smok jakiego sobie wyobrazam

Konkurs plastyczny „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Szanowni Państwo, w tym roku obchodzimy w Instytucie Konfucjusza Rok Smoka. Dla mieszkańców Dalekiego Wschodu smok nie jest negatywnym symbolem, a wręcz przeciwnie, jest przyjazny i przynosi szczęście. Aby zwrócić uwagę na nieuświadomione różnice kulturowe, zapraszamy Uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Smok – jak go sobie wyobrażam”. Prace można przygotować w technice mieszanej. Mogą to być zarówno dzieła indywidualne, jak i zbiorowe. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla autorów najlepszych prac: tablety graficzne i Lego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zawartymi w poniższym regulaminie:

Regulamin konkursu plastycznego „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Zalacznik nr 1 do regulaminu konkursu plastycznego „Smok – jak go sobie wyobrażam”

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Warsztaty dla studentów programu Erasmus plus

24.04.24 dr inż. ELżbieta Karaś i dr Katarzyna Łukaniszyn-Domaszewska zorganizowały warsztaty dla studentów programu Erasmus plus z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej w Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu. Pracownicy dr Stanisław Niewiński, dr Dorota Kurpiers oraz Lektorki Xie Haoyan i Li Qi Instytutu Konfucjusza poprowadziły bardzo ciekawe zajęcia, a studenci mogli zapoznać się bliżej z kulturą azjatycką.

Spotkanie z tak różnorodnymi perspektywami i doświadczeniami było inspirujące, a wymiana wiedzy i kultury przyniosła wszystkim wiele pozytywnych wrażeń.

Festiwal kariery

24 kwietnia nasz zespół wziął udział w „Festiwalu Kariery” organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy. Wydarzenie odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym i wzięło w nim udział około 500-600 osób. Nasze wolontariuszki zapisywały imiona po chińsku na życzenie osób, które partycypowały w wydarzeniu. Stoisko instytutu cieszyło się dużym zainteresowaniem przez cały czas trwania wydarzenia. Wykorzystaliśmy prawie cały przywieziony przez nas papier do kaligrafii! 🙂

Wykład „Historia ustroju Cesarstwa Chińskiego”

10 kwietnia 2024 w Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu odbył się wykład pt. „Historia ustroju Cesarstwa Chińskiego” przeprowadzony w ramach cyklu kącika chińskiego przez dr. Stanisława Niewińskiego – wieloletniego członka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Wydarzenie stanowiło pierwszą część dłuższego cyklu wykładów poświęconych tradycjom politycznym dawnych Chin.

Dzień Kobiet w Instytucie Konfucjusza w Opolu

8 marca Centrum Współpracy Polska-Chiny gościło przedstawicieli Wydziału Zamiejscowego Akademii Młodych Serc Politechniki Opolskiej z Suchego Boru. Słuchacze akademii mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach parzenia herbaty w wykonaniu naszych lektorek: Xie Haoyan oraz Peng Diaoyun. Spotkanie zaszczycił również swoją obecnością Rektor Politechniki Opolskiej Prof. Marcin Lorenc. Jego Magnificencja zapoznał słuchaczy z najnowszymi inicjatywami edukacyjnymi Politechniki Opolskiej.

IK-nowy-rok_2024-02-08-5871

W Instytucie Konfucjusza powitano Chiński Nowy Rok

W Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej uroczyście powitano Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka.

Powitanie nowego roku to najważniejsze święto w chińskiej kulturze. 10 lutego wypada Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka, który jest jedyną mityczną istotą w horoskopie chińskim, pozostałe symbole to zwierzęta – wylicza prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, w którym uroczyście powitano Chiński Nowy Rok.
Takie wydarzenie to okazja do spróbowania tradycyjnych chińskich potraw, jak pierożki, ale to także czas na przedstawienie planów na kolejny rok w Instytucie Konfucjusza. Mamy sporo planów związanych z nowymi formami aktywności, ale nie tylko – informuje prof. Maria Bernat.

Instytut przede wszystkim uczy języka chińskiego i prowadzi promocję kultury Państwa Środka, ale proponuje również studia podyplomowe jak Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy. – Jednym z kluczowych planów na ten rok jest urządzenie biblioteki w Centrum Nauka Biznes przy ul. Waryńskiego, gdzie obecnie mieści się Instytut Konfucjusza a także zagospodarowanie terenu zielonego obok budynku. Obecnie znajduje się tam pomnik Konfucjusza – zapowiada prof. Maria Bernat.
Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej działa ponad 15 lat. – To instytucja odgrywająca także ważną rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Opola oraz w wymianie akademickiej i kulturowej pomiędzy Chinami a Polską – podkreślał prof. Qiao Junfei, rektor Politechniki Pekińskiej, który w październiku ub. r. uczestniczył w obchodach jubileuszu Instytutu Konfucjusza.