Prof. Marek Tukiendorf odebrał to wyjątkowe wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. Promotorem w jego przewodzie doktorskim był prof. Tang Jun, dziekan Wydziału Humanistyki i Prawa na pekińskiej uczelni. W swojej laudacji chiński naukowiec podkreślił ogromną rolę, jaką prof. Tukiendorf odegrał i wciąż odgrywa w budowaniu relacji pomiędzy ich uczelniami. – Właśnie dzięki takim ludziom oba nasze kraje: Polska i Chiny stają się sobie coraz bliższe – dodał prof. Tang Jun.
Słów uznania dla prof. Tukiendorfa nie szczędził także prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej.
– Wszyscy znają zasługi prof. Marka Tukiendorfa w budowaniu relacji polsko-chińskich w obszarze akademickim. Od nich wszystko się zaczęło. Teraz z tej współpracy korzysta także nasz biznes – powiedział w przemówieniu prof. Liu Gonghui.
– Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy, bo widać, że ona ma sens – podkreślił prof. Marek Tukiendorf. Po ceremonii rektor Tukiendorf wygłosił wykład pt. „The Road to Exellence Cooperation” (czyli „Droga do wspaniałej współpracy”).
Przypomnimy, że prof. Tukiendorf był prekursorem współpracy polsko-chińskiej. To dzięki jego zaangażowaniu w Opolu powstał jeden z najlepszych Instytutów Konfucjusza. Znalazł się w zarządzie polsko-chińskiego akademickiego konsorcjum, które ma wspierać pod kątem naukowym wielki chiński projekt „One Belt, One Road” (chodzi o utworzenie transkontynentalnego połączenia kolejowego pomiędzy Chinami a Zachodem Europy). Rektor Politechniki Opolskiej jest dwudziestym trzecim Profesorem Honorowym Politechniki Pekińskiej. Znajduje się wśród osób z całego świata, w tym noblistów. Tytuł ten otrzymali między innymi: Carlo Rubbia, Peter Deuflhard, C. Michael Walton, Jerzy Skubis, Robert Gallo.
Nauka przez zabawę
8 listopada byliśmy z wizytą w szkole podstawowej w Wawelnie. Dzieci poznawały podstawy kaligrafii i uczyły się posługiwać pałeczkami. „Nauka przez zabawę” to motto naszych lektorek.
Życie seniorów w Chinach
Chiny to jeden z popularniejszych tematów poruszanych podczas wykładów Akademii Młodych Serc. Marta Pawłowska z Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu wygłosiła wykład na temat życia seniorów w Chinach.
Mistrzyni sztuki herbacianej
Miło nam poinformować, że nasza pracownica Marta Pawłowska zdała egzamin państwowy uzyskując tym samym tytuł zawodowy “Mistrzyni sztuki herbacianej”. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa do Instytutu na spotkania przy herbacie.
Laureaci konkursu w Chinach!
W marcu br. odbył się konkurs na zagospodarowanie parkingu II Kampusu Politechniki Opolskiej, zwycięski projekt przewiduje powstanie ogrodu chińskiego przy naszym instytucie. Zanim to nastąpi laureaci konkursu podziwiali ogrody (i nie tylko:) w Chinach!
Relacja z pobytu poniżej,a my jeszcze raz gratulujemy!!!
Trzynasty września bieżącego roku był dniem wyjazdu do Chin, który był główną nagrodą i zwieńczeniem konkursu na zagospodarowanie Placu na II Kampusie Politechniki Opolskiej. Trzy laureatki, studentki architektury: Aleksandra Dziwoki, Eva Lazar i Justyna Madejska wraz z Kierownikiem Katedry Architektury i Urbanistyki prof. dr hab. Edwardem Sytym oraz mgr inż. arch. Anną Szczegielniak wyruszyli w dwutygodniową wyprawę do Azji.
Nagroda obejmowała zwiedzanie Pekinu i okolic oraz trzydniową wycieczkę na południe do miasta ogrodów – Suzhou.
W samej stolicy punktami planu były między innymi przepiękna Świątynia Nieba i poprzedzone Placem Niebiańskiego Spokoju tajemnicze Zakazane Miasto, a także Wielki Mur na odcinku Mutian Yu. Trasę z północy na południe zwiedzający pokonali superszybkim pociągiem. W mieście Suzhou grupa miała okazję odwiedzić Humble Administrator’s Garden oraz Lion Forest, a także ulice Shantangjie – oświetloną przez charakterystyczne czerwone lampiony, oraz Guanqian – upodobaną przez zachodnich turystów. Prawdziwy klimat Chin rodem ze stron National Geographic grupa mogła zasmakować w Mudu, tradycyjnym miasteczku.
Politechnika w Pekinie zorganizowała również wykłady związane z urbanistyką stolicy i Państwa Środka oraz na temat ogrodów chińskich, które zwiedzający mieli szansę zobaczyć w Suzhou. Poza tym studentki i wykładowcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnych chińskich wycinanek z papieru.
Chiny ujęły przedstawicieli naszej uczelni gościnnością, pysznym jedzeniem, pięknymi zabytkami oraz niezapomnianymi przeżyciami. Doświadczenie tak innej, bogatej kultury było czymś wyjątkowym i na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.
,,Państwo Środka” w „Mieście Możliwości”
Choć chiński Rok Kozy wypada dopiero za 10 lat, w kalendarzu Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, nowy rok akademicki rozpoczął się pod znakiem koziołków. Tych z herbu Kędzierzyna-Koźla! ,,Dzień Kultury Chińskej” zorganizowany przez IK po raz pierwszy w naszym zaprzyjaźnionym mieście okazał się wielkim sukcesem, a kędzierzynianie pokazali, że żyją nie tylko przemysłem.
Impreza, podczas której wolontariusze, pracownicy i zaproszeni goście Instytutu Konfucjusza przybliżali uczestnikom kulturę i tradycję Państwa Środka odbyła się w sobotę, na Wydziale Inżynierii Systemów Technicznych, który równo od roku dzieli swoją kozielską siedzibę z filią opolskiego IK.
Chcemy promować przede wszystkim kulturę Chin, ale też nasz siostrzany instytut i tutejszy wydział – powiedziała dyrektor IK Ewa Jakuczek.
Wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla miało już okazję skorzystać m. in. z lekcji języka chińskiego oferowanych przez miejscową załogę instytutu. Pozostali, a więc ci, dla których sobotni piknik był pierwszym spotkaniem z Chinami, z pewnością zapiszą się na najbliższe zajęcia, czyli ,,medytację w ruchu” tai –chi.
Wśród mnóstwa atrakcji dostępnych na scenie, w namiotach i w salach wykładowych WIST znalazł się pokaz chińskiej samoobrony Wing Chun Kung Fu, występy taneczne i wokalne, koncert kwartetu filharmoników, pokaz Qipao, czyli tradycyjnego stroju damskiego, nauka gry w chińskie szachy, konkurs ping-ponga i wykład Stanisława Niewińskiego pt.: „Wpływ konfucjanizmu na funkcjonowanie cesarstwa chińskiego”.
Były tez chińskie wycinanki, maski i kaligrafia, jednak szczególnym powodzeniem cieszyła się chińska herbata, parzona zgodnie ze starymi prawidłami przez Martę Pawłowską, która zgłębiała tę tradycyjną sztukę w Hangzhou.
Uraczonych oolongiem i trzymających w ręku papier ryżowy z wykaligrafowanym imieniem żegnały dźwięki chińskich skrzypiec er-hu. Nie na długo. Każdy kędzierzynianin może w każdej chwili wrócić do kozielskiego Instytutu Konfucjusza i dowiedzieć się jeszcze więcej.
Przewodniczący z wizytą na politechnice
Po niedawnej wizycie nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, Politechnika Opolska była współgospodarzem kolejnego, ogólnopolskiego spotkania. Tym razem z naszą – nie tylko techniczną – ofertą zapoznali się uczestnicy Konwentu Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich, którzy przez trzy dni gościli w stolicy najmniejszego w kraju, ale świetnie sobie radzącego województwa nad Odrą.
Przewodniczący oraz towarzyszący im wiceprzewodniczący i dyrektorzy biur przyjechali z Krakowa, Katowic, Białegostoku, Bydgoszczy, Wrocławia, Olsztyna, Kielc, Szczecina, Rzeszowa, Lublina oraz Zielonej Góry na zaproszenie przewodniczącego Rady Miasta Opola Marcina Ociepy. Tradycja spotkań, podczas których dyskutuje się o najważniejszych problemach samorządowców sięga już 22 lat.
Odznaczony Medalem Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa, planując wizytę na naszej uczelni (,,dumie regionu” – jak zawsze podkreśla), chciał pokazać swoim gościom, jak ważna jest dla miasta współpraca ze środowiskiem akademickim. Z kilkudziesięcioosobową grupą, na politechnice spotkał się rektor prof. Marek Tukiendorf – Zasłużony Obywatel Miasta Opola.
Uczestnicy Konwentu zwiedzili nowoczesne laboratoria Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, zapoznali się z działalnością Instytutu Konfucjusza i wzięli udział w ceremonii parzenia herbaty.
Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek
Zdjęcia: Sławoj Dubiel
Pożegnanie opolskich pekinek
Polacy to bardzo mili ludzie! Polskie potrawy są pyszne (zwłaszcza żurek), a polscy studenci – pojętni. Tak właśnie widzą nasz kraj wolontariuszki z Chin, które przez ostatnie miesiące pracowały w Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej.
Fangzhou Ye, Menglin Zhao i Jieqiong Zhao to światowe dziewczyny. Po wyjeździe z Opola, dwie będą kontynuowały studia lingwistyczne w Londynie, jedna podejmie pracę dydaktyczną w mieście niewiele mniejszym od naszego kraju. Jeśli więc chwalą Polaków, to wiedzą co mówią!
Również Polacy nie mogą się nachwalić Chinek – zawsze uśmiechnięte i pomocne, zaangażowane w życie akademickie całym sercem, świetne lektorki. Za prowadzenie kursów języka chińskiego, naukę tai chi i kaligrafii, udział w targach edukacyjnych, festiwalach nauki i wydarzeniach promujących uczelnię, wizyty w szkołach całej Opolszczyzny oraz podejmowanie najważniejszych gości niezrównaną, zieloną herbatą przygotowaną według starochińskiego ceremoniału – trzem wolontariuszkom osobiście podziękował rektor prof. Marek Tukiendorf.
Dziewczyny zabiorą z Polski ciepłe wspomnienia, mnóstwo doświadczeń (wśród nich tak nietypowe, jak czytanie pierwszego w historii mandaryńskiego przekładu wiersza o ołtarzu Wita Stwosza podczas Najazdu Poetów na zamek w Brzegu), całkiem sporo polskich zwrotów (to efekt pracy ze studentami, którzy odwdzięczali się za naukę chińskiego) i… pewien słynny w całym świecie produkt przemysłu spożywczego.
Owszem, Chiny to wielki kraj (dzięki Instytutowi Konfucjusza trochę już w Opolu oswojony), ale kto zdoła zastąpić tak miłe dziewczęta?
Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek
Hongbo otworzy w Opolu centrum badawczo-rozwojowe
Dzięki zapleczu w postaci Politechniki Opolskiej już kolejna, zagraniczna firma podjęła decyzję o rozbudowie ulokowanego w Opolu zakładu produkcyjnego o centrum badawczo-rozwojowe, gdzie opolanie będą rozwijać technologię, a nie tylko montować gotowe produkty.
Tym razem, po niemieckim potentacie branży elektronicznej, firmie ifm ecolink (otwarcie fabryki – październik 2012, otwarcie jedynego w Europie centrum rozwojowego – październik 2016) jest to chiński producent oświetlenia, firma Hongbo Clean Energy wywodzącego się z liczącego 7 milionów mieszkańców miasta Fuzhou w chińskiej prowincji Fuijan. Pod koniec marca, w wyniku porozumień z miastem i politechniką, Hongbo rozpoczęło budowę zakładu w strefie ekonomicznej, a już 13 czerwca, przedstawiciele firmy spotkali się z władzami uczelni, aby omówić kolejną, rozwojową inwestycję.
Politechnika Opolska, jako lider w kontaktach z Chinami to dla azjatyckich inwestorów atrakcyjny partner. Działający tu od blisko dekady i uznawany za jeden z najlepszych w Europie Instytut Konfucjusza, a także przywództwo politechniki w konsorcjum One Belt One Road, którego celem jest wspólne pozyskiwanie projektów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku (na jego czele, wraz z rektorami z Pekinu i Chongqing stoi rektor prof. Marek Tukiendorf) sprawiają, że niewielkie Opole jest ważnym punktem na biznesowej mapie współpracy z Krajem Środka.
Delegacja z Hongbo w składzie: Wu Lizeng – vice president, Hongbo Group Co., Ltd., Lin Zhichao – Technical Manager, Hongbo Optoelectronic Technology Co., Ltd., Xu Fangcai – Quality Control Manager, Hongbo Optoelectronic Technology Co., Ltd., Wang Xin – Interpreter, Hongbo Clean Energy Europe sp. z o.o, Beata Heczko – Director of Project Preparation, Hongbo Clean Energy Europe sp. z o.o., Piotr Rychlicki – Główny Specjalista ds. funduszy unijnych, Bonusconsulting PLSC Jan Klimkiewicz i Michał Knapik, rozmawiała z przedstawicielami uczelni – rektorem prof. Markiem Tukiendorfem, dyrektor Instytutu Konfucjusza Ewą Jakuczek, Yingnanem Sunem (IK) oraz dyrektor Działu Współpracy i Rozwoju Anną Czabak o szeroko zakrojonej współpracy.
W ramach przyszłego centrum planuje się praktyki studenckie i stypendia, przede wszystkim jednak, chińskim przedsiębiorcom zależy na udoskonaleniu produktów i rozwijaniu myśli technicznej, które chcą powierzyć innowacyjnym inżynierom Politechniki Opolskiej.
W ten sposób urzeczywistnia się dążenie rektora prof. Marka Tukiendorfa, aby wyroby schodzące z taśm w opolskich fabrykach miały na ulotkach adnotację nie tylko ,,made”, ale też „designed” in Poland.
Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek
Wakacje tuż tuż…
A w naszym instytucie praca wre Pozdrawiamy serdecznie uczniów szkół, które nas ostatnio odwiedziły. Mamy nadzieję, że zajęcia się podobały.