zmian w rolnictwie w Chinach’’. Uczestnicy konferencji mieli również okazję zobaczyć pokaz Tai Chi w wykonaniu lektor Instytutu Konfucjusza; Pani Yang Jun.

Warsztaty gry w MAJIANGA
Pierwsze warsztaty zorganizowane w semestrze zimowym 2011 r. poświęcone były grze Majiang.
Majiang to tradycyjna gra chińska, której jeden zestaw przeznaczony jest dla czterech osób.
Do gry wykorzystuje się 144 prostokątne kamienie podzielone na 7 grup: bambusy, ciastka, kierunki świata, smoki, 10-tysięcy, kwiaty oraz pory roku. Zasady gry zbliżone są do gry w karty „Remik”, a jej podstawowym celem jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery kamienie oraz jednej pary z danej grupy. Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta. Kolejne spotkanie z majiangiem zaplanowane jest na 20 grudnia br. (również wtorek), na które serdecznie zapraszamy.

Zajęcia z języka chińskiego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 z Opola
Dnia 8 listopada br. odbyły się w naszym instytucie zajęcia z języka chińskiego, w których uczestniczyło piętnastu uczniów szkoły nr 14 z Opola. Lekcja obejmowała zagadnienia związane z chińskimi znakami zodiaku, liczbami chińskimi, taiji oraz zwierzętami najbardziej charakterystycznymi dla Chin, tj. smokiem i Pandą Wielką.
Zajęcia przeprowadziły Yang Jun i Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/specjalna” title=”Zajęcia z języka chińskiego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 z Opola”]

Dziecięce Talenty
26 października br. odbyły sie pierwsze zajęcia w ramach programu ,,Dziecięce Talenty”.Program ten jest kontynuacją programu Kreator Młodych Talentów, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej. W tym roku program ,,Dziecięce Talenty” jest finansowany przez Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego).
Kurs organizowany jest dla grupy początkującej i zaawansowanej. Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu raz w tygodniu i obejmuja naukę języka mandaryńskiego oraz poznanie elementów kultury Państwa Środka, takich jak: kaligrafia chińska, chińskie wycinanki, starożytne instrumenty muzyczne. potrawy charakterystyczne dla kuchni chińskiej, a także chińskie znaki zodiaku, itd.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/talenty” title=”Dziecięce Talenty„]

Wizyta na Politechnice Opolskiej Olgi Demydenko – prodziekan Wydziału Lingwistycznego Politechniki Kijowskiej, 18-20 października 2011 r
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kijow” title=”Dziecięce Talenty”]

Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci
Dnia 18 października br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka chińskiego przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/Psp9″ title=”Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci”]

Rada Naukowa IK 2011r
W dniach 3-10 września 2011 r. członkowie Rady Naukowej Instytutu Konfucjusza gościli na Politechnice Pekińskiej oraz jednostce macierzystej Instytutów Konfucjusza biurze Hanban.

5 września 2011 r. odbyło się spotkanie członków Rady z wicedyrektorem Hanban Wang Yang Li, który przedstawił główne kierunki rozwoju Instytutów Konfucjusza na świecie, zwracając szczególną uwagę na konieczność propagowania wiedzy międzykulturowej. Wicemarszałek Województwa Opolskiego Tomasz Kostuś w imieniu zarządu zadeklarował wolę dalszej współpracę z Instytutem Konfucjusza w Opolu podkreślając szeroki wachlarz aktywności w minionych trzech latach jego działalności. Przestawił także możliwości współpracy gospodarczej , w szczególności działalności inwestycyjnej dla podmiotów chińskich na Śląsku Opolskim oraz rolę doradczą jaką w tym procesie może odegrać Instytut Konfucjusza w Opolu.

6 września 2011 r. odbyło się posiedzenie rady naukowej Instytutu Konfucjusza na Politechnice Pekińskiej w której uczestniczyli:
Józef Sebesta, Prof. Jerzy Skubis, Prof. Wang Shoufa, Prof. Guo Guangsheng, Prof. Marek Tukiendorf, Prof. Jiang Yijian, Prof. He Chencheng, Prof. Krzysztof Malik, Prof. Maria Bernat, Prof. Zhang Fan, Prof. Wu Wenying, Janusz Karpiński, Arkadiusz Tkocz, Ryszard Pazdan.

W trakcie posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności instytutu w minionych trzech latach jego działalności oraz przyjęto strategie dalszego rozwoju jednostki w sferze edukacji językowej, promocji kultury, współpracy naukowej i gospodarczej.

Członkowie Rady spotkali się na uroczystej kolacji ze studentami i kursantami Instytutu Konfucjusza w Opolu przebywającymi na stypendium na Politechnice Pekińskiej.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/radapekin” title=”Rada Naukowa IK 2011r„]

,,Wszystkie języki świata”
W dniach 03.10 – 07.10.2011r. pomiędzy 10:10 a 10:45 na antenie Radia Opole w ramach audycji ,,Wszystkie języki świata” wyemitowane będą lekcje j.chińskiego i kultury prowadzone przez pracowników Instytutu Konfucjusza.
Wizyta delegacji z Politechniki w Pekinie
W dniach 28.09 – 01.10 2011 r. Politechnika Opolska i Instytut Konfucjusza gościli delegację z Politechniki Pekińskiej, którzy przyjechali aby uczestniczyć w obchodach 45-lecia powstania uczelni. Goście wzięli udział w inauguracji roku akademickiego 2011/2012, spotkali z władzami uczelni i regionu, a także przyglądali pracy instytutu. Rektor Beijing Tech, Prof. Guo Guangsheng, podkreślił rolę Instytutu Konfucjusza w pogłębianiu współpracy między uczelniami oraz rozprzestrzenianiu wiedzy o kulturze chińskiej w całym regionie.
Goście odwiedzili także, ważne dla polskiej historii i kultury, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Kopalnię Soli „Wieliczka”.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/delegacja” title=”Wizyta delegacji z Politechniki w Pekinie„]

Wizyta w Radio Opole S.A.
Dnia 31 sierpnia br. w siedzibie Radia Opole miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli Redaktor Naczelny Piotr Moc, Dyrektor Programu Radia Opole S.A., Han Xinzhong – dziennikarz Chińskiego Międzynarodowego Radia oraz Krzysztof Mazur – specjalista ds. międzynarodowych Instytutu Konfucjusza. Celem spotkania było omówienie współpracy w ramach utworzenia chińskiego programu w ramach Radia Opole S.A.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/radioopole” title=”Wizyta w Radio Opole S.A.„]

XIX Spotkanie redaktorów Gazet akademickich – Politechnika Opolska
W dniu 31 sierpnia br. Instytut Konfucjusza w Opolu; w ramach XIX Spotkania redaktorów Gazet akademickich, zorganizował warsztaty pt. ,,Państwo od środka – spotkanie z kulturą, ceremoniałem i prasą akademicką z Chin’’. Wykład nt chińskiej kaligrafii oraz lekcję j. chińskiego przeprowadzili : Han Xinzhong – dziennikarz Chińskiego Międzynarodowego Radia, Fanyu Yang- student V roku Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Krzysztof Mazur, Specjalista ds. Międzynarodowych Instytutu Konfucjusza.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dziennikarze” title=”XIX Spotkanie redaktorów Gazet akademickich – Politechnika Opolska„]

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 29 sierpnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Zakrzów. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/zakrzow” title=”Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci„]

Wyjazd studyjny do Pekinu
W dniach 9.08 – 18.08 grupa dyrektorów i pracowników z opolskich placówek oświatowych, które współpracują z Instytutem Konfucjusza w Opolu, brała udział w wyjeździe studyjnym do Pekinu. Uczestnicy odwiedzili Politechnikę Pekińską oraz szkołę średnią będącą pod opieką Politechniki. Prorektor Jiang Yijian oraz dyrektor szkoły Li Jun przedstawili swoje uczelnie, opowiedzieli o systemie edukacji w Chinach, o wzajemnych powiązaniach dwóch jednostek jakie reprezentują oraz korzyściach wynikających ze współpracy. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obejrzenia części obu szkół oraz wypytania Pana Li Jun o interesujące ich szczegóły dotyczące systemu nauczania w szkole średniej.
Organizatorzy wyjazdu: Instytut Konfucjusza w Opolu oraz Politechnika Pekińska zadbali także o część kulturalną; uczestnicy między innymi wysłuchali opery pekińskiej, zwiedzili Świątynię Konfucjańską oraz Chiński Mur.
Mamy nadzieję, iż wyjazd przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołami i instytutem, a zainteresowanie Ministerstwa Kultury w Pekinie Państwową Szkołą Muzyczną w Opolu przerodzi się we wspólne koncerty uczniów szkół muzycznych z Polski i Chin.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/wyjazd_studyjny” title=”Wyjazd studyjny do Pekinu„]

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 20 czerwca br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Opolu. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/psp8″ title=”Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci„]

Chińskie impresje – między tradycją a nowoczesnością
19 czerwca br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt..,, Chińskie impresje -między tradycją a nowoczesnością” organizowanej przez Instytut Konfucjusza przy współpracy z Ambasadą ChRL w Warszawie oraz Zamkiem w Mosznej. Wśród gości byli m.in. Pani Wu Guang (Radca Kulturalny Ambasady Chin), Pani Huo Siliang (Pierwszy Sekretarz Ambasady Chin), Prof.M.Tukiendorf – Prorektor ds. Nauki Politechniki Opolskiej, Janusz Karpiński-Naczelnik Biura Współpracy Międzynarodowej UM w Opolu, Krystyna Duda-kierownik Działu Promocji PO, Prodziekan ds. kształcenia i studentów Ks. Dariusz Krok, dr hab. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert znanej skrzypaczki Marii Ołdak.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/moszna” title=”Chińskie impresje – między tradycją a nowoczesnością„]

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 13 czerwca 2011 r. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Yang Jun. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Lewina Brzeskiego. Tematem warsztatów były budowle chińskie oraz chińska kaligrafia.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/lewin” title=”Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci„]

Dzień Chiński dla Erasmusów
11 czerwca 2011r. Instytut Konfucjusza przy współpracy Działu Współpracy Międzynarodowej zorganizował Dzień Chiński dla studentów przebywających na Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus.W ramach dnia chińskiego przeprowadzono zajęcia z Tai Chi, warsztaty oraz tradycyjnej chińskiej kaligrafii. Po zajęciach studenci mieli okazję spróbować tradycyjnych chińskich dań.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/erasmuschiny” title=”Dzień Chiński dla Erasmusów„]

Malarstwo i kaligrafia Chin wobec europejskich kategorii estetycznych
Dnia 7 czerwca 2011r. w Instytucie Konfucjusza odbył się wykład pt. ,, Malarstwo i kaligrafia Chin wobec europejskich kategorii estetycznych” autorstwa Wiesny Mond-Kozłowskiej.

Warsztaty chińskich wycinanek
24 maja odbyły się warsztaty chińskich wycinanek, które przeprowadziły Pani Joanna Hiler z Instytutu Konfucjusza w Poznaniu oraz gość z Chin, Pani Li Wen. Wydarzenie składało się z dwóch części: wykładu dotyczącego historii wycinanek, sztuki ich tworzenia oraz znaczenia w kulturze Chin, a także z części praktycznej, w której uczestnicy próbowali swoich sił w tej niezwykle trudnej i wymagającej cierpliwości sztuce.
Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, a udział w nich wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/wycinanki2″ title=”Warsztaty chińskich wycinanek„]

9 Festiwal Nauki
W dniu 22 maja 2011 odbył się 9 Festiwal Nauki. Prof. Zhang Fan oraz Yang Jun, pracownicy Instytutu Konfucjusza przeprowadzili warsztaty chińskiej kaligrafii.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/9festiwal” title=”9 Festiwal Nauki„]

Egzamin HSK – Hanyu Shuiping Kaoshi (汉语水平考试)
W dniu 21 maja w Instytucie Konfucjusza przeprowadzono egzaminy HSK. Egzamin Znajomości Języka Chińskiego – egzamin HSK (chin. Hanyu Shuiping Kaoshi, ang. The Chinese Proficiency Test) to test przygotowany przez Centrum HSK Pekińskiego Uniwersytetu Kultury i Języka. Sprawdza on znajomość języka mandaryńskiego u obcokrajowców i jest honorowany na całym świecie.Do egzaminu przystąpiło 10 kursantów Instytutu Konfucjusza.

Ekonomiczne Forum Młodych 2011
W dniach 17-18 maja 2011 w Katowicach odbyło sie Ekonomiczne Forum Młodych -gospodarka, inicjatywa, rozwój pod patronatem honorowym Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Jest to wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – inicjator szerokiej współpracy między organizacjami młodych w Europie. EFM jest platformą wymiany myśli i poszukiwania wspólnych rozwiązań na arenie krajowej i międzynarodowej z udziałem młodych ludzi oraz ekspertów z różnych dziedzin. Spotkanie odbyło się przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
17 maja 2011 miała miejsce dyskusja pt.”Made in China – potencjał gospodarczy Azji vs. Unia Europejska.”
Wśród zaproszonych ekspertów byli::
Prof. Zhang Fan – Instytut Konfucjusza w Opolu Krzysztof Mazur – Instytut Konfucjusza w Opolu
Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich;
Tadeusz Donocik – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach;
Daniel Gołębiowski – Import&Export Manager Oxys;
Karol Szymczak – Import Manager SINCO Sp. z o.o.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/katowice” title=”Ekonomiczne Forum Młodych 2011„]

Człowiek po Chińsku
„Człowiek i społeczeństwo chińskie”– to temat wykładu (16.05.2011r.) jaki wygłosił goszczący w Instytucie Konfucjusza w Opolu jezuita o. dr Jan Konior z Wyzszej szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Z różnicami filozoficzno – kulturowymi między Europą a Państwem Środka zapoznawało się blisko 40 studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz zaproszeni goście.
-Lojalność, szacunek i respekt – to pojęcia mające niezwykłe znaczenie dla funkcjonowania chińskiego społeczeństwa – podkreślał gość z Krakowa, zaznaczając że chińskie rozumienie pojęcia osoby ludzkiej zdecydowanie różni się od europejskiego. – Osoba ludzka buduje swoje człowieczeństwo dzięki związkom i relacjom z innymi ludźmi – przekonywał o. Konior. Jak wyjaśnił gość Instytutu Konfucjusza, w Chinach, w odróżnieniu do Europy, funkcjonuje przekonanie, że to jednostka winna dostosować się do społeczeństwa w którym żyje. Zdaniem duchownego jednym z plusów edukacji konfucjańskiej jest szacunek jakim w Chinach darzy się drugiego człowieka. „Już w przedszkolach dzieci uczą się p
osłuszeństwa, a nauczyciele cieszą się ogromnym szacunkiem, co jest niespotykane w innych krajach świata” – powiedział o. Konior.
Prelegent zwrócił uwagę na brak odniesienia w kulturze chińskiej do Boga osobowego, a także nieobecne w niej pojęcie grzechu. Dlatego konfucjonizm, jako zapoczątkowany w Chinach zbiór norm etycznych, zakłada prymat społeczeństwa nad jednostką. Generalnie w Europie występuję ja i społeczeństwo, zaś w Chinach społeczeństwo i ja.
Aby wejśc w głębiej w system myślenie i rozumienia potrzebujemy zrozumieć homo asiaticus i homo sinicus w jego korzeniach. Fundamentem kultury chińskiej jest język pisany. Dopiero znajomość klasyki chińskiej pozwala nam odkryć duszę Chińczyka.
Spotkanie Rektorów Politechniki Opolskiej
9 maja 2011 r. miał miejsce uroczysty obiad, w tórym udział wzięli rektorzy z poprzednich kadencji: prof. Antoni Guzik (kierował uczelnią w latach 1981-1982), prof. Zdzisław Kabza (1982-1987), prof. Włodzimierz Kotowski (1987-1990), prof. Piotr Wach (1990-1996, 1999-2005) i prof. Jerzy Skubis, obecny rektor.
Spotkanie rektorów było jednym z elementów obchodu jubileuszowego 45. roku istnienia uczelni.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/rektorzypo” title=”Człowiek po Chińsku„]

Wizyta prof. dr hab. Witolda Jurka
6 maja 2011 r. miało miejsce nadzwyczajne otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Opolskiej, oraz wizyta prof. dr hab. Witolda Jurka – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 6 maja 2011 r.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/jurek” title=”Wizyta prof. dr hab. Witolda Jurka„]

Wizyta przedstawicieli prowincji Fujian
12 kwietnia br. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych chińskiej prowincji Fujian, przebywający w Opolu na zaproszenie władz regionu, mieli okazję do odwiedzenia Politechniki Opolskiej oraz naszego Instytutu Konfucjusza. Podczas tej krótkiej, roboczej wizyty goście wyrazili podziw dla Instytutu i jego działalności, zwłaszcza pod względem ilości inicjatyw, które propagują język i kulturę chińską.
Fujian jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Chin, wysoki poziom osiągają tam m.in. rolnictwo, przemysł petrochemiczny, przemysł maszynowy oraz gospodarka wodna. Prowincja ta zamieszkała jest przez 36 milionów ludzi, co przyrównać można do ilości osób zamieszkujących cały nasz kraj.
Strona chińska stwierdziła, że nawiązanie ewentualnych stosunków partnerskich
z województwem opolskim, wynika przede wszystkim z obserwowanych dobrych kontaktów
z potencjalnymi inwestorami, dużej efektywności pracy w regionie oraz otwartości władz regionalnych na nowe kierunki współdziałania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w naszym regionie istnieje Instytut Konfucjusza, będący centrum współpracy między Polską a Chinami.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/fujian” title=”Wizyta przedstawicieli prowincji Fujian„]

 

Spotkanie z Bliskim i Dalekim Wschodem
W dniu 18 kwietnia 2011 r. odbył się wykład pt. ,,Dokąd zmierza chiński olbrzym ? Sytuacja gospodarczo – polityczna krajów Dalekiego Wschodu’’ organizowany przez Instytut Konfucjusza oraz Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Poprowadził go Prof. Bogdan Góralczyk, znawca Azji Wschodniej i wieloletni dyplomata Polski na Dalekim Wschodzie. Po wykładzie odbyła się dyskusja nt obecnej sytuacji Chin na arenie międzynarodowej.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/goralczyk” title=”Spotkanie z Bliskim i Dalekim Wschodem„]

Wizyta na Politechnice w Pekinie
W dniach 7 – 11 kwietnia 2011r. pracownik Instytutu Konfucjusza, Krzysztof Mazur gościł na Politechnice Pekińskiej. Celem wyjazdu był cykl wykładów nt działalności Instytutu Konfucjusza , Politechniki Opolskiej. Dyskutowano również nt współpracy naukowej, kulturalnej oraz akademickiej pomiędzy Politechniką Pekińską a Politechniką Opolską.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/mazuro” title=”Wizyta na Politechnice w Pekinie„]

Warsztaty chińskiej kaligrafii

8 kwietnia w Polskiej Cerekwi odbyły się warsztaty kaligrafii chińskiej, w których udział wzięły zarówno dzieci jak i dorośli. Zanim uczestnicy usiedli do stołów i spróbowali swoich sił w kaligrafowaniu, pracownicy Instytutu Konfucjusza, Yang Jun oraz Marta Tworek poprowadziły wykład na temat podstaw tej sztuki.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/PolskaCerekiew” title=”Warsztaty chińskiej kaligrafii„]

Wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Chinach oraz konkursu rysunkowego „Skarby architektury Chin”

21 marca br. odbylo się wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Chinach oraz konkursu rysunkowego „Skarby architektury Chin”. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci kursów multimedialnych do nauki języka chińskiego. Nagrodlą dla zdobywczyni I-go miejsca w konkursie wiedzy o Chinach – Marceliny Wróbel – jest wycieczka do Pekinu.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/nagrody-konkurs” title=”Wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Chinach oraz konkursu rysunkowego Skarby architektury Chin„]

Spotkanie poświęcone prezentacji realizacji inwestycji finansowanych

W dniu 23.02.2011r. na zaproszenie władz Politechnik Opolskiej w spotkaniu poświęconym prezentacji realizacji inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej II Kampusu PO udział wziął Marszałek Województwa Opolskiego, Józef Sebesta, wicemarszałkowie Tomasz Kostuś i Roman Kolek oraz członek Zarządu, Barbara Kamińska.
Pierwsza część spotkania odbyła się w Instytucie Konfucjusza działającym przy Politechnice Opolskiej i była poświęcona podsumowaniu współpracy Uczelni oraz Zarządu Województwa. Spotkanie otworzył rektor, prof. J.Skubis witając przybyłych gości oraz przedstawiając obecnych członków Kolegium Rektorskiego Politechniki Opolskiej. Następnie dyrektor Instytutu Konfucjusza,
dr hab. M.Kania krótko przedstawiła sposób i zakres działalności Instytutu Konfucjusza, podkreślając, że jego działania nie sprowadzają się do nauki języka chińskiego, ale polegają na szeroko pojętym propagowaniu różnych aspektów kultury chińskiej, np. poprzez współpracę biznesową, współpracę
z instytucjami lub organizację studiów podyplomowych. Podziękowała również Zarządowi za wsparcie i pomoc udzieloną zarówno podczas tworzenia Instytutu jak i rozwijania jego działalności.
W kolejnej części spotkania prof. J.Skubis zaprezentował aktualną wizualizację II Kampusu PO i objaśnił przeznaczenie każdego z budynków, przebieg poszczególnych inwestycji i terminy ich realizacji. Podziękował również Zarządowi za dobrą współpracę oraz wszelkie formy udzielonego wsparcia, dzięki któremu uczelnia otrzymała dofinansowanie zarówno projektów inwestycyjnych jak i różnego rodzaju stypendiów. Podkreślił zarówno zaangażowanie Zarządu w tę inicjatywę i jak wagę pomocy, która przyczynia się do szybkiego rozwoju uczelni, wzbogacenia jej zaplecza dydaktycznego i zapewnienia właściwych warunków do realizacji prac badawczych i nieustannego doskonalenia warsztatu zawodowego jej pracowników.
Zabierając głos, marszałek J.Sebesta podkreślił dobrą współpracę szkół wyższych z Urzędem Marszałkowskim w zakresie wykorzystania środków unijnych, co wpływa na podniesienie konkurencyjności regionu. Przypomniał również, że oprócz finansów niezwykle istotny jest kapitał ludzki oraz zaangażowanie zarówno władz jak i pracowników w wykonywane zadania. Dlatego właśnie na tym obszarze Zarząd będzie skupiał w przyszłości swoją uwagę.
W drugiej części spotkania zebrani przeszli do budynku nr 9, który został wyremontowany dzięki funduszom unijnym i po zakończeniu procedur formalnych w maju 2011r. zostanie przekazany do użytkowania Wydziałowi Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Goście obejrzeli również nową halę oraz pozostałe zaplecze sportowe i bibliotekę wydziału.
Ostatnim punktem programu było wzięcie przez Zarząd udziału w posiedzeniu Senatu Politechniki Opolskiej, podczas którego rektor, prof. J.Skubis, przedstawił różne aspekty działalności uczelni, a senatorowie mieli okazję do przedyskutowania interesujących ich zagadnień z Marszałkiem Województwa Opolskiego, Józefem Sebestą, wicemarszałkami Tomaszem Kostusiem i Romanem Kolkiem oraz członkiem Zarządu, Barbarą Kamińską.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/marszalkowie” title=”Spotkanie poświęcone prezentacji realizacji inwestycji finansowanych„]

Instytut Konfucjusza przedstawia wyniki konkursu rysunkowego dla dzieci ,,Skarby architektury Chin”

I miejsce -Klaudia Lipnicka , PSP nr 14 w Opolu

II miejsce – Patrycja Nalewajka , PSP nr 14 w Opolu

III miejsce – Ilona Janiak, PSP nr 14 w Opolu

IV miejsce – Szymon Pinisz, PSP nr 14 w Opolu

V miejsce – Jessica Pasternicka, PSP nr 26 w Opolu

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 21 marca o godz. 11.00 w Instytucie Konfucjusza

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konkursrys” title=”Instytut Konfucjusza przedstawia wyniki konkursu rysunkowego dla dzieci Skarby architektury Chin„]

Instytut Konfucjusza przedstawia wyniki 2 edycji Konkursu Wiedzy o Chinach

I miejsce – Marcelina Wróbel, L.O. im. Władysława Broniewskiego w Strzelcach Opolskich

II miejsce – Joanna Banera, L.O.nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu

III miejsce – Krzysztof Jastrzębski, L.O. nr II im. Marii Konopnickiej w Opolu

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 21 marca o godz. 11.00 w Instytucie Konfucjusza

Koncert Narodowej Orkiestry Chińskiego Radia

W dniu 9 i 10 lutego 2011r. w Filharmonii Opolskiej odbył się koncert Narodowej Orkiestry Chińskiego Radia. Grupa muzyków przyleciała do Europy na tourne. W Polsce zagrali tylko w dwóch miastach; Opolu i Krakowie. Orkiestra działa od 1953 roku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w Chinach. Grupa licząca 23 muzyków zagrała tradycyjne ludowe melodie na chińskich instrumentach.Koncert uświetnił swoją obecnością m.in. Ambasador ChRL w Polsce , Pan Sun Yuxi, oraz Attache kulturalny Pani Wu Guang.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/koncert2″ title=”Koncert Narodowej Orkiestry Chińskiego Radia„]

II edycja Konkursu wiedzy o Chinach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego

Czwartego dnia Święta Wiosny – Chińskiego Nowego Roku, tj. 6 lutego 2011 r. odbyła się w Instytucie Konfucjusza w Opolu II edycja Konkursu wiedzy o Chinach dla uczniów szkół ponadgimnazlalnych województwa opolskiego. Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka do Chin dla Laureata wraz z opiekunem prawnym.
W konkursie udział wzięło 19 uczniów z 9 szkół Opolszczyzny. Uczestnicy konkursu zostali wyłonieni w pierwszym etapie konkursu, który miał miejsce w ich szkołach. Uczestnicy mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 100 pytań testowych oraz napisać wypracowanie na temat: Ósmy cud świata Pierwszego Cesarza Chin.

Wyniki konkursu zostaną podane do dnia 10 marca 2011 r.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konkurswiedzy2″ title=”II edycja Konkursu wiedzy o Chinach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego„]

Wykład Znaki – symbole szczęścia
Pięć głównych błogosławieństw przedstawianych jest w formie chińskich znaków szczęścia: 福 fortuny (pełni satysfakcji), wysokich zarobków 祿 (pomyślnego zdania egzaminów – wysokiej pozycji społecznej), długowieczności 壽(zdrowia i długiego życia), szczęścia 吉 (np. szczęśliwych wydarzeń i uroczystości) oraz bogactwa 財 (pełnego portfela oraz zasobności w przedmioty użytku codziennego). Chińskie symbole szczęścia obrazują nie tylko znaki pisma, ale również liczne malowidła i przysłowia chińskie, którym to poświęcony był wykład przeprowadzony w dniu 4 lutego br. przez Katarzynę Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/symbole” title=”Wykład Znaki – symbole szczęścia„]

Wykład pt. Języki Chin w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu
Wykład przeprowadzony dnia 4 lutego br. uprzystępnił uczniom II LO w Brzegu chiński obszar językowy, języki chińskie i niechińskie oraz dialekty występujące w Chińskiej Republice Ludowej, jak również ciekawostki dotyczące języka mandaryńskiego (np. zapis znaków na komputerze oraz chińskiej maszynie do pisania). Spotkanie zakończone zostało pokazem gry na chińskim klasycznym instrumencie muzycznym – erhu. Zajęcia przeprowadzili: Katarzyna Mazur-Kajta i Yuan Zhongxian.
System zameldowania hukou – wewnętrzny system paszportowy ChRL
System zameldowania hukou dzieli Chińczyków na obywateli miejskich i wiejskich i jest ściśle związany ze zjawiskiem wewnętrznych migracji w Chińskiej Republice Ludowej. Począwszy od lat osiemdziesiątych masowe przemieszczanie się ludności ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy jest wymiernym faktem powodującym liczne napięcia społeczne. Wykład, który przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta, podkreślał wady i „zalety” systemu hukou oraz konsekwencje jego hipotetycznej liberalizacji lub nie wprowadzania zmian.

Historyczno-kulturowe uwarunkowania specyfiki rodziny chińskiej
Pomimo postępującego zjawiska globalizacji, przejmowania wzorów zachowań z Zachodu, rodziny chińskie nie pozbyły się do końca familijnego charakteru. Polityka jednego dziecka w ChRL doprowadziła w pewien sposób do zacieśnienia relacji między dalszymi krewnymi – np. kuzynami, zastępującymi niejednokrotnie rodzeństwo licznym jedynakom. Więzi rodzinne sprawdzają się nadal w społeczeństwie chińskim, gdyż jedno dziecko wychowywane jest z reguły przez sześć osób (rodziców i ich rodziców), ponieważ w nastawionym na szybki rozwój ekonomiczny kraju, matki i ojcowie przez większą część doby przebywają w pracy. Jednakże postępujące starzenie się społeczeństwa chińskiego zaczyna zmieniać te relacje: dorośli jedynacy są zobowiązani i zmuszeni do opiekowania się nie tylko dwojgiem starych rodziców, ale i czwórką swoich dziadków.
Głównymi punktami wykładu były: analiza znaków chińskich i symboli nawiązujących do rodziny, jej charakterystyka na tle literatury przedmiotu od czasów starożytnych po obecne.
Wykład, w dniu 21 stycznia br., przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

Rada naukowa
14 stycznia 2011 r.odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Konfucjusza. Na radzie omówiono działalność instytutu w 2010 r., przedstawiono sprawozdanie finansowe oraz plany na 2011 r. Spotkanie zakończyła uroczystość pożegnania wicedyrektora prof. Yuan Zhongxiana, którego dwuletnia kadencja dobiegła końca.

Warsztaty gry w Weiqi – 围棋
Weiqi jest najstarszą chińską grą strategiczną. Pierwszy znak chińskiej nazwy tej gry – 围 [wéi] oznacza „otaczać”, natomiast znak drugi – 棋[qí] tłumaczony jest jako „gra”, dlatego też Weiqi nazywane bywa również „grą otaczającą” bądź „otaczającymi szachami”. Do gry wykorzystuje się dwa rodzaje kamieni: białych i czarnych, którymi każdy z graczy stara się otoczyć na planszy jak najwięcej kamieni przeciwnika, zbijając kamienie już otoczone.
Zajęcia poświęcone grze Weiqi odbyły się już po raz drugi w Instytucie Konfucjusza dnia 14 stycznia 2011 r., przeprowadziła je Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/weiqi” title=”Warsztaty gry w Weiqi – 围棋„]

Warsztaty gry w szachy chińskie

Pierwsze warsztaty zorganizowane w nowym roku, 7 stycznia 2011 r., w Instytucie Konfucjusza w Opolu poświęcone były nauce gry w szachy chińskie.
Poniżej przytoczono najczęściej zadawane pytania w trakcie zajęć oraz odpowiedzi na nie:
1. Ile pionków bierze udział w grze?
Odp.: Każdy gracz ma 16 pionków: 1 generała, 2 rydwany, 2 rumaki, 2 armaty, 2 słonie, 2 strażników i 5 żołnierzy.

2. Który kolor pionków rozpoczyna grę?
Odp.: Kolor czerwony.

3. Co oznacza pas przecinający na pół planszę do gry?
Odp. Pas przecinający planszę na dwie równe części jest rzeką, dzieląca pierwotnej wersji dwa chińskie królestwa Han 韩 i Czu 楚.

4. Które z pionków nie mogą przekraczać rzeki?
Odp.: Pionki: generał, strażnik i słoń nie mogą przekraczać rzeki.

5. Czy pionek generał może opuszczać swój pałac?
Odp.: Generał może poruszać się jedynie wewnątrz własnego pałacu.

6. Czy pionek żołnierz po przekroczeniu rzeki może zbijać „w bok”?
Odp.: Żołnierz przed rzeką może poruszać się jedynie o jedno pole do przodu, gdy już ją przekroczy może ruszać się o jedno pole w
dowolnym kierunku, podobnie jak i zbijać pionki przeciwnika.

Naukę gry w szachy chińskie prowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/warsztatyszachy” title=”Warsztaty gry w szachy chińskie„]