salonik_3lo_pl

Salonik chiński w III LO w Opolu

Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza od 2 lat współpracuje z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Opolu.

W ramach współpracy prowadzone są cotygodniowe bezpłatne zajęcia języka chińskiego, w których biorą udział chętni uczniowie. Zajęcia prowadzi pani Li Mengtong. Na zajęciach uczniowie poznają nie tylko język „Państwa Środka”, ale także kulturę i tradycje tego kraju. Dlatego też po raz drugi 21 marca młodzież szkoły wraz z panią Li a także Beatą Nowak- miłośniczką kultury chińskiej a zarazem psychologiem szkolnym przygotowała salonik chiński. W ramach Dnia Otwartego III LO odwiedzający mogli poćwiczyć kaligrafię chińską, zobaczyć tradycyjną zastawę chińską, oryginalne szachy, lampiony i dekoracje prosto z Chin. uczniowie wystąpili w tradycyjnych strojach: diploma i Taiji fu, częstując gości własnoręcznie wykonanymi ciastkami z wróżbą a także prawdziwą chińską herbatą. W tle było słychać tradycyjną muzykę chińską. To była prawdziwa uczta dla ciała i ducha.

Cieszymy się, że kultura Państwa Środka wzbudza takie zainteresowanie i z przyjemnością będziemy kontynuować współpracę.

liga_robotow_pl

Czym skorupka za młodu nasiąknie… tym zaowocuje na przyszłość

Dnia 19.03.2019 r. na zaproszenie Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu pracownicy Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu przygotowali pokazy związane z kulturą chińską dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych w ramach projektu Opolska Liga Robotów – od przedszkolaka do inżyniera.

Parafrazując przysłowie mówiące, że wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa, pozostają z nami na całe życie, dla młodych uczestników Opolskiej Ligi Robotów przygotowaliśmy dwie atrakcje – kaligrafię wodną i konkurs posługiwania się chińskimi pałeczkami.

Pierwsza z konkurencji polegała na tym, że dzieci, siedzące przy stole, otrzymały specjalną matę i wykonywały kaligrafię przy użyciu pędzelka i wody. Młodzi uczestnicy ćwiczyli zapisywanie chińskich znaków takich jak m.in. góry, ogień czy deszcz. Zarówno przedszkolaki, jak również ich starsi koledzy, wykazali się w tym przypadku niezwykłą kreatywnością.

Natomiast trudna sztuka posługiwania się pałeczkami początkowo okazała się nie lada wyzwaniem. Jednak wszyscy uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniem przeniesienia m.in fasolek z jednego pojemniczka do drugiego. I to bez pomocy drugiej ręki!

Dużą atrakcją okazała się także chińska „Zośka” – gra zręcznościowa, która polega na odbijaniu nogami lotki wykonanej z pęczka kolorowej włóczki obciążonego ołowianym krążkiem.

Pomimo, że Opolska Liga Robotów za nami, my jednak nie kończymy – wręcz przeciwnie!  Chcemy w tym miejscu przypomnieć, że na naukę nigdy nie jest za późno. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą Instytutu Konfucjusza w Opolu. Oferujemy nie tylko naukę języka chińskiego lecz także zajęcia z kaligrafii czy pokazy parzenia herbaty, na którą serdecznie zapraszamy. Znajdziecie nas Państwo na „II Kampusie” Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 5, pok. 11.