shanghai_pl

Delegacja z Szanghaju

Na zaproszenie opolskiego ratusza, w Opolu gościła grupa urzędników miejskich z jednej z największych, światowych metropolii. W planie wizyty nie mogło zabraknąć odwiedzin w Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Po przekroczeniu progu pięknej, konfucjańskiej biblioteki, skarbnik Szanghaju pani Qin Liping wyznała: czujemy się tu jak w domu!

Chińską delegację, w skład której weszli urzędnicy trzech wydziałów odpowiedzialnych w mieście za edukację, rozwój i sprawy społeczne przyjęli – w imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa – prorektor ds. studenckich i rozwoju prof. Krzysztof Malik oraz dyrektor IK Ewa Jakuczek.

Goście z Szanghaju opowiedzieli o ambicjach swojego miasta i planach współpracy z europejskimi partnerami. Gospodarze przedstawili uczelnię i całkiem bogatą historię naszych kontaktów z Chinami. W dyskusji toczonej w trzech językach – polskim (delegatom towarzyszył tłumacz), chińskim i angielskim, szybko okazało się, że dwa odległe pod każdym względem miasta – łączy ten sam, otwarty na inne kultury charakter.

Delegaci sprezentowali prorektorowi eleganckie akcesoria herbaciane, a w zamian otrzymali biznesową książkę o Chinach autorstwa prorektora.

W spotkaniu wzięli udział:

na zdjęciu od lewej: Li Chao – Staff member of Information Resources Department, Shanghai Information Center, Shanghai Public Credit Information Service Center, Ewa Jakuczek – dyrektor Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, Wang Min – Director-General of Discipline Inspection Group, Shanghai Municipal Development & Reform Commission; prof. Krzysztof Malik – prorektor ds. studenckich i rozwoju Politechniki Opolskiej, Qin Liping – Chief Economist, Shanghai Municipal Development & Reform Commission;  Wang Jun – Depyty Director of Social Development Division,  Shanghai Municipal Development & Reform Commission; Shi Weidong – Inspector Shanghai Municipal Education Commission; Tu Qiang – Senior Staff Member of SHDRC Office, Shanghai Municipal Development & Reform Commission;

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

jiangsu_pl

Muzyczna podróż w kierunku Jiangsu

W minioną sobotę, 08.12.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4 odbył się koncert chińskiej muzyki klasycznej „Spring in Northern Jiangsu”. Była to kolejna z imprez towarzyszących obchodom X – lecia działalności Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu.

W urokliwy i liryczny nastrój wprowadzili słuchaczy niezastąpieni Maria Ołdak i Dominik Zabłocki. Kameralna atmosfera oraz wypełniające salę kojące dźwięki skrzypiec i fortepianu pozwoliły przenieść się w odległy zakątek Państwa Środka. Właśnie tam, gdzie soczysta zieleń pól i wielobarwne kaskady kwiatów harmonijnie współgrają z odbijającym się w wodzie błękitem nieba.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej, wyjątkowym artystom i przybyłym słuchaczom za możliwość odbycia wspólnej muzycznej podróży.

psp_lewin_pl

Wizyta uczniów PSP im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim.

07.12.2018 r. nasz Instytut odwiedzili uczniowie z klas V-VI uczęszczający do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim. Pomiędzy lekcją kaligrafii ✍️, a pokazem starochińskiej ceremonii parzenia herbaty, można było usłyszeć jak dzieci utrwalają swoje ulubione chińskie słowo: „波兰”. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie. 🤗

dylaki_pl

谢谢 dla gości z Dylak

– Jakie jest Wasze ulubione chińskie słowo? 🤔
– 谢谢 (xièxiè) ! – odkrzyknęły chórem dzieci 😁

Dnia 05.12.2018 r. mieliśmy przyjemność gościć uczniów klas V-VIII uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Dylakach. 👋 Bardzo cieszy nas fakt, iż od teraz chińska kaligrafia nie będzie skrywała przed nimi żadnych tajemnic. ✍️Tak samo, zresztą, jak sztuka parzenia herbaty, która przywędrowała do Opola z samego Państwa Środka.

Zapraszamy do fotorelacji

nihao_mini_pl

书法 dla każdego

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, którzy 5 listopada br. odwiedzili naszą uczelnię, skorzystali z możliwości nauki podstaw chińskiej kaligrafii ✍️

W Instytucie Konfucjusza młodzi ludzie z zaciekawieniem i zaangażowaniem poznawali pierwsze chińskie słowa. Pod opieką 赵慰文 – Zhao Weiwen – szóstoklasiści mieli okazję nauczyć się zwrotów grzecznościowych oraz sprawdzić swoje umiejętności w praktycznym użyciu pędzla i tuszu 👍Dla uczestników zajęć, zarówno dodatkowym wyzwaniem, jak i cennym doświadczeniem, był fakt, że pani Zhao Weiwen prowadziła je w języku angielskim i chińskim! 😀W czasie wizyty na II Kampusie uczniowie zwiedzili także Muzeum Lamp Rentgenowskich oraz laboratoria wysokich napięć i robotyki 😊

Zapraszamy do fotorelacji

📷

bierawa_mini

Ojczyzna – jedno słowo, wiele znaczeń

Odpowiadając na zaproszenie Urzędu Gminy w Bierawie przedstawiciele Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” mieli zaszczyt wziąć udział w wyjątkowych obchodach 100 lat Niepodległości Polski. Uroczystość rozpoczęła się 11.11.2018 r. o godz. 16.00 w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie.

Spotkanie to dało niepowtarzalną okazję do wysłuchania ciekawych aranżacji utworów, które wyszły spod piór wybitnych kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Johannesa Brahmsa czy George’a Gershwina. Niezwykłym talentem wykazał się duet fortepianowy Bayoon Duo – Dorota i Paweł Motaczyńscy. Wśród wykonawców znaleźli się także niebywale uzdolnieni: sopranistka – Dorota Wilk oraz Tomasz Wierzba (baryton).

Dźwięki muzyki klasycznej raz po raz przeplatały się ze śmiechem i skłaniającymi do refleksji tonami. Nie zabrakło także chwil wzruszenia, kiedy Pan Wójt, Krzysztof Ficoń, honorował zasłużonych dla gminy działaczy. Na długo zapadną w pamięć słowa wystąpienia okolicznościowego: „Mamy różne tradycje, różne korzenie, ale łączy nas jedno – nasza ojczyzna, Polska”.

Dziękując organizatorom za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym wydarzeniu, życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym na kolejne sto lat.

mini_psp2_pl

Od prezentacji do degustacji

7 Listopada 2018 r. odwiedzili nas uczniowie klasy 6B uczęszczający do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu, którzy pod czujnym okiem Wanhao Cheng mieli okazję zapoznać się ze starochińską sztuką kaligrafii. ✍️Od dzisiaj nieobce są im także podstawowe zwroty takie jak m.in. 你好/ nĭ hăo/ cześć albo 我爱你/ wǒ ài nǐ/ kocham cię. 🤗Ponadto, uczniowie na własne oczy zobaczyli jak wygląda tradycyjna ceremonia parzenia herbaty. 🧐 Pokaz został wykonany przez panią Martę Pawłowską – dyplomowaną herbaciarkę. Jednak na samej prezentacji się nie skończyło. Zwieńczeniem wizyty była degustacja prawdziwej chińskiej herbaty!

mini_dzienik_pl

Międzynarodowy Dzień Instytutu Konfucjusza

W sobotę 20 października 2018 r. w Auli Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza.

Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in. występy małych artystów, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje chińska wersja utworu „Panie Janie” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14. Niezwykłe zdolności ujawnili także laureaci konkursu „Mój chiński talent 2018” – Hanna Cichocka, która przedstawiła „Taniec Pawia” oraz Eliza Jończyk i jej interpretacja utworu „Spring in the Alley”.
Pokaz Tai – chi, tuż obok kaligrafii, był kolejnym elementem wieczoru z kulturą Państwa Środka. „Najważniejsze jest wyciszenie i praca z oddechem. Praktykowanie Tai – chi polega na doskonaleniu integracji ciała i umysłu” – tłumaczy Menglin Zhao, jedna z nauczycielek starochińskiej sztuki relaksu i medytacji. Natomiast kaligrafia wykonywana jest w sposób podobny do malarstwa – na papierze, przy użyciu pędzla i czarnego tuszu. Na scenie swoje umiejętności w tym zakresie pokazali studenci Politechniki Opolskiej – Liwia Michalska
i Martin Brol, wraz z nauczycielką –Li Mentong
Zwieńczeniem wieczoru był koncert chińskiej muzyki klasycznej w wykonaniu Marii Ołdak (skrzypce) oraz Dominika Zabłockiego (fortepian). Występ stanowił wyjątkowe zaproszenie do odległego, muzycznego świata, w którym dźwięki chińskich melodii przeplatały się z ciekawostkami dotyczącymi samego powstawania utworów.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się symbolicznym krojeniem tortu, przez przedstawicieli strony polskiej i chińskiej, co zwiastuje długą i owocną współpracę. Bo przecież „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

mini_oboz_letni_pekin

IV Obóz letni w Pekinie

W dniach 14-28 lipca kursanci języka chińskiego uczestniczyli w organizowanym przez nas po raz czwarty Letnim Obozie w Pekinie. Już na lotnisku powitała nas dobrze nam znana lektorka Instytutu Konfucjusza  – Julia (Xu Yang). Przez kolejne dwa tygodnie kursanci uczestniczyli w zajęciach  języka chińskiego, wydarzeniach kulturalnych, zwiedzali zabytki, a także odkrywali smaki chińskiej kuchni.  Politechnika Pekińska – partnerska uczelnia naszej Politechniki zorganizowała także wyjazd do Xi’An, dawnej stolicy Chin oraz miejsca odkrycia słynnej Armii Terakotowej.  Dla kursantów była to pierwsza wizyta w Chinach, ale jak zapewniali nie ostatnia.