BIP_61223_intro

Mikołajki z BIP (Blended Intensive Programm) Diversity Management

Uczestnicy BIP (Blended Intensive Programm) Diversity Management mikołajki spędzili w Instytucie Konfucjusza zdobywając wiedzę jak skutecznie komunikować się w środowisku wielokulturowym. Tego dnia wzięli udział w aktywizujących zajęciach pt. Communication in a multicultural environment, które przeprowadziła dr inż. Katarzyna Mazur-Włodarczyk. Część ćwiczeniowa powiązana była m.in. z rozwiązywaniem zadań przygotowanych w różnych językach. Ich celem było określenie wskazówek ułatwiających udane porozumiewanie się z przedstawicielami innych kultur. Uczestnicy programu zapoznali się również z charakterystyką komunikacji ze stroną chińskojęzyczną. Część kulturowa wzbogacona została o pokaz gry na flecie chińskim, kaligrafowanie znaków chińskich oraz ceremonię parzenia herbaty – przygotowane przez lektorki Instytutu Konfucjusza w Opolu Liqi [李琪] oraz Peng Daiyun [彭岱昀].

Nowy cykl zajęć Taijiquan rozpoczęty

Nowy cykl zajęć Taijiquan rozpoczęty

We wtorek 28 listopada 2023 w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego został zainaugurowany nowy cykl zajęć Taijiquan, w których wzięli udział miłośnicy tej chińskiej gimnastyki zdrowotnej.

Wykwalifikowany i doświadczony instruktor Tai Chi wyjaśnił uczestnikom w jaki sposób ćwiczenia Tai-Chi poprawiają zdolność koncentracji, umiejętność rozluźniania napięć, koordynację ruchu, spostrzegawczość oraz umiejętność obserwacji i pamięć ruchową. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy, zostawiwszy za sobą troski i napięcia dnia codziennego skupili się na ćwiczeniach i wskazówkach prowadzącego. W trakcie pierwszych zajęć ćwiczenia były wprowadzane stopniowo, ich intensywność oraz trudność będą zwiększane dostosowując je oczywiście do indywidualnych możliwości ćwiczących, tak aby każdy mógł w pełni uczestniczyć w zajęciach i się do nich przyzwyczaić wynosząc, jak najwięcej korzyści z regularnej praktyki.

Zajęcia Taijiquan  są organizowane przez Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu – uczestników, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie zapraszamy w najbliższy wtorek 5 grudnia 2023 r., a chętnych do uczestnictwa do zapisów na stronie: https://ik.po.opole.pl/?p=4929

taijiquan

Zajęcia Chen Taijiquan

Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu zaprasza studentów i pracowników Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Opolskiego na zapisy na bezpłatne zajęcia Chen Taijiquan.

Miejsce: Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego (SCK), ul. Katowicka 95, 45-061 Opole

Termin: wtorki godz. 17:00-18:30

Uwaga: Zapisy przyjmowane są na podstawie formularza zgłoszeniowego. W przypadku osiągnięcia limitu miejsc zgłoszenia będą rejestrowane na liście rezerwowej. Zajęcia są prowadzone przez kwalifikowanego Instruktora.

 Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

2609 15lat IK

15 lat – Instytut Konfucjusza obchodzi ważny jubileusz

Nauka języka chińskiego, promocja kultury Państwa Środka, współpraca naukowa i gospodarcza, studia podyplomowe – to tylko część działań, jakie prowadzi Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Właśnie świętuje jubileusz 15-lecia.

– W październiku 2008 roku Politechnika Pekińska i Politechnika Opolska powołały do życia polski Instytut Konfucjusza. W ciągu ostatnich 15 lat, przy chińskim i polskim wsparciu, szczerej współpracy pomiędzy dwoma uczelniami, instytut ten stał się wpływową placówką nauczania języka chińskiego w Polsce. To instytucja odgrywająca także ważną rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Opola oraz w wymianie akademickiej i kulturowej pomiędzy Chinami a Polską – podkreśla pof. Qiao Junfei, rektor Politechniki Pekińskiej, który uczestniczył w jubileuszu Instytutu Konfucjusza. Uroczyste wydarzenie odbyło się w czwartek na Zamku w Mosznej. – Instytut ma wpływ na współpracę nie tylko politechniki ale całego regionu z Państwem Środka – dodaje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– To bardzo ważne, że w najmniejszym województwie w Polsce mamy instytut, który jest pomostem z Państwem Środka. To nie tylko kwestie językowe, czy kulturalne, ale także duża pomoc w wejście świata gospodarki chińskiej, która stanowi światową potęgę. Bez niej żadne państwo w świecie sobie nie poradzi – zauważa Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – To robi wielkie wrażenie, że Politechnika Opolska ma partnera w postaci Politechniki Pekińskiej. Bardzo mnie cieszy, że nauka języka i kultury chińskiej jest prowadzona tutaj z tak wielką pasją. To także nauka i gospodarka. Z olbrzymim szacunkiem spoglądamy na to, jak chińska nauka, technologia, gospodarka się rozwijają, chcemy być częścią tego postępu – mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, kierowała nim także na samym początku. – Zazwyczaj takie instytucje powstają przy uniwersytetach. To chyba był eksperyment, ale po tych 15 latach muszę powiedzieć, że udany – wspomina. – W instytucie przede wszystkim nauczamy języka chińskiego, prowadzimy promocję kultury Państwa Środka, ale koncentrujemy się także na kwestiach ekonomicznych. Wszystkie wydarzenia, które przez te lata zorganizowaliśmy, są dla mnie bardzo ważne. Dużym sukcesem są także studia podyplomowe, których odbyło się już sześć edycji. To także konkurs „Chinese Bridge”, którego do tej pory były cztery edycje – wylicza prof. Maria Bernat.

Prof. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, za którego kadencji instytut powstał, zwraca uwagę, że to właśnie uczelnie są naturalnymi ośrodkami, gdzie wymiana poglądów, myśli, prezentacja różnych kultur powinna mieć miejsce. – Nam tego bardzo brakowało na Politechnice Opolskiej. Szukaliśmy pomysłu jak w tę przestrzeń wejść. Instytut Konfucjusza stał się ośrodkiem kultury chińskiej i działalności chińskiej w Opolu i całym województwie. Wiadomo, że jeśli pojawia się chińska inicjatywa to przechodzi przez instytut, uzyskuje wsparcie organizacyjne, prawne. W wymianie między Chinami a Opolszczyzną wzięło udział co najmniej kilkaset osób. W tym sporo naszych studentów. Ci ludzie poznali widzenie Państwa Środka, na czym polega jego potęga. Dawniej wydawało nam się, że Chiny są tak odległe, że nas w ogóle nie dotyczą, to inna część świata, z którą nie mamy żadnego punktu stycznego. Teraz wiemy, że współpraca jest nieunikniona. Mowa przecież o państwie, która ma 1,5 mld ludzi – opisuje prof. Jerzy Skubis.
– Jestem pewna, że współpraca pomiędzy naszymi krajami będzie się rozwijać, ale uroczysty jubileusz to także okazja do szczególnych podziękowań dla Jego Magnificencji Rektora oraz wszystkich pracowników za wsparcie instytutu. To najlepsza decyzja mojego życia, że przyjęłam propozycję objęcia funkcji dyrektora Instytutu Konfucjusza w Opolu – uśmiecha się prof. Gong Wenjing, dyrektor chiński Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Autor: Anna Kułynycz

Źródło: https://wu.po.opole.pl/instytut-konfucjusza-obchodzi-wazny-jubileusz/

230923 Instytut Konfucjusza laureatem Opolskiej Nagrody Jakości

Instytut Konfucjusza laureatem Opolskiej Nagrody Jakości

Opolska Nagroda Jakości przyznawana jest od 20 lat. Jednym z laureatów jubileuszowej edycji jest działający przy Politechnice Opolskiej Instytut Konfucjusza.


Uroczysta gala z wręczeniem statuetek laureatom tegorocznej edycji odbyła się w piątek, 22 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Opolska Nagroda Jakości – już po raz dwudziesty – przyznawana jest przedsiębiorcom i placówkom oświatowym.
– Przeprowadzamy audyt przez osoby z zewnątrz, które nie są pracownikami Opolskiej Izby Gospodarczej. Nagroda jest przyznawana na podstawie wielu czynników. Nie każdy może zostać laureatem Opolskiej Nagrody Jakości – informuje Bartosz Ryszka, prezes Zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej, który podkreśla, że działający przy Politechnice Opolskiej Instytut Konfucjusza spełnił wymogi z nadwyżką. – Mam na myśli działania, aktywność oraz ludzi, którzy tworzą ten instytut – wylicza Bartosz Ryszka.

Mężczyzna w garniturze prezentuje dyplom i statuetkę


– Nagroda cieszy tym bardziej, że w tym roku Instytut Konfucjusza obchodzi jubileusz 15-lecia. Nie tylko uczymy języka chińskiego studentów i mieszkańców Opola, ale także oferujemy ciekawe studia podyplomowe oraz szereg zajęć jak nauka chińskiej kaligrafii czy popularne tai chi – informuje prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza.
– Czujemy satysfakcję z kolejnej statuetki Opolskiej Nagrody Jakości. Dwa lata temu taką nagrodę otrzymaliśmy jako cała Politechnika Opolska. Jest mi niezmiernie miło, że działania naszego instytutu, zaangażowanie pracowników są nie tylko dostrzegane przez zewnętrzne instytucje, ale także nagradzane w elitarnym konkursie – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Autor: Anna Kułynycz

Źródło: https://wu.po.opole.pl/instytut-konfucjusza-laureatem-opolskiej-nagrody-jakosci/

spotkanie ośrodków afiliowanych przy Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu

Spotkanie ośrodków afiliowanych przy Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu

W dniach 28-29 czerwca Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej była gospodarzem spotkania ośrodków afiliowanych przy Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu
Polscy i chińscy pracownicy Klas Konfucjańskich rozmawiali o zacieśnieniu współpracy między instytutami i możliwościach organizacji nowych, wspólnych przedsięwzięć. Dzielili się dobrymi praktykami w zakresie promocji kultury chińskiej oraz organizacji kursów językowych.
Uczestnicy zjazdu odwiedzili Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej oraz pomieszczenia Klasy Konfucjańskiej PB. Podczas wycieczki do Supraśla poznali uroki wielokulturowego i zielonego Podlasia.
źródło: Politechnika Białostocka
Zdjęcia:Iryna Mikhno Politechnika Białostocka
Członkowie Komisji Metrologii – Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach na pokazie ceremonii parzenia herbaty w Bibliotece Instytutu Konfucjusza

Członkowie Komisji Metrologii – Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach na pokazie ceremonii parzenia herbaty w Bibliotece Instytutu Konfucjusza

Opolski Instytut Konfucjusza w finale konkursu „Most do Języka Chińskiego 2023”

Opolski Instytut Konfucjusza w finale konkursu „Most do Języka Chińskiego 2023”

2 czerwca 2023 r. w Poznaniu odbyły się tegoroczne finały konkursu „Most do Języka Chińskiego”, w którym uczestniczyła 6-osobowa grupa reprezentantów opolskiego Instytutu Konfucjusz i Klasy Konfucjańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zdobyli oni trzy drugie i dwie trzecie nagrody oraz jedną nagrodę za wybitne osiągnięcia. Iryna Korol zdobyła II miejsce w grupie reprezentantów młodzieży ze szkół średnich, a jej instruktorem była Haoyan Xie. Uczennica pokazała chińskie talenty prezentując sztuki walki i kaligrafię. W przemówieniu wyraziła swoje marzenie o wyjeździe do Chin na studia i o pracy w Polsce po ukończeniu studiów.

W grupie uniwersyteckiej  Valeryia Splashnova zdobyła nagrodę Excellence Award. Jakub Srebrny zdobył III nagrodę, którego nauczycielką prowadzącą była Yichao Xie przygotowująca go do pokazu talentów. Podczas gdy Waleria pisała kaligrafię, Jakub recytował dawne chińskie wiersze. Przemówienie Valeryi opierało się na jej doświadczeniach z Chin, a ona w bardzo przemyślany sposób zaprezentowała komunikację międzykulturową. Zrozumienie chińskich znaków w przemówieniu Jakuba zostało bardzo wysoko ocenione. Hanna Chukhil zdobyła trzecią nagrodę – jej mentorem była Qiong Lin, która swoją eteryczną grą na chińskiej perkusji ujęła jury i widownię. Anita Keucziak i Ochojska Patrycja z Klas Konfucjusza Uniwersytetu Śląskiego zdobyły drugie miejsce, a ich instruktorami byli Cheng Hong, Jiang Chunyue i Ma Haoyue. Magiczne show Anity było niezwykle ujmujące, a chińskie piosenki Ochojskiej wzruszyły standardową chińską wymową. Konkurs „Most do Języka Chińskiego” to doskonałą platforma wymiany językowej i kulturowej. Instytut Konfucjusza w Opolu angażuje się w promocję nauczania języka chińskiego i wymianę kulturalną. Oby wszyscy studenci Instytutu Konfucjusza w Opolu zrealizowali swoje marzenia w przyszłości.