17546857_1745953908762700_7263635825935102693_o

Wizyta nauczycieli geografii z Woj. Opolskiego

W poniedziałkowe popołudnie gościliśmy nauczycieli geografii z Woj. Opolskiego. Tym razem nauczyciele zamienili się rolami i z prowadzących zajęcia stali się ich odbiorcami. Dziękujemy za odwiedziny, a wczuwając się przez chwilę w rolę nauczyciela wystawiamy 6+ z zachowania.

17493206_1743649722326452_6175333405838332966_o

„Dzień Chiński” w PSP 2 w Opolu!

Było nam bardzo miło gościć w PSP 2 im. Polskich Olimpijczyków, która to szkoła przygotowała „Dzień Chiński”. Uczniowie zaangażowani byli w przygotowanie wystawy chińskich przedmiotów codziennego użytku, uczestniczyli także w wielu konkursach dot. Państwa Środka. Zwieńczeniem ich zmagań był udział w lekcjach języka chińskiego przeprowadzonych przez nasze lektorki, które w podziękowaniu otrzymały gromkie brawa od uczniów. Cieszymy się, że się podobało!

IMG_5203

Konsorcjum polskich i chińskich uczelni

W dniach 21 i 22 marca delegacja rektorów dziewięciu polskich uczelni gościła w Pekinie biorąc udział w wyjątkowym szczycie polskich i chińskich uczelni technicznych, które zawiązały pierwsze polsko-chińskie akademickie konsorcjum ,,One Belt One Road”.

Związek ten poszerzył już wcześniej utworzone porozumienie uczelni polskich i czołowych szkół wyższych 34-milionowego Chongqing. Tym razem konsorcjum poszerzone zostało o 6 kolejnych czołowych uczelni technicznych Pekinu. Inicjatywa nabrała rozmachu zyskując przychylność ministerstw edukacji rządów municypalnych Pekinu i Chongqing.

Konsorcjum to jest z pewnością jedną z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie. Strategiczny projekt ,,One Belt One Road” wyznaczony przez rząd chiński w 2013 roku ma na celu utworzenie transkontynentalnego połączenia kolejowego pomiędzy Chinami na Zachodem Europy. Połączenie to ma gwarantować bardzo szybki transfer towarowy produktów azjatyckich i odwrotnie –  napływ towarów znajdujących się w europejskiej przestrzeni gospodarczej. Projekt ten ma pomóc w rozwoju państw leżących na jego szlaku, a w przyszłości ma być również narzędziem do budowy pokojowych relacji pomiędzy państwami leżącymi w jego obrębie.

Uczelnie biorące udział w tym zadaniu kierują się bardzo ambitnymi celami. Oprócz gotowości badawczej i zamiaru pozyskiwania wspólnych grantów, mają powstać we wszystkich tych polskich szkołach autonomiczne Klasy i Instytuty Konfucjusza. Będą one uzupełniały językowo fachową wiedzę techniczną przekazywaną przyszłym inżynierom projektu. Założono bardzo szybkie ramy czasowe rozpoczęcia nauki języka chińskiego. We wszystkich uczelniach Konsorcjum Klasy Konfucjusza zaczną działać już w październiku tego roku.

Uroczyste otwarcie sieci przewiduje się na początek 2018 roku. Temu zadaniu poświęcone były negocjacje prowadzone w dniu 22 marca 2017 r. w siedzibie głównej Agencji Hanban (czyli Ministerstwa Edukacji Chin odpowiedzialnego za światową sieć IK). Podczas negocjacji stronie chińskiej przewodził Prezydent Agencji Ma Jianfei, stronie polskiej natomiast rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf (przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, wiceprzewodniczący KRPUT). Prof. Tukiendorf ma duże doświadczenie w relacjach z partnerami Państwa Środka. Od wielu lat prowadzi owocne relacje naukowe z uczelniami Chińskiej Republiki Ludowej.

W przyszłości na polskich i chińskich uczelniach zrzeszonych w konsorcjum powstaną także kierunki, a w ślad za tym, całe Wydziały prowadzące kształcenie i badania w projekcie ,,One Belt One Road”, nazywanym też ,,Nowym Jedwabnym Szlakiem”.

Wybrano tymczasowe wł‚adze Konsorcjum. Na ich czele stoją rektorzy trzech uczelni: prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej, prof. Tang Boming, rektor Chongqing Jiaotong University oraz prof. Marek Tukiendorf. Należy jednak pamiętać, że zarówno Klasy Konfucjańskie, przyszłe Instytuty będą zupełnie samodzielne, a sieć ma na celu jedynie zwiększać  efekt synergii.

Wątpiącym w sens projektu polecamy najnowsze doświadczenia polskich rektorów biorących udział w delegacji. Podróż do odległego o 125 km od Pekinu 14-milionowego miasta Tianjin, gdzie udała się ona na zaproszenie kolejnego kandydata do sieci prof. Jing Hongyang, rektora Tianjin University of Technology trwała koleją 25 minut (sic!). A więc można.

Następne spotkanie członków Konsorcjum na konferencji Wojewody Opolskiego, Rektora Politechniki Opolskiej i zrzeszonych uczelni będzie miało miejsce w dniu 25 kwietnia w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu, natomiast 27 kwietnia rektorzy spotkają się na warsztatach roboczych na Politechnice Poznańskiej, gdzie powstanie geograficznie centralnie usytuowany sekretariat konsorcjum ze strony uczelni polskich.

Warto dodać, że wydarzenia, które miały miejsce w dniach 21 i 22 marca w Pekinie odbiły się bardzo szerokim echem w centralnych i światowych mediach chińskich jak telewizja CCTV,  czy też dziennik China Daily. Polski przemysł reprezentował wybitny biznesmen związany z transportem, Ryszard Wójcik, prezes Sindbada.

Osoby podpisane pod dokumentem:

Li Shiyu, Komisja Edukacji miasta Chongqing
Prof. Tang Boming, Chongqing Jiaotong University
Prof. Gou Chaoli, prorektor Chongqing Technology and Business University
Xu Jun, szefowa Działu Współpracy Międzynarodowej, Chongqing University
Prof. Chen Qianbin, prorektor Chongqing University of Post and Telecommunications
Prof. Zhou Xiangyu, prorektor Chongqing University of Science and Technology
Prof. Huang Weijiu, prorektor Chongqing University of Technology
Prof. Zhang Weiguo, rektor Southwest University
Pan Fang Fang, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Komisji Edukacji Pekinu
Prof. Liu Gonghui, rektor Beijing University of Technology
Prof. Wang Yongsheng, rektor Beijing Information Science and Technology University
Prof. Jiang Yijian, rektor Beijing Institute of Petrochemical Technology
Prof. Cao Weidong, rektor Beijing International Studies University
Prof. Zhang Ailin, rektor Beijing University of Civil Engineering and Architecture
Prof. Fu Zhifeng, rektor Capital University of Economics and Business
Prof. Zheng Wentang, rektor North China University of Technology
Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej
Prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej
Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej
Prof. Krzysztof Lewenstein, prorektor Politechniki Warszawskiej
Prof. Teofil Jesionowski, prorektor Politechniki Poznańskiej
Prof. Grzegorz Bąk, prorektor Politechniki Łódzkiej
Prof. Andrzej Dziedzic, prorektor Politechniki Wrocławskiej
Prof. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego
Prof. Piotr Małkowski, pełnomocnik rektora AGH ds. współpracy z Chinami

Techniczna_P_KK_2017-03-11-4207

Wystartowała Techniczna PObudka!

W sobotę, 11.03.2017 r. trzy wydziały Politechniki Opolskiej: Wydział Ekonomii i Zarządzania, Wydział Inżynierii Systemów Technicznych oraz Wydział Mechaniczny zainaugurowały projekty rozwoju zainteresowań technicznych dzieci i młodzieży z regionu opolskiego, brzeskiego i kędzierzyńsko – kozielskiego pod nazwą „Techniczna PObudka”.

W ramach zajęć w formie warsztatu dzieci przydzielone do grupy I i II poznawały kulturę chińską. Prowadząca zajęcia mgr inż. Ewa Jakuczek – dyrektor Instytutu Konfucjusza działającego przy Politechnice Opolskiej wraz z chińskimi lektorami m.in. przybliżyła dzieciom chińskie pismo (wraz z historią jego powstania) oraz słownictwo. Młodzi Odkrywcy otrzymali możliwość praktycznego wykorzystania nowej wiedzy, poprzez naukę kaligrafii – na pamiątkę zabrali ze sobą własnoręcznie wykonane za pomocą pędzla kaligraficznego oraz specjalnego tuszu prace.

 

17192334_1384642041559009_492733265695435107_o

Z wizytą u seniorów!

W dniu 15.03.2017r. w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior w Opolu”, dzięki uprzejmości gości z Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej, odbyły się warsztaty Kaligrafii Chińskiej połączone z pokazem ceremonii parzenia chińskiej herbaty. Przybyli goście degustowali różne rodzaje chińskiej herbaty a na pamiątkę otrzymali swoje imiona napisane w języku chińskim.

IK_dyrektor_2017-03-09-3528-640x360

Nowy dyrektor chiński Instytutu Konfucjusza

,Pracowity profesjonalista z poczuciem humoru” – tak mówi o sobie prof. Yansong Liang, który z początkiem marca zastąpił na stanowisku szefa instytutu z ramienia Hanban prof. Huian Jiang.

Nowy, chiński dyrektor jednego z najlepszych, europejskich Instytutów Konfucjusza łączy kompetencje informatyka i biznesmena.

Urodzony w prowincji Heilongjiang 58-latek wykształcenie zdobywał na znanych chińskich i europejskich uczelniach – w Harbin Institute of Technology, na uniwersytetach w Salford i Bradford oraz na University College Cork.

Jako naukowiec związany jest z Politechniką Pekińską, gdzie wykłada przedmioty związane z zarzadzaniem przedsiębiorstwem, swoją karierę zawodową poświęcił także na pracę w przemyśle – EU-China Development Dairy Project, czy China Oilfield Technology Services Group Ltd, gdzie piastuje kierownicze stanowisko.

Prof. Liang jest doświadczonym nauczycielem, cechuje go dobra organizacja pracy, odporność na stres i skuteczność. Ma opinię osoby elastycznej i godnej zaufania.

W swojej pracy na rzecz opolskiego Instytutu Konfucjusza i rozwijania polsko-chińskiej współpracy kulturalnej i naukowej będzie hołdował zasadom partnerstwa opartego na wzajemnym szacunku.

konkurs-plac-IIkampus_2017-03-03-2962

Część obecnego parkingu II Kampusu przekształci się w chiński ogród!

W dniach 01-02 marca 2017 roku na Wydziale Budownictwa i Architektury odbyły się prezentacje projektów wykonanych w ramach konkursu na zagospodarowanie placu w II kampusie Politechniki Opolskiej. W konkursie wzięło udział siedem dwu- i trzyosobowych zespołów złożonych ze studentów II i III roku kierunku architektura.

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić trzy zespoły oraz przyznać I nagrodę dla jednego zespołu. Wyróżnione zespoły to:

  • Tomasz Abram i Aleksander Dymkowski, którzy zaproponowali plac podniesiony na krawędziach z centralną sceno-fontanną;
  • Agnieszka Gacek, Weronika PietruńkoAgata Ręczkowska, które zaprojektowały plac z wznoszącym się pawilonem w kształcie litery U;
  • oraz zespół w składzie Katarzyna Rajewska, Zuzanna Pietraszko i Marta Nowak, których dziełem był projekt placu z nawierzchnią w kwadraty i zadaszonym miejscem na samochody osobowe.

Główną nagrodę otrzymał zespół w składzie: Aleksandra Dziwoki, Justyna Madejska oraz Eva Lazar, których projekt placu podzielonego dwoma pawilonami na 4 części o różnych funkcjach i charakterze uzyskał najwięcej głosów komisji konkursowej. Zwycięski zespół w nagrodę pojedzie do Chin, a ich projekt będzie realizowany. Nagrodą dla zespołów wyróżnionych będzie sponsorowany wyjazd na plener rysunkowo-malarski do Paczkowa.

Wszystkie prace zaprezentowane w konkursie będzie można już wkrótce podziwiać na wystawie zorganizowanej w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury.
DSC_0497

Chiny bliżej nas – wizyta gości z Chin w PSP w Dziewkowicach

1 marca br. w naszej szkole odbyły się warsztaty nauki języka chińskiego oraz kaligrafii. Dzięki uprzejmości Instytutu Konfucjusza w Opolu (działającego przy Politechnice Opolskiej), Zhao Jieqiong oraz Zhao Menglin – przemiłe lektorki z Chin -przeprowadziły pokazowe lekcje dla każdej z naszych klas. Uczniowie nauczyli się podstawowych zwrotów w języku chińskim, rysowały niedźwiadka pandę, pisały chińskie znaki tradycyjnym pędzlem z koziego włosia na papierze ryżowym, nauczyły się trudnej sztuki jedzenia pałeczkami oraz miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Chińskiej Republiki Ludowej.
To było niezwykle udane spotkanie, dzieci wychodziły z zajęć zafascynowane chińską kulturą i tradycjami.

Krakow-prespektywy_2017-02-27-2206

Umiędzynarodowienie z perspektywy Opola

Wielokrotnie wyróżniany za pozyskiwanie azjatyckich partnerów współpracy akademickiej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf poprowadził anglojęzyczną sesję pt. „Umiędzynarodowienie w praktyce – jak rekrutować do Polski studentów z Chin i Indii?” podczas konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce 2017.

Doroczna konferencja z udziałem wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina odbyła się w dniach 27-28 lutego w Krakowie. Organizatorami wydarzenia, które zgromadziło blisko 300 uczestników z całego świata była Fundacja Edukacyjna ,,Perspektywy”, Urząd Miasta Krakowa, Uniwersytet Jagielloński oraz KRASP, gdzie rektor z Opola pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej.

Obok prof. Marka Tukiendorfa w ,,azjatyckiej sesji” wzięli udział  prof.  Adam W. Jelonek, pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji, Ajay Bisaria, ambasador Indii w Polsce oraz Yingnan Sun z Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej. Prezentacje, w których poruszono, między innymi, temat projektu Nowego Jedwabnego Szlaku stały się przyczynkiem do ożywionej dyskusji.

W bogatym programie konferencji znalazły się ponadto wystąpienia ekspertów umiędzynarodowienia, zarówno z Polski (prof. Jan Szmidt – PW, prof. Wojciech Nowak – UJ,  prof. Maciej Duszczyk – UW, prof. Arnold Kłonczyński – UG, prof. Ryszard Naskręcki UAM, prof. Stanisław Kistryn – UJ, prof. Jerzy Malec – KA i prof. Grzegorz Mazurek – ALK) jak i z Europy (m. in. Stefan Zotti  – OeAD, Austria, Gabhard Reul  – DAAD, Dorothy Kelly – Coimbra Group i Gabor Dobos – Study in Hungary).

Wśród tematów, na które dyskutowano, oprócz problemów i strategii internacjonalizacji znalazło się także zapobieganie aktom ksenofobii i agresji wobec studentów obcokrajowców.

Politechnikę Opolską, obok rektora i przedstawiciela IK reprezentowali na konferencji prorektor ds. studenckich i inwestycji prof. Krzysztof Malik, Piotr Kokorczak – kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Wojciech Najda – dyrektor Biura Rektora.

Jedną z imprez towarzyszących konferencji była gala konkursu Interstudent 2017, którego kapitule przewodniczył rektor prof. Marek Tukiendorf.

Jak powiedział minister Gowin – Umiędzynarodowienie polskich uczelni jest jednym z kluczowych problemów dyskutowanych podczas prac prowadzonych nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym.

Tak znaczący udział Politechniki Opolskiej w konferencji poświęconej internacjonalizacji świadczy więc o jej dobrym kursie.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek