Dzięcięca Politechnika w Brzegu

23 listopada 2013 roku Politechnika Opolska zorganizowała VI już edycję Dziecięcej Politechniki. Tym razem byliśmy w Brzegu. W tym dniu wykład pt.: Jak żyją i uczą się dzieci w Chinach?” poprowadziła Pani prof. Jiang Huijuan – chiński dyrektor IK oraz Pani Zhang Si – lektorka IK. Spotkanie tłumaczyła pani Marta Tworek – pracownik IK

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dpo_brzeg” title=”Dzięcięca Politechnika w Brzegu”]

Zajęcia z uczniami SP10

Dnia  25 listopada uczniowie klasy II „a” Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu odwiedziły Instytut Konfucjusza. Na zajęciach dzieci mogły się przekonać, jak różnorodnym i barwnym narodem są Chińczycy. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się między innymi: prezentacja podstawowych zwrotów języka chińskiego, dużo zabaw, w tym nauka nabierania chińskimi pałeczkami oraz wycinanki. Zajęcia poprowadziła Pani Fang Fang oraz Pan Che Chi. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ik_sp10″ title=”Zajęcia z uczniami SP10″]

Uroczysta kolacja z okazji 5-lecia Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytutu Konfucjusza” w Opolu

Dnia 14 listopada 2013 r. odbyła się uroczysta kolacja z okazji  5-lecia Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytutu Konfucjusza” w Opolu. Uroczystość Instytutu Konfucjusza w Opolu udowodniła jego uczestnikom (parafrazując słowa Terencjusza) nic co konfucjańskie nie jest obce. Uroczysta kolacja była również okazją do świętowania urodzin Pani prof. Jiang Huijuan – chińskiego dyrektora IK w Opolu. 

Dzięcięca Politechnika

16 listopada 2013 roku Politechnika Opolska zorganizowała VI już edycję Dziecięcej Politechniki. W tym dniu wykład pt.: Jak żyją i uczą się dzieci w Chinach?” poprowadziła Pani prof. Jiang Huijuan – chiński dyrektor IK oraz Pani Zhang Si – lektorka IK.  

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dpo2013″ title=”Dzięcięca Politechnika”]

China’s New Development Prospect and Chance for Polish Entrepreneurs

W dniach 14-15.11.2013 odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Instytut Konfucjusza Politechniki Opolskiej i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki China’s New Development Prospect and Chance for Polish Entrepreneurs, która – jak powiedział prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik – dotycząc spraw ekonomicznych znacznie wykracza poza tradycyjne założenia konfucjańskich instytutów.   

Szeroka tematyka konferencji obejmuje uwarunkowania ekonomiczne, polityczne i kulturowe inwestycji polskich przedsiębiorstw w Chinach i aktywności chińskich inwestorów w Polsce. Adresatami spotkania są ludzie nauki i praktycy biznesu, zarówno ci posiadający już doświadczenie w Chinach, jak i ci, którzy dopiero zamierzają podjąć tam działalność.

W konferencji biorą udział przedstawiciele polskich i chińskich placówek dyplomatycznych, m. in.  pani Li Ke, Attache Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, oraz pani Wang Yu – sekretarz WE-H chińskiej ambasady. 

Konferencja trwała dwa dni i była jednocześnie okazją do uczczenia 5-lecia Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej.  

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/5lat” title=”China’s New Development Prospect and Chance for Polish Entrepreneurs”]

Wiedza? To dziecinnie proste!

VI edycja niezwykle popularnej Dziecięcej Politechniki Opolskiej została zainaugurowana wykładem pani profesor Jiang Huijuan o tym, jak wygląda nauka w chińskiej szkole …i co widać na Ziemi z kosmosu.

W tym roku w zajęciach biorą udział także dzieci z Brzegu (tam inauguracja roku odbędzie się w przyszłą sobotę) i Strzelec Opolskich. Warto zaznaczyć, że stu strzeleckim uczestników DPO zdobędzie wiedzę dzięki inicjatywie i środkom znanego z filantropiii przedsiębiorcy Karola Cebuli, który tym razem postanowił zainwestować w przyszłość dzieci.

Uroczystego otwarcia roku z zachowaniem tradycyjnego, akademickiego ceremoniału dokonał rektor uczelni prof. Marek Tukiendorf, najmłodszych posiadaczy indeksów politechniki powitała również pani prorektor ds. dydaktyki prof. Krystyna Macek-Kamińska, oraz kierująca przedsięwzięciem pani dr hab. inż. Anna Król, prof. PO.

Pierwszy wykład poprowadziła dyrektorka Instytutu Konfucjusza prof. Jiang Huijuan, która przybliżyła dzieciom realia, w jakich żyją i uczą się ich koledzy z Państwa Środka. I choć większość informacji była dla młodych słuchaczy prawdziwie egzotyczna to jedno doskonale już wiedzieli: jedynym tworem ludzkich rąk widzianym na naszej planecie z kosmosu jest Wielki Mur Chiński.

Następny wykład pt. Zwykłe rzeczy – niezwykłe wynalazki odbędzie się 7 grudnia i wygłosi go dr inż. Joanna Rut.

Ceremonia parzenia herbaty w Grudzicach

17 października br. Marta Tworek i Zhang Si przeprowadziły w Grudzicach chińską ceremonię parzenia herbaty. Pokaz zrealizowany został na prośbę Pani Kingi Ślusarczyk – Animatora Osób Starszych.  Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak prawidłowo parzyć różne rodzaje herbaty, a także ich spróbować.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/herbata_grudzice” title=”Ceremonia parzenia herbaty w Grudzicach”]

Spotkanie pt.: „Współpraca Polska – Chiny”

29 października 2013 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu zorganizował spotkanie pt.: „Współpraca Polska – Chiny”, na które zostali zaproszeni pracownicy Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Pani Prof. Maria Bernat – Dyrektor Instytutu Konfucjusza przedstawiła jak wygląda współpraca polsko – chińska oraz na czym polega działalność instytutu. Dużą uwagą uczestnicy spotkania obdarzyli ofertę edukacyjną placówki oraz kwestię jak dzięki systematycznej nauce języka chińskiego wyjechać na stypendium do Pekinu. Pracownicy Chińscy opowiedzieli o życiu w Chinach oraz podzielili się spostrzeżeniami na temat Polski.

Stypendystka Hanbanu zaprezentowała relację ze swojego pobytu w Republice oraz zwróciła uwagę na liczne różnice, także językowe, istniejące w poszczególnych prowincjach najludniejszego państwa świata .

W ostatniej części spotkania Dyrektor Chińska – Pani Prof. Jiang Huijuan zapoznała uczestników spotkania z podstawami języka chińskiego. Pod bacznym okiem fachowców uczniowie i nauczyciele próbowali swoich sił w pisowni wyrazów w języku chińskim.

autor: Justyna Waligóra

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/spotkanie_wpolpraca_polska_chiny” title=”Spotkanie pt.: Współpraca Polska – Chiny”]

Spotkanie Kwestorów i Dyrektorów finansowych

Dnia 5 listopada 2013 r. swoje gremium w siedzibie Centrum Współpracy Polska-Chiny mieli kwestorzy oraz dyrektorzy finansowi i ekonomiczni szkół wyższych Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. Środowisko reprezentowało 12 kwestorów i dyrektorów, a w spotkaniu towarzyszyły im również władze politechniki – rektor prof. Marek Tukiendorf i prorektor ds. współpracy rozwoju prof. Krzysztof Malik . Dzięki wyjątkowemu miejscu spotkania – bibliotece Instytutu Konfucjusza – uczestnicy, poza zwyczajową wymianą doświadczeń i integracją, mieli także okazję skosztować kultury Chin, zwłaszcza pod postacią prawdziwej, zaparzonej z pełnym ceremoniałem herbaty. Kwestorem naszej uczelni jest pani Teresa Białowąs-Woźniak.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/spotkanie_kwestorow” title=”Spotkanie Kwestorów i Dyrektorów finansowych”]