12 sierpnia w Centrum Współpracy Polska-Chiny “Instytut Konfucjusza” PO miało miejsce rozdanie dyplomów dla słuchaczy studiów podyplomowych “Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”. Serdecznie gratulujemy!
Letnie zajęcia z językiem chińskim w Jarnołtówku
Przez trzy dni od niedzieli do wtorku (7-9 sierpnia) studenci Instytutu Konfucjusza pogłębiali swoja wiedzę z języka i kultury Państwa Środka.
Niedziela poświęcona była grom. Uczyliśmy się chińskiej odmiany szachów. Ta królewska gra wywodzi sie z Indii. Do Europy trafiła dzięki pośrednictwu Arabów. Chińskie szachy Xiangqi, to odmiana tej gry, która populara jest nie tylko w Chinach, ale także w Wietnamie i na Tajawnie. Dzięki grze mieliśmy okazję dzięki tej grze porównać ewolucję znaków w czasie: kwadryga, słoń itp. Także madżong znalazł grono wielbicieli, zafascynowanych tym, że logiczne myślenie i zdolność przewidywania skutecznie niweluje losowy charakter tej gry.
Przedpołudnie w poniedziałek poświęcone było feng-shui. Pani mgr Magdalena Pawłowicz, uczennica niedawno zmarłego profesora Jacka Kryga zapoznała nas ze starożytną sztuką planowania przestrzeni. Po południu małymi grupkami rozeszliśmy się po okolicy w poszukiwaniu harmonii i kontaktu z przyroda. Wieczór przeznaczony był na grę w podchody – wskazówki oczywiście przy wykorzystaniu chińskich znaków. Potem do późnych godzin nocnych siedzieliśmy jeszcze rozmawiając o nauce języka, kulturze itp.
We wtorek nie chcieliśmy odjeżdżać. Pożegnaliśmy się także z naszymi nauczycielkami, które w ostatnim roku pracowały z nami: Peng Diaoyu i Xie Haoyan niestety musiała już wcześniej wyjechać. Na szczęście zostaje z nami Pani Xie Yichao!
Kilka przemyśleń: to był wspaniały czas. Rzadko mamy możliwość aktywnego ćwiczenia naszych umiejętności poza klasą , komunikacja to nie tylko gramatyka i pisanie, ale przede wszystkim mówienie, nauka języka to też nauka kultury i poszerzanie własnych horyzontów.
Bardzo dziękujemy pracownikom i wolontariuszkom z Instytutu Konfucjusza za umożliwienie nam tego wszystkiego.
Konferencja Instytutów Konfucjusza na Uniwersytecie w Budapeszcie
W dniach 3-5 lipca 2024 Maria Bernat Dyrektor Instytutu Konfucjusza i Yingnan Sun specjalista ds. międzynarodowych uczestniczyli w Konferencji Instytutów Konfucjusza i niezależnych klas konfucjańskich odbywającej się na Uniwersytecie w Budapeszcie. W trakcie konferencji zaprezentowano strategię Fundacji (jednostki zwierzchniej ) oraz osiągnięcia i problemy poszczególnych instytutów.
Obrony prac podyplomowych w ramach studiów „Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”
8 czerwca w Instytucie Konfucjusza odbyła się pierwsza tura obron prac podyplomowych w ramach studiów „Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”. Efektami swoich rozważań intelektualnych miały możliwość pochwalenia się trzy seminarzystki prof. Leszka Karczewskiego oraz prof. Stankomira Nicieji. Obrony zakończyły się sukcesem. Gratulujemy!
Międzynarodowe warsztaty poświęcone ceremonii parzenia herbaty
6 czerwca nasze lektorki, Xie Yichao oraz Peng Diaoyun, przeprowadziły warsztaty poświęcone ceremonii parzenia herbaty dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku oraz Gesamtschule w Marienheide. Polscy i niemieccy uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze smakiem różnych rodzajów herbaty oraz jej rolą w kulturze chińskiej.
Wykład w ramach „Kącika Chińskiego”
We wtorek, 4 czerwca, w ramach cyklu „Kącik Chiński” odbył się kolejny wykład dr. Stanisława Niewińskiego poświęcony ustrojowi Cesarstwa Chińskiego. Podczas niniejszego spotkania pracownik Instytutu Konfucjusza przybliżył słuchaczom aksjologiczne fundamenty cesarstwa m.in. filozofię konfucjańską i legistyczną, czy tradycje polityczne ludów koczowniczych.
Sakra. Legenda wojownika reż. Donnie Yen(2023)- Festiwal Filmów Chińskich – org. Instytut Konfucjusz w Opolu
30. maja w kinie Meduza można było obejrzeć kolejny film z cyklu Festiwalu filmów chińskich w Opolu. Reżyser Donnie Yen jest znany w Polsce i nawet w Opolu ma swoich fanów. Także i w tym przypadku sława tego aktora i reżysera nie zwiodła. W Meduzie zjawiło się liczne grono jego wielbicieli. „Donnie Yen przeszedł sam siebie” powiedział nam Grzegorz, wielbiciel lotniskowców, Star Treka i filmów kung-fu. Po seansie widzowie doszukali się nawiązań nie tylko do estetyki Państwa Środka, ale nawet starożytnej Persji (sic!).
Z pewnością nie był to film, dla osób którym obca jest estetyka bajkowości filmów kung-fu, poszukiwaczy realizmu i dosłowności.
Delegacja naukowców z Akademii Nauk Rolniczych w Wuhan
We wtorek (28.05) Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza gościło delegację uczonych reprezentujących Akademię Nauk Rolniczych w Wuhan. Stojący na jej czele prof. Yu Jinping był zainteresowany kwestią transformacji polskiego sektora rolniczego w minionych czterech dekadach. Przedstawiciele Instytutu Konfucjusza zwrócili uwagę na ważną rolę w tym procesie przystąpienia RP do Unii Europejskiej. Uczeni z Wuhan wskazali na wyzwania stojące przed sektorem rolnictwa w Chinach. Obie strony zgodziły się, iż niezmiernie istotnym problemem są kwestie związane z produkcją czystej żywności i ochroną środowiska.
Zajęcia prof. Bogdana Góralczyka
W weekend 25-26.05.2024 r. Politechnika Opolska gościła profesora Bogdana Góralczyka, dyplomatę i wybitnego znawcę problematyki Dalekowschodniej. Profesor prowadził zajęcia w Instytucie Konfucjusza. Wieczorem spotkał się z studentami w jednym z opolskich lokali. Rozmawiano o: gospodarce, geopolitycznej sytuacji współczesnego świata, Polsce i ekologii.