wicemarszalek_spotkanie

Gdy dzieli dystans społeczny, ale łączy wspólna wizja

Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” od lat współpracuje i wspiera zarówno lokalne placówki oświatowe, przedstawicieli edukacji i kultury, jak również opolskie instytucje otoczenia biznesu. W miniony poniedziałek, 15.03.2021 r. odbyło się spotkanie mające na celu omówienie szczegółów nawiązania współpracy z Opolskim Urzędem Marszałkowskim. Pomimo zachowania zasad reżimu sanitarnego i dystansu, uczestników zbliżyły wspólne pomysły i plany.

W spotkaniu wzięły udział: dr hab. Maria Bernat, prof. uczelni PO – polska Dyrektor Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza”, prof. Wenjing Gong – chińska Dyrektor Instytutu Konfucjusza oraz pani Zuzanna Donath-Kasiura, która niespełna dwa tygodnie temu objęła zaszczytną funkcję Wicemarszałka Województwa. Tematem przewodnim były szeroko rozumiane: edukacja, wielokulturowość i internacjonalizacja, które doskonale wpisują się zarówno w obręb pracy zawodowej, jak i zainteresowań wszystkich zgromadzonych.

Pani Marszałek zajmuje się m.in. edukacją, rynkiem pracy oraz wielokulturowością. Od szesnastu lat jest związana z organizacją projektów o charakterze ponadregionalnym, regionalnym i lokalnym, a od 2020 roku pełni funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości.

Spotkanie było także doskonałą okazją do przysłowiowego „powrotu do źródeł”, bowiem Pani Marszałek jest absolwentką podyplomowych studiów „Biznes międzynarodowy: Unia Europejska-Chiny” organizowanych przez Instytut Konfucjusza.

Jeśli uwzględnić zarówno teoretyczne, jak praktyczne podejścia Pani Marszałek do kwestii, które na co dzień podejmowane są przez pracowników Instytutu Konfucjusza, dodać do tego otwartość na zmianę i głębokie rozumienie zróżnicowania kulturowego, wówczas wyłania się przekonanie graniczące z pewnością, iż współpraca będzie zarówno twórcza, jak i efektywna.

podroz_na_wielka_gore_glowna

Podróż na Wielką Górę

Drodzy sympatycy i przyjaciele Instytutu Konfucjusza, zarówno ci młodsi, jak i starsi – mamy dla Was fantastyczne wieści! Już niedługo powrócimy na Wielką Górę Ważnych Pytań, bowiem wielkimi krokami zbliża się czas wydania drugiej części tej wspaniałej bajki filozoficznej, a my mamy zaszczyt być jednym z jej patronów.

Jak zapewne pamiętacie, pierwsza przygoda odważnej, ciekawej życia i rezolutnej Lin, zatytułowana “Podróż na Wielką Górę” zaczęła się od tego, że bohaterka zgubiła książkę, którą otrzymała w prezencie od taty – wolumin, w którym znajdowały się odpowiedzi na nurtujące ją zagadnienia. Postanowiła wówczas wyruszyć w podróż po to, by osobiście poznać autora książki – Filozofa – i rozwiać swoje wątpliwości na szczycie Wielkiej Góry.

Kontynuacja przygód Lin, zatytułowana „Powrót na Wielką Górę”, również będzie oparta na tekstach filozofów chińskich, przy czym tym razem zostaną poruszone bardzo ważne tematy związane z ekologią, zaburzeniem harmonii czy naruszaniem praw natury. Autorami bajki są architekt edukacji Anna Machacz i grający na gitarze doktor filozofii Rafał Mazur. Ilustracje do książki namalowała artystka i graficzka Kamila Golec.

Aby umilić czas oczekiwania na publikację książki, w każdy następny piątek marca, będziemy umieszczać na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych trzy pierwsze rozdziały pierwszej części (w formie audiobooka).

Na rozgrzewkę zapraszamy do obejrzenia słowniczka filozoficznego.

 

Poznajcie Lin – ciekawą życia i rezolutną dziewczynkę, mającą zawsze głowę pełną pomysłów i nurtujących pytań. Jej życie zmieniło się w dniu, w którym wydarzyła się straszna rzecz…

 

W kolejnej przygodzie Lin towarzyszyć będą ptak Peng i ktoś, kto jest, ale go nie ma – Filozof. Jeśli jesteście ciekawi jak to możliwe – koniecznie wysłuchajcie rozdziału pt. „Rzeczy małe i duże”.

 

W tym odcinku towarzyszymy Lin w wyjątkowej wędrówce, w której zrozumie, że można być jednocześnie dużym i małym, a wszystko to zależy od punktu widzenia. Jeśli jesteście ciekawi jak to możliwe i co ma z tym wspólnego pewna Rzeka, koniecznie wysłuchajcie nagrania!

Książeczka “Podróż na Wielką Górę” dostępna jest w formie papierowej na stronie Wydawnictwa Wrażlivego: https://sklep.wrazlive.pl/