2609 15lat IK

15 lat – Instytut Konfucjusza obchodzi ważny jubileusz

Nauka języka chińskiego, promocja kultury Państwa Środka, współpraca naukowa i gospodarcza, studia podyplomowe – to tylko część działań, jakie prowadzi Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Właśnie świętuje jubileusz 15-lecia.

– W październiku 2008 roku Politechnika Pekińska i Politechnika Opolska powołały do życia polski Instytut Konfucjusza. W ciągu ostatnich 15 lat, przy chińskim i polskim wsparciu, szczerej współpracy pomiędzy dwoma uczelniami, instytut ten stał się wpływową placówką nauczania języka chińskiego w Polsce. To instytucja odgrywająca także ważną rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Opola oraz w wymianie akademickiej i kulturowej pomiędzy Chinami a Polską – podkreśla pof. Qiao Junfei, rektor Politechniki Pekińskiej, który uczestniczył w jubileuszu Instytutu Konfucjusza. Uroczyste wydarzenie odbyło się w czwartek na Zamku w Mosznej. – Instytut ma wpływ na współpracę nie tylko politechniki ale całego regionu z Państwem Środka – dodaje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– To bardzo ważne, że w najmniejszym województwie w Polsce mamy instytut, który jest pomostem z Państwem Środka. To nie tylko kwestie językowe, czy kulturalne, ale także duża pomoc w wejście świata gospodarki chińskiej, która stanowi światową potęgę. Bez niej żadne państwo w świecie sobie nie poradzi – zauważa Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – To robi wielkie wrażenie, że Politechnika Opolska ma partnera w postaci Politechniki Pekińskiej. Bardzo mnie cieszy, że nauka języka i kultury chińskiej jest prowadzona tutaj z tak wielką pasją. To także nauka i gospodarka. Z olbrzymim szacunkiem spoglądamy na to, jak chińska nauka, technologia, gospodarka się rozwijają, chcemy być częścią tego postępu – mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, kierowała nim także na samym początku. – Zazwyczaj takie instytucje powstają przy uniwersytetach. To chyba był eksperyment, ale po tych 15 latach muszę powiedzieć, że udany – wspomina. – W instytucie przede wszystkim nauczamy języka chińskiego, prowadzimy promocję kultury Państwa Środka, ale koncentrujemy się także na kwestiach ekonomicznych. Wszystkie wydarzenia, które przez te lata zorganizowaliśmy, są dla mnie bardzo ważne. Dużym sukcesem są także studia podyplomowe, których odbyło się już sześć edycji. To także konkurs „Chinese Bridge”, którego do tej pory były cztery edycje – wylicza prof. Maria Bernat.

Prof. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, za którego kadencji instytut powstał, zwraca uwagę, że to właśnie uczelnie są naturalnymi ośrodkami, gdzie wymiana poglądów, myśli, prezentacja różnych kultur powinna mieć miejsce. – Nam tego bardzo brakowało na Politechnice Opolskiej. Szukaliśmy pomysłu jak w tę przestrzeń wejść. Instytut Konfucjusza stał się ośrodkiem kultury chińskiej i działalności chińskiej w Opolu i całym województwie. Wiadomo, że jeśli pojawia się chińska inicjatywa to przechodzi przez instytut, uzyskuje wsparcie organizacyjne, prawne. W wymianie między Chinami a Opolszczyzną wzięło udział co najmniej kilkaset osób. W tym sporo naszych studentów. Ci ludzie poznali widzenie Państwa Środka, na czym polega jego potęga. Dawniej wydawało nam się, że Chiny są tak odległe, że nas w ogóle nie dotyczą, to inna część świata, z którą nie mamy żadnego punktu stycznego. Teraz wiemy, że współpraca jest nieunikniona. Mowa przecież o państwie, która ma 1,5 mld ludzi – opisuje prof. Jerzy Skubis.
– Jestem pewna, że współpraca pomiędzy naszymi krajami będzie się rozwijać, ale uroczysty jubileusz to także okazja do szczególnych podziękowań dla Jego Magnificencji Rektora oraz wszystkich pracowników za wsparcie instytutu. To najlepsza decyzja mojego życia, że przyjęłam propozycję objęcia funkcji dyrektora Instytutu Konfucjusza w Opolu – uśmiecha się prof. Gong Wenjing, dyrektor chiński Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Autor: Anna Kułynycz

Źródło: https://wu.po.opole.pl/instytut-konfucjusza-obchodzi-wazny-jubileusz/