Rektor-chiny

Nagroda HANBAN dla Rektora

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf otrzymał prestiżowe wyróżnienie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego HANBAN ,,za wybitne i nieocenione zasługi dla Instytutu Konfucjusza”.

Nagroda ,,Confucius Institute Individual Performance Excellence Award” została wręczona podczas jedenastej edycji konferencji Instytutów Konfucjusza, która w tym roku odbyła się w chińskim Kunmingu w dniach 10-11 grudnia, gromadząc ponad 2,5 tysiąca uczestników.

rektor-dyplom-chiny_2016-12-19-5648

img_5951Nagrodą tą honoruje się osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju współpracy z Krajem Środkiem za pośrednictwem konfucjańskich placówek (w 140 krajach z całego świata jest ich 511).

Dyplom oraz medal rektor prof. Marek Tukiendorf otrzymał z rąk wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej – pani Liu Yandong (na marginesie – wykształconej, podobnie jak laureat, w kierunku inżynierii  chemicznej).

img_5965

Podczas konferencji nazywanej ,,edukacyjnym Davos”, rektor Politechniki Opolskiej nie tylko odbierał honory, ale przede wszystkim przewodniczył sesji poświęconej projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku, w której wzięli udział naukowcy z całego świata.

img_6021-1

Rektor Politechniki Opolskiej jako inicjator utworzenia przy politechnice w Opolu centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza, ściągnął do Opola nie tylko lektorów języka, którym władają dwa miliardy ludzi i animatorów kultury, która od tysiącleci promieniuje na wszystkie cywilizacje świata, ale też – chiński przemysł w postaci fabryki ledów grupy Hongbo i chińską ideę Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli największej inwestycji gospodarczo-społecznej w dziejach stosunków euroazjatyckich!

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

IK-spotkanie-wojewoda

Nowe przystanki na Nowym Jedwabnym Szlaku

Na Politechnice Opolskiej, a  ściśle w pięknej bibliotece Instytutu Konfucjusza odbyło się dziś spotkanie zespołu ds. relacji polsko-chińskich powołanego przy Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Do dyskusji o współpracy z Krajem Środka trudno nie tylko o lepsze miejsce, ale też – jak przekonywała wicewojewoda Violetta Porowska –  czas.

ik-spotkanie-wojewoda_2016-12-20-5727Właśnie teraz rząd Chiński deklaruje olbrzymią otwartość na gospodarcze kontakty z Polską – relacjonowała swoją niedawną wizytę w Pekinie, gdzie przebywała z delegacją polskich wojewodów – a bramą do nich może stać się nasze województwo. Stoi za nami doceniany przez centralę, wspaniały Instytut Konfucjusza i Politechnika Opolska. Musimy to wykorzystać!

Nasz region może być bramą nie tylko do kontaktów Chin z Polską, ale i całą naszą częścią Europy – Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa poszedł nawet krok dalej.

Każdy, kto choć tylko pobieżnie śledzi lokalne wydarzenia wie, że oceny te bynajmniej nie są stawiane na wyrost: to właśnie w Opolu, w lutym tego roku odbyła się konferencja One Belt One Road, podczas której najwięksi ekonomiści, politycy i naukowcy dyskutowali o największym projekcie wymiany handlowej, naukowej i kulturalnej między współczesną Europą i Azją, to na Politechnice Opolskiej podpisano pierwszą umowę partnerską w sprawie szlaku z Chongqing Jiaotong University, i to właśnie rektor z Opola – prof. Marek Tukiendorf, po otrzymaniu medalu HANBAN został poproszony o poprowadzenie sesji dotyczącej projektu dla kilkutysięcznego grona uczestników The 11th Confucius Institute Conference w Kunmingu, nazywanej ,,Edukacyjnym Davos”.

Bez żadnej przesady mamy potencjał do partnerowania Chinom na polu nauki i gospodarki (zwłaszcza przemysłu spożywczego, którym Chińczycy są bardzo zainteresowani).

wojAby rozwijać tak dobrze zapowiadające się relacje, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, na 25 kwietnia 2017 r. zaplanował Międzynarodową Konferencję Polsko-Chińską pod patronatem Prezydenta RP, której współorganizację powierzył miastu Opole oraz politechnice.

W konferencji, która była głównym przedmiotem dzisiejszego, roboczego spotkania, mieliby wziąć udział najważniejsi politycy – przedstawiciele rządu i dyplomacji obu krajów, środowisko akademickie i biznesowe, a zakres tematyczny obejmowałby głównie projekt One Belt One Road. Dzięki osobistym staraniom pani wicewojewody, jednym z pierwszych gości, którzy już zadeklarowali udział w konferencji jest prezes chińskiego Huawei.

Jak podał – powołując się na wyniki ankiety – Krzysztof Ciecióra z Urzędu Wojewódzkiego, 90 % firm z Opolszczyzny jest otwartych na współpracę z podmiotami z Chin. Jeśli więc wszystkie środowiska i oba kraje łączy podobny entuzjazm – chyba nie musimy się martwić o to, żeby – jak to obrazowo mówiono podczas spotkania – ,,zdążyć wsiąść do tego pociągu”. My już tam jesteśmy!

W spotkaniu wzięli udział: wojewoda opolski Adrian Czubak, wicewojewoda opolska Violetta Porowska, Krzysztof Ciecióra (Urząd Wojewódzki), Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, Piotr Merta z Urzędu Miasta Opola, Iwona Sękowska reprezentująca Urząd Marszałkowski, przedsiębiorca Radosław Atlas,  dr Stankomir Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego, rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. studenckich i inwestycji, prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, dyrektor Biura Rektora PO Wojciech Najda,dyrektor Instytutu Konfucjusza Ewa Jakuczek, Yingnan Sun (IK).

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

IMG_20161206_145931_mr1481034372626

2016 Chinese Knowledge Competition for University Students in Confucius Institute in Opole

W Mikołajki 6 grudnia w Instytucie Konfucjusza odbył się finał Konkursu Wiedzy o Chinach.

Eliminacje trwały od połowy listopada, poprzez dwa etapy z ponad 200 uczestników wyłoniliśmy finałową dziewiątkę.

W wielkim finale Jury oceniało przede wszystkim wiedzę o Państwie Środka, ale również umiejętności językowe finalistów, co nie było łatwym zadaniem ponieważ poziom tegorocznego Konkursu był bardzo wysoki.

Finał uświetnił swoją obecnością prof. dr hab. Krzysztof Malik,  Prorektor ds. Studenckich i Inwestycji.

A oto zwycięscy tegorocznej edycji Konkursu:

  1. Adam Łysiak
  2. Liwia Michalewska
  3. Marcel Czekała
  4. Aneta Wodarz

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali drobne upominki, a pierwsza czwórka cenne nagrody.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie. Życzymy Wam wytrwałości w nauce oraz wielu sukcesów!”

15110964_1584271411597618_6216369655054903791_o

Zajęcia z pandą w tle!

Gościliśmy ostatnio dzieci z PSP 21 w Opolu, którym w zdobywaniu wiedzy o kulturze i języku chińskim pomagała namalowana przez nie panda. W nagrodę każde dziecko otrzymało kaligrafię z własnym chińskim imieniem, tym razem pisanie oddaliśmy w ręce fachowców, czyli naszych lektorek. Miały one czasami trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza w zetknięciu z mało popularnymi imionami. Ostatecznie ku uciesze dzieci wszystko się udało!

malik-samorzad_2016-11-15-3-640x360

Współpraca samorządów studenckich

Szefowie parlamentów studenckich dwóch największych opolskich uczelni – uniwersytetu i politechniki spotkali się w bibliotece Instytutu Konfucjusza w II kampusie PO, aby porozmawiać o wspólnych inicjatywach.

Choć tradycja współpracy samorządów jest długa jak korowód podczas Żakinady – wczorajsze spotkanie było wyjątkowe, bo przewodniczącym i ich zastępcom towarzyszyli nowo wybrani prorektorzy do spraw studenckich – profesorowie Izabella Pisarek (UO) i Krzysztof Malik (PO).

Przy herbacie, zaparzonej z zachowaniem starochińskich prawideł, uczestnicy spotkania dyskutowali o Piastonaliach i Otrzęsinach, ale pomysłów na wspólne, nie tylko te imprezowe, projekty jest znacznie więcej, choćby w sprawach studenckich mediów, czy występowania o granty na finansowanie badań prowadzonych w kołach naukowych.

malik-samorzad_2016-11-15-3-5Podjecie wspólnej drogi współpracy może przynieść korzyści zarówno towarzyskie, jak i naukowe. – zauważyła prof. Pisarek – Obok wielu, ciekawych wydarzeń ta współpraca może też jednocześnie promować nasz region, jako miejsce dobre do życia i nauki. 

Znający się jeszcze ze szkolnej ławy prorektorzy zadeklarowali wsparcie studentów, a ich udana współpraca dobrze wróży także współpracy pomiędzy samorządami.  Wypatrujmy wiec efektów!

Uczestnicy spotkania –

dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO – prorektor ds. kształcenia studentów, Izabela Kaczyńska – przewodnicząca SSUO, Michał Karbowiak – zastępca przewodniczącej SSUO,  prof. Krzysztof Malik – prorektor ds. studenckich i inwestycji, Dominika Świerczyńska – przewodnicząca SSPO, Mateusz Zając – zastępca przewodniczącej SSPO.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

50lat-akademia_2016-10-28-6435-1

50 lat Politechniki Opolskiej, pół stulecia – pełny sukces

Dla każdego z 45 tysięcy absolwentów opolskiej uczelni, tysięcy studentów, setek obecnych i byłych pracowników i wreszcie niezliczonych partnerów naukowych, gospodarczych i społecznych z całego regionu, Polski i – bez żadnej przesady – świata, sukces owej połowy stulecia oznacza co innego. Wszystkich łączy  jednak wspólne przekonanie, że decyzja sprzed pięćdziesięciu lat była dobra, a jej owoce to przykład znakomitej inwestycji.

Od Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej do samodzielnej uczelni, która sama uruchamia swoje wydziały w sąsiednich miastach doprowadziły politechnikę trud i pasja wielu pokoleń pracowników i studentów. Ich następcy, pełni uznania i wdzięczności dla tego dorobku, świętowali dziś ,,złoty jubileusz” na uroczystej akademii w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

50lat-akademia_2016-10-28-6397Gratulacje i życzenia złożyli Jubilatce – między innymi – wojewoda opolski Adrian Czubak, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Jan Szmidt, prezes Urzędu Patentowego dr Alicja Adamczak, wicemarszałek Antoni Konopka, który na ręce rektora prof. Marka Tukiendorfa przekazał najwyższe samorządowe odznaczenie: Odznakę Honorową dla Politechniki Opolskiej,  wiceprezydent Opola Marcin Rol, a także Lu Gonghui – rektor Politechniki Pekińskiej, która jest partnerem naszej uczelni i działającego przy niej Instytutu Konfucjusza.

Patron tego jedynego w Polsce centrum współpracy Polska-Chiny, zlokalizowanego przy uczelni technicznej powiadał, że żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia.

tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek