grupowe

Rozdanie nagród zdobytych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Konkursie wiedzy o Chinach

14 listopada odbyło się rozdanie nagród zdobytych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Konkursie wiedzy o Chinach. Konkurs składał się z dwóch etapów, pierwszy odbył się w placówkach macierzystych uczniów, a drugi w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Opolu, a oba miały formę pisemnego egzaminu. Do II etapu zakwalifikowanych zostało 14 finalistów, spośród których wyłonionych zostało 10 laureatów. Listę przesyłam w złączeniu. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce:
1) Wątróbska Katarzyna, LO nr I Kędzierzyn-Koźle
2) Herud Piotr, LO nr II Opole

II miejsce:
1) Pietrasz Monika, LO nr I Kędzierzyn-Koźle
2) Herud Anna, LO nr II Opole
3) Prościak Grzegorz, Zespół Szkół Głuchołazy

III miejsce:
1) Cieśla Jemina, LO nr I Opole
2) Esik Fabian, LO nr II Opole
3) Grzelak Jan, LO nr II Opole
4) Śpiewak Victoria, LO nr I Opole
5) Szczepłek Oskar, Zespół Szkół Głuchołazy

dk2

Ceremonia parzenia herbaty w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu

Coraz bardziej popularne stają się zajęcia dotyczące chińskiej ceremonii parzenia herbaty. Podczas takiego spotkania uczestnicy mają okazję dowiedzieć się jak powstają różne rodzaje herbaty, jak należy je parzyć aby wydobyć to co najlepsze oraz, oczywiście, skosztować. I tak w ostatnim czasie odwiedziliśmy 3 miejsca: 16 września byliśmy w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu, 7 października na spotkaniu Seniorów w Folwarku w oraz 12 października na spotkaniu Seniorów w Czarnowąsach. Zajęcia prowadziła Marta Pawłowska.

chiny-ledy_2015-09-28-0275-640x360

Chińska fabryka przy opolskiej ,,fabryce inżynierów”

Są duże szanse, że w Opolu powstanie kolejny zakład produkcyjny, o którego lokalizacji w naszym mieście zdecyduje obecnośc Politechniki Opolskiej.  

Tym razem w naszym regionie chce zainwestować firma Hongbo Group z liczącego 7 milionów mieszkańców miasta Fuzhou w chińskiej prowincji Fuijan, zajmująca się technologią oświetleniową i ledami.

chiny-ledy_2015-09-28-0278

W związku z planem wybudowania zakładu elektronicznego, delegacja firmy – zastępca prezesa pan Lizeng Wu oraz menadżer projektu pan Menglao Linodwiedzili Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki naszej uczelni. W wizycie towarzyszyli im, między innymi, rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik, dziekan wydziału prof. Marian Łukaniszyn profesorowie – Wiesław Tarczyński i Jan Sadecki, dr inż. Ryszard Kopka a także Yngnam Sun z Instytutu Konfucjusza działającego przy uczelni, który ułatwił nawiązanie biznesowych kontaktów z uczelnią.

Choć laboratoria z prawdziwego zdarzenia są dopiero wyposażane w remontowanych budynkach przy ul. Prószkowskiej, goście z Chin musieli odnieść dobre wrażenie, bo odłożyli planowany wyjazd, spotkali się z prezydentem miasta Arkadiuszem Wiśniewskim i przyjęli zaproszenie na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza.

Dobrze wykształcony inżynier to jedno, ale inżynier obyty z kulturą Chin – to przecież dla azjatyckich inwestorów wymarzony pracownik!

autor tekstu:

Lucyna Sterniuk-Gronek

Sekcja Promocji i Kultury
Starszy specjalista ds. promocji

IK-wystep-filh_2015-09-30-7971-640x360

Koncert z okazji święta Instytutu Konfucjusza

Tegoroczne opolskie obchody Międzynarodowego Dnia Instututu Konfucjusza, uświetnił występ artystów – studentów Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, którzy przyjechali na zaproszenie Politechniki Opolskiej. Uczelnia nazywana jest kolebką dyplomatów, bo właśnie stąd wywodzi się większość ambasadorów Chin. I rzeczywiście, artyści, którzy  wysytąplili wczoraj w Opolu, już w czasie studiów zostali  ambasadorami: chińskiej sztuki ludowej. 

IK-wystep-filh_2015-09-30-7988Filharmonia, w której odbył się koncert  pękała w szwach. Wszystkich gości powitali gospodarze wydarzenia – rektor prof. Marek Tukiendorf, który wyraził radość, że chińskich studentów gościmy właśnie w wigilię rozpoczęcia roku akademickiego, oraz prezydentArkadiusz Wiśniewski, który – nawiązując do wizyty chińskich inwestorów – zauważył, że miasto korzysta na obecności Instytutu Konfucjusza nie tylko kulturalnie. Prezydent złożył też ukłon w stronę obecnych na widowni marszałka Andrzeja Buły i wojewodyRyszarda Wilczyńskiego za ich wkład w budowanie w naszym regionie klimatu otwartości, sprzyjającego funkcjonowanu nawet tak egzotycznych placówek jak IK.

Ale, czy dla Opolan, od ośmiu już lat stykajacych się ofertą instytutu, kierowanego nieprzerwanie przez dyrektor prof. Marię Bernat, Chiny wydają się tak niedostępne?

Zanim oddano scenę artystom, głos zabrał także prorektor Beijing Foreign Studies University. Szef jednej z najlepszych na świecie uczelni o profilu językowym, wskazał na język uniwersalny – czyli sztukę i zaprosił do obejrzenia występu.

Trzeba powiedzieć, że artyści przemówlili owym uniwersalnym językiem bardzo mocno! Młodzi ludzie zaprezentowali się w utworach instrumentalnych, wokalnych i tanecznych, był pokaz sztuk walk i dialog komiczny, a na zakończenie zjawiskowa diwa opery pekińskiej w odsłonie, którą zatytułowano – Pijana konkubina. 

Na tej samej scenie już w poniedziałek uroczyście rozpoczniemy nowy rok akademicki, a w lutym, nowy rok w chińskim kalendarzu. Już nie możemy się doczekać!

IK-wystep-filh_2015-09-30-7920

 

autor tekstu:

Lucyna Sterniuk-Gronek

Sekcja Promocji i Kultury
Starszy specjalista ds. promocji

ams-targi_2015-09-23-7292-1024x576

Pierwsze Opolski Targi Senioralne

23 września  w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyły się Pierwsze Opolski Targi Senioralne. Na targach, przez które przewinęły się setki ludzi, została przedstawiona bogata oferta firm,  przedsiębiorców, domów dziennego pobytu, stowarzyszeń, fundacji, a także Politechniki Opolskiej. Nasza uczelnia wraz Fundacją Czas od ubiegłego roku w ramach Akademii Młodych Serc organizuje wykłady, zajęcia językowe oraz ruchowe dla grupy osób powyżej 45. roku życia. Instytut Konfucjusza bierze czynny udział w ww. inicjatywie. Nasi wolontariusze poprowadzili krótkie warsztaty taiji, cieszące się w Chinach ogromną popularnością wśród starszych osób, warsztaty parzenia herbaty oczywiście wraz z degustacją, a także warsztaty kaligrafii.

image2-640x360

Polsko-Chińskie Forum Rektorów

W dniach 20-22 września 2015 r. odbywało się w Warszawie międzynarodowe spotkanie władz szkół wyższych. 

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf wraz z rektorem Politechniki Białostockiej prof. Lechem Dzienisem prowadzili sesję pod tytułem ,,One road one belt”. Politechnika Opolska przedstawiła także swoje szerokie doświadczenia w zakresie wieloletniej współpracy z Chinami. Przypomnijmy, że Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej będzie obchodził w tym roku akademickim swoją ósmą rocznicę istnienia.

image4Konferencję otworzyli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, wiceminister Edukacji Chin prof. Hao Ping. Dodatkowo doszło do spotkania przedstawicieli Politechniki Opolskiej z władzami partnerskiego Uniwersytetu Jaoting, który znajduje się w 32 milionowym mieście Chongqiun, a z którym rektor, prof. Marek Tukiendorf podpisał w czerwcu 2015 r.umowę o współpracy w ramach nowego programu naukowo-badawczego rządu Chin.

W spotkaniu z rektorem tego uniwersytetu prof. Tang Boming uczestniczył szef centrum współpracy projektu „One road one Belt” prof. Tadeusz Łagoda (dziekan Wydziału Mechanicznego) odpowiadający za koordynację prac ze strony Politechniki. Projekt ten jest zadaniem długofalowym, w celu realizacji, którego rząd chiński powołał specjalną fundację o kapitale 40 mln USD.

W przygotowaniu materiałów do prezentacji podczas tej konferencji współpracowałYingang Sun z Instytutu Konfucjusza.

IMG_8699  IMG_8644

 

autor tekstu:

Lucyna Sterniuk-Gronek

Sekcja Promocji i Kultury
Starszy specjalista ds. promocji

2015-07-10-chiny-umowa-3671

Opole na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku

Współpraca łącząca Chiny i Politechnikę Opolską, dzięki podpisanemu dziś, historycznemu listowi intencyjnemu skierowana została na nowy, bardzo obiecujący tor – i to w jak najbardzej dosłownym znaczeniu. Partnerzy z Kraju Środka, chcą wskrzesić legendarny szlak łączący ich państwo z Europą, opierając się głównie na kolei.

Ale po kolei:

Rektor prof. Marek Tukiendorf przed dwoma laty, korzystając z możliwości, jakie stwarza Instytut Konfucjusza funkcjonujący z wielkim powodzeniem przy Politechnice Opolskiej, podpisał umowę o współpracy z Chongqing Jiaotong University (CJU), uczelnią działającą w 32 milionowym mieście! Delegaci uniwersytetu przyjechali dziś z rewizytą, aby omówić warunki już konkretnego projektu, zakładającego właśnie wspólny udział w priorytetowym dla rządu Chin (dość powiedzieć, że władze przeznaczają na ten cel ponad 40 miliardów dolarów) przedsięwzięciu transportowym pod nazwą Nowy Jedwabny Szlak.

W ramach planowanego Centrum Badawczego Politechnika Opolska miałaby się zająć zagadnieniami związanymi zarówno z transportem, jak i logistyką, budową tuneli itd., rzecz jasna nie pod kątem wykonawczym, a koncepcyjnym.

Oczywiście mamy być tylko jedną z ,,mrówek” na tym kilkunastotysięcznym szlaku – wyjaśnia rektor – ale mamy ten zaszczyt, że jesteśmy pierwszą politechniką, która dostała taką propozycję!

Cieszę się, że współpraca przy projekcie rozpoczyna się właśnie w Opolu. – powiedział z kolei obecny na spotkaniu wiceprezydent Maciej Wujec, który podkreślił, że Opolszczyzna jest regionem o wysokim zagęszczęniu sieci kolejowej, przeprowadzenie szlaku z Chin do Europy przez Opole, byłoby więc w pełni uzasadnione, a dla miasta oznaczałoby wielką szansę na rozwój.

Politechnika Opolska jest pierwszą uczelnią, która podpisała umowę, po tym jak swój podpis złożył pod listem intencyjnym w tej sprawie – w imieniu wszystkich polskich politechnik – prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i rektor Politechniki Wrocławskiej. Zasięg porozumienia jest w istocie znacznie szerszy, obejmuje bowiem wszystkie uczelnie, z którymi współpracuje CJU. Jak więc powiedział prof. Tadeusz Więckowski – umowa będzie naszą bramą do wszystkich uczelni technicznych w Chinach.

Sygnujący umowę ze strony chińskiej prorektor prof. Zhixiang Wang, podkreślił, że równie ważna, co wymiana naukowa między partnerami, będzie tu wymiana kulturowa i studencka.

Kto wie, może już za kilka lat, studenci z Chin przyjadą na Politechnikę Opolską pociągiem i wysiądą na jednej z węzłowych stacji Nowego Jedwabnego Szlaku?

IX Festyn w COAPOW 06-2015 (206)

IX Letni Festyn w Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Opolu

23 czerwca br. odbył się IX Letni Festyn w Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Opolu.
Impreza integruje dzieci i młodzież domów dziecka poprzez rywalizację sportową oraz wspólną dobrą zabawę. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w warsztatach chińskiej kaligrafii prowadzonych przez lektora Instytutu Konfucjusza Zhao Jieqiong.

DSC05219

V Letnie Warsztaty z Językiem Chińskim w Zakopanem

Studenci i współpracownicy Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej wzięli udział w V Letnich Warsztatach z Językiem Chińskim w Zakopanem. Na program spotkania złożyły się wykłady, warsztaty oraz wspólna wycieczka w Tatry.
W czasie pięciodniowej imprezy uczestnicy wysłuchali między innymi wykładów dr Joanny Wardęgi, Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie o tym „Jak nie stracić twarzy w Chinach, czyli chiński savoir-vivre” oraz ,, Zmieniające się Chiny z perspektywy młodej generacji i jej decyzji życiowych i zawodowych’’ autorstwa Radosława Pyffel, prezesa Centrum Studiów Polska Azja .
Uczestnicy mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności w chińskich grach i kaligrafii, a także… nogi podczas wycieczki do doliny Kościeliska.