chinese_bridge_2019

Opole stolicą chińskiego talentu

W miniony piątek (24.05.2019 r.) Opole zmieniło się w most łączący wiedzę i talent, który poprowadził prosto do Chin. To właśnie tego dnia młodzi miłośnicy Państwa Środka przyjechali do nas z całej Polski po to, by wziąć udział w „XII Ogólnopolskich eliminacjach dla Uczniów” i „XVIII Ogólnopolskich Eliminacjach dla Studentów” konkursu pn. „Most do Języka Chińskiego”.  Jest to prestiżowe wydarzenie, które cieszy się niesłabnąca popularnością na całym świecie.

W krajowej edycji, która odbyła się w Centrum Nauki i Biznesu Politechniki Opolskiej, wzięło udział 23 uczestników, którzy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami. Bo „Chinese Bridge” to nie tylko sprawdzenie wiedzy o Państwie Środka, lecz także pokaz wyjątkowych talentów młodzieży szkolnej i studentów biorących udział w konkursie.

Gospodarzem tegorocznej edycji „Mostu do Języka Chińskiego” było Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” Politechniki Opolskiej, a organizatorem – Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Przybyłych gości, wśród których mieliśmy zaszczyt gościć Radcę ds. Nauki, Technologii i Edukacji Ambasady ChRLP – Pana Jiang Sudong oraz Dyrektora Wydziału Edukacji Ambasady ChRLP – Panią He Juan, przywitał Rektor Politechniki Opolskiej – prof. Marek Tukiendorf.

Sam konkurs polegał na wykonaniu trzech zadań. Pierwsze, to krótka autoprezentacja uczestnika przed jury i zgromadzoną widownią. Druga kategoria obejmowała udzielenie odpowiedzi na kilka pytań wylosowanych ze wspólnej puli. Trzecie zadanie to tzw. „pokaz talentów”, w czasie którego przybyli goście prezentowali pokaz artystyczny.

Cały konkurs odbywał się w języku chińskim pod czujnym okiem jury, w skład którego wchodzili:

  • Pani He Juan – Dyrektor Wydziału Edukacji Ambasady ChRLP
  • Pani Sylwia Witkowska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Pan Kang Guoqi – Uniwersytet Wrocławski
  • Pan Yang Yingbing – Uniwersytet Gdański
  • Pani Li Qian – Uniwersytet Warszawski
  • Pani Su Yimei – Kolegium Jagiellońskie Toruńskiej Szkoły Wyższej

Po podliczeniu wyników, w pełnej napięcia atmosferze, odczytano listę zwycięzców a nagrody zostały wręczone przez dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińską,prof. PO – Prorektor ds. Dydaktyki, mgr inż. Ewę Jakuczek – Dyrektor Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” oraz He Juan – Dyrektora Wydziału Edukacji Ambasady ChRLP.


W kategorii studentów uczelni wyższych:

I miejsce –  Tomasz Radtke (Uniwersytet Gdański)
Nagroda w postaci możliwości reprezentowania Polski w chińskiej edycji ogólnoświatowego konkursu „Most do języka chińskiego”

II miejsce – Justyna Gajda (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

III miejsce (ex aequo) Adriana Garbień (Uniwersytet Śląski) i Kazimierz Michalik (Uniwersytet Warszawski)

W kategorii uczniów szkół średnich nagrody otrzymali:

I Miejsce –  Jakub Karwowski (Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu )

II miejsce – Patrycja Gołka (XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu)

III miejsce (ex aequo) Emilia Grzebyk (Liceum Ogólnokształcące Nr V we Wrocławiu) i Zofia Smoleń (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie)

podroz_z_jezykiem_pl

Wspomnień czar, czyli Chiny okiem Młodych Poliglotów

W poniedziałek 27.04.2019 r., na zaproszenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego, lektorki Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu uczestniczyły w III edycji Akademii Młodego Poligloty.

W orientalną podróż do Państwa Środka zabrały uczestników niezastąpione: Li Mengtong, Zhao Weiwen, Xie Yichao i Cheng Wanhao.

Dziękując organizatorom za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, zapraszamy wszystkich do wyjątkowej podróży z językiem chińskim:

http://poliglota.wfil.uni.opole.pl/jezyk-chinski-ii/