W Instytucie Konfucjusza powitano Chiński Nowy Rok

W Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej uroczyście powitano Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka.

Powitanie nowego roku to najważniejsze święto w chińskiej kulturze. 10 lutego wypada Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka, który jest jedyną mityczną istotą w horoskopie chińskim, pozostałe symbole to zwierzęta – wylicza prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, w którym uroczyście powitano Chiński Nowy Rok.
Takie wydarzenie to okazja do spróbowania tradycyjnych chińskich potraw, jak pierożki, ale to także czas na przedstawienie planów na kolejny rok w Instytucie Konfucjusza. Mamy sporo planów związanych z nowymi formami aktywności, ale nie tylko – informuje prof. Maria Bernat.

Instytut przede wszystkim uczy języka chińskiego i prowadzi promocję kultury Państwa Środka, ale proponuje również studia podyplomowe jak Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy. – Jednym z kluczowych planów na ten rok jest urządzenie biblioteki w Centrum Nauka Biznes przy ul. Waryńskiego, gdzie obecnie mieści się Instytut Konfucjusza a także zagospodarowanie terenu zielonego obok budynku. Obecnie znajduje się tam pomnik Konfucjusza – zapowiada prof. Maria Bernat.
Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej działa ponad 15 lat. – To instytucja odgrywająca także ważną rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Opola oraz w wymianie akademickiej i kulturowej pomiędzy Chinami a Polską – podkreślał prof. Qiao Junfei, rektor Politechniki Pekińskiej, który w październiku ub. r. uczestniczył w obchodach jubileuszu Instytutu Konfucjusza.

Nowa_oferta_IK_2021

Nowa oferta dydaktyczna: zarządzanie z intensywną nauką chińskiego

Trzy razy w tygodniu intensywne zajęcia nauki języka chińskiego, wykłady dotyczące kultury, gospodarki Chin oraz możliwość wyjazdu na stypendium do Państwa Środka
– tak w telegraficznym skrócie prezentuje się oferta kierunku zarządzanie z intensywną nauką chińskiego.

– Politechnika kształci przyszłych inżynierów i menedżerów, jeśli dodamy do tego język chiński, to mamy bardzo dobrze przygotowanego pracownika. Zapewniam, że osoba z takim wykształceniem nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy. Systematycznie zaglądają do nas firmy, które poszukują kadry znającej język chiński – informuje prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Od października na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej rusza nowa oferta dydaktyczna. To kierunek zarządzanie z intensywną nauką języka chińskiego. – Mamy już sporo doświadczenia we współpracy z Państwem Środka, czego przykładem są m.in. studia podyplomowe biznes międzynarodowy: Unia Europejska – Chiny, których nowa odsłona rusza w przyszłym roku akademickim – podkreśla dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Zajęcia językowe, które będą odbywać się trzy razy w tygodniu, będzie prowadziła chińska pani lektor z Politechniki Pekińskiej, w programie studiów również wykłady dotyczące kultury, gospodarki Chin.
– Student po pierwszym roku będzie miał szansę wyjazdu na krótkie dwutygodniowe letnie stypendium w Pekinie, po dwóch latach bez problemu powinien zdać egzamin HSK na trzecim poziomie, aby móc uzyskać semestralne lub roczne stypendium i kontynuować naukę na chińskich uczelniach – zapowiada prof. Maria Bernat.

Plakat_studia_IK

Studia magisterskie „Zarządzanie z intensywnym językiem chińskim”

Pakiet dodatkowych możliwości:

* intensywna nauka języka chińskiego zajęcia 3 razy w tygodniu

* kompleksowe podejście do nauczania języka obcego zajęcia z lektorem chińskim i polskim

* uczestnictwo w specjalistycznych wykładach tematyka gospodarki chińskiej i biznesu zorientowanego na Chiny

* interaktywne poznawanie chińskiej kultury ekonomicznej

* po ukończonym I roku studiów   możliwość otrzymania 2 tygodniowego stypendium językowego w Chinach

* po ukończeniu II roku studiów i znajomości języka chińskiego na poziomie HSK3 możliwość otrzymania semestralnego/rocznego stypendium językowego w Chinach

 

Kierunek ZARZĄDZANIE z intensywnym językiem chińskim

jest zorientowany na możliwości Twoje przyszłe możliwości!

Osobą do kontaktu jest:

dr Katarzyna Mazur-Włodarczyk; k.mazur-wlodarczyk@po.edu.pl

 

kurs_chinski_2021

Postanowienie noworoczne? Nauka języka chińskiego!

Nie, to nie pomyłka. Jest jeszcze sporo czasu na realizację postanowień noworocznych! Wszak nie tak dawno temu świętowaliśmy Chiński Nowy Rok. Co zatem może być lepszego niż uczczenie Roku Bawoła i rozpoczęcie nauki języka, którym włada ponad miliard osób na świecie?

Mówi się, że jeśli człowiek chce osiągnąć sukces i polepszyć poziom życia,  to właśnie teraz – W Roku Bawoła – jest najlepszy czas na wprowadzenie zmian. Już niebawem, bo na początku marca, ruszamy z ofertą języka chińskiego skierowaną do:

– Dzieci w wieku 10-12 oraz 13-15 lat (kurs płatny)

– Studentów Politechniki Opolskiej (kurs bezpłatny)

– Pracowników Politechniki Opolskiej (kurs bezpłatny)

– Młodzieży i dorosłych (kurs płatny)

Jeśli zastanawiasz się czy język chiński jest dla Ciebie – zapisz się już dzisiaj i przekonaj się, że tak! Wystarczy, że klikniesz w linka i zostawisz namiary na siebie, a skontaktujemy się na pewno!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli jednak dalej się wahasz czy język chiński rzeczywiście jest dla Ciebie, oto sześć powodów, które w mig rozwieją Twoje wątpliwości:

  1. Język chiński to nie tylko Chiny

Oprócz Państwa Środka, mandaryński jest używany m.in. w Malezji, Indonezji, Tajlandii czy Singapurze. Jeśli zdecydujesz się „rzucić wszystko i wyjechać na drugi koniec świata” znajomość języka chińskiego będzie kluczem, który otworzy Ci niejedne drzwi w wielu krajach.

  1. Mandaryński szczeblem w drabinie do kariery

Państwo Środka to druga gospodarka świata oraz poważny partner gospodarczy. W ostatnim czasie można zauważyć rekordową ilość inwestycji chińskich na całym świecie. Co ciekawe, wielu dyrektorów generalnych, biegle włada językiem chińskim w wypełnianiu codziennych obowiązków służbowych..

  1. Wpiszesz sobie do CV

Jeśli znasz mandaryński firma, do której aplikujesz, będzie postrzegać Cię jako wartościowego pracownika (patrz punkt 2). Skoro umiesz po chińsku, musisz myśleć nieszablonowo i potrafisz odnaleźć się w międzynarodowym zespole pokonując różnice kulturowe. Taki pracownik to skarb!

  1. Ćwiczenie dla mózgu

Nauka języka sprzyja zmianom w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Tak twierdzą naukowcy z Pennsylvania State University, którzy  przez sześć tygodni obserwowali mózgi 39 osób posługujących się na co dzień językiem angielskim, podczas gdy uczyły się one języka chińskiego. Zauważyli, że komórki nerwowe w mózgach osób najlepiej przyswajających nowe słownictwo komunikowały się ze sobą sprawniej niż w przypadku osób, które radziły sobie z nowym językiem słabo lub nie przyswoiły żadnego nowego języka.

  1. Sięgniesz do źródeł

Chiny to jedna z najstarszych i najbogatszych ciągłych kultur świata, licząca ponad 5000 lat. Bogactwo piśmiennictwa, zwyczajów i historii powoduje, że czymś niezwykłym jest możliwość sięgnięcia do samego źródła. Czy bowiem może być coś lepszego, niż lektura dzieł Konfucjusza w oryginale?

  1. Dogadasz się na miejscu

Niewątpliwą zaletą znajomości chociażby podstaw języka chińskiego jest poczucie wolności i niezależności. Dzięki temu, już na miejscu, będziesz mógł samodzielnie odkryć atmosferę Państwa Środka. Nawet przy ograniczonych umiejętnościach porozumiewania się, miejscowi docenią wysiłek i przywitają Cię w szczególny sposób.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 01.03.2021 r.

Infografiki

weiqi2

Warsztaty Go (weiqi)

Krzysztof Szymczyk oraz Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu serdecznie zapraszają na warsztaty starochińskiej gry GO (Weiqi).

Warsztaty odbędą się

Sobota 22.02.2020 r. o 16:30 – herbaciarnia „Jasminum” przy ul. Piastowskiej 19A w Opolu;

Środa 26.02.2020 r. o 19:00 – restauracja „PRLowska.pl” przy ul. Bronisława Koraszewskiego 14 w Opolu;

Środa 04.03.2020 r. o 19:00 – restauracja „PRLowska.pl” przy ul. Bronisława Koraszewskiego 14 w Opolu;

Sobota 07.03.2020 r. o 16:30 – herbaciarnia „Jasminum” przy ul. Piastowskiej 19A w Opolu.

ik_glowna_panda

Informacje o organizacji kursów komercyjnych

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kursy języka chińskiego.

1. Informacje o organizacji kursów:

Lp. Kiedy? O której? Dla kogo?
1 Poniedziałki 17:00 Dla dzieci w wieku 7-10 lat
2 Wtorki 17:30 Dla młodzieży i dorosłych
3 Środy 17:00 Dla dzieci w wieku 11-15 lat

Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Konfucjusza, przy ul. Prószkowskiej 76 bud. 5, sala 16.

2. Regulamin i oświadczenie uczestnika kursu:

Regulamin | Oświadczenie uczestnika

3. Informacje o opłatach za kursy:

Nazwa kursu Liczba godzin lekcyjnych/semestr Opłata
1. Kurs dokształcający języka chińskiego dla dzieci 15 375 zł
2. Kurs dokształcający języka chińskiego dla młodzieży i dorosłych 30 600 zł

4. Adresy i numery kont do wpłat:

Opłat za kursy należy dokonywać na konta:

Instytutu Konfucjusza (bez możliwości otrzymania faktury)

55 1240 1633 1111 0010 1797 8032

Politechnika Opolska

Centrum Współpracy Polska-Chiny

Instytut Konfucjusza

Prószkowska 76 bud. 5

45-758 Opole

lub na konto główne Politechniki Opolskiej (z możliwością otrzymania faktury)

80 1240 1633 1111 0000 2651 2646

Politechnika Opolska

Prószkowska 76

45 – 758 Opole


W Instytucie Konfucjusza znajdziecie Państwo bogatą ofertę dostosowaną do różnych potrzeb.

Prosimy o kontakt mailowy:

m.pawlowska@po.edu.pl

w.sasiadek@po.edu.pl

lub telefoniczny 77 449 81 28

Szczegółowe informacje dotyczące terminów zajęć i płatności prześlemy wraz z potwierdzeniem zapisu do konkretnej grupy. W przypadku zebrania się grupy liczącej minimum 6 osób, możliwe jest uruchomienie kursu języka chińskiego z początkiem każdego semestru, na dowolnym poziomie.

ik_zajecia_29102019

DARMOWY KURS JĘZYKA CHIŃSKIEGO DLA STUDENTÓW POLITECHNIKI OPOLSKIEJ! 

Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników Politechniki Opolskiej na kursy języka chińskiego.

Drodzy studenci Politechniki Opolskiej (Grupa początkująca),
zapraszamy na pierwsze zajęcia z języka chińskiego, które odbędą się na II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, b. nr 5, pok. 16
Poniedziałek 04.11.2019 – 15.30 – zajęcia poprowadzi Pani Yang Fengyan
Środa, 06.11.2019 – 15.00 – zajęcia poprowadzi Pani Xie Yichao
Czwartek 07.11.2019 – 17.00 – zajęcia poprowadzi Pani Fu Zhemin

Dear students of Opole University of Technology (Basic group),
We’d like to invite you to your first Chinese language classes, at the second Campus of OUT , Prószkowska street, building no 5, room 16
Each Monday – 3.30 p.m. –  teacher: Yang Fengyan (First meeting: 04.11.2019 – 3.30 p.m.)
Each Wednesday – 3 p.m. – teacher: Xie Yichao (First meeting: 06.11.2019  – 3 p.m.)
Each Thursday – 5 p.m.teacher: Fu Zhemin (First meeting: 07.11.2019 – 5 p.m)

Drodzy studenci Politechniki Opolskiej (Grupy kontynuujące),
Zapraszamy na zajęcia z języka chińskiego, które odbędą się na II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, b. nr 5:
– Wtorek, godz. 17.00, pok. nr 16 – HSK 2 – zajęcia poprowadzi Pani Zhao Weiwen (Pierwsze spotkanie – wtorek, 05.11.2019)
– Wtorek, godz. 17.00, pok. nr 13 – HSK 3,5 – zajęcia poprowadzi Pani Xie Yichao (Pierwsze spotkanie – wtorek, 05.11.2019)

O ewentualnych zmianach na Facebooku i stronie internetowej. Prosimy także o sprawdzanie swojej skrzynki mailowej.

Osoby, które nie są studentami Politechniki Opolskiej proszone są o indywidualny kontakt z pracownikami Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Opolu.

UWAGA!

Studenci uczęszczający na kurs języka chińskiego mogą go wpisać do suplementu dodatkowych osiągnięć z dwoma punktami ECTS.

Regulamin kursów

 

 

demo-attachment-1598-image-4

Samuel Life in Other Word

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image, and the breath of that universal love which bears and sustains us, as it floats around us in an eternity of bliss; and then, my friend, when darkness overspreads my eyes, and heaven and earth seem to dwell in my soul and absorb its power, like the form of a beloved mistress, then I often think with longing, Oh, would I could describe these conceptions, could impress upon paper all that is living so full and warm within me, that it might be the mirror of my soul, as my soul is the mirror of the infinite God!

O my friend — but it is too much for my strength — I sink under the weight of the splendour of these visions! A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image, and the breath of that universal love which bears and sustains us, as it floats around us in an eternity of bliss; and then, my friend, when darkness overspreads my eyes, and heaven and earth seem to dwell in my soul and absorb its power, like the form of a beloved mistress, then I often think with longing, Oh, would I could describe these conceptions, could impress upon paper all that is living so full and warm within me.