Mistrzyni sztuki herbacianej

Miło nam poinformować, że nasza pracownica Marta Pawłowska zdała egzamin państwowy uzyskując tym samym tytuł zawodowy „Mistrzyni sztuki herbacianej”. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa do Instytutu na spotkania przy herbacie.

Laureaci konkursu w Chinach!

W marcu br. odbył się konkurs na zagospodarowanie parkingu II Kampusu Politechniki Opolskiej, zwycięski projekt przewiduje powstanie ogrodu chińskiego przy naszym instytucie. Zanim to nastąpi laureaci konkursu podziwiali ogrody (i nie tylko:) w Chinach!

Relacja z pobytu poniżej,a my jeszcze raz gratulujemy!!!

Trzynasty września bieżącego roku był dniem wyjazdu do Chin, który był główną nagrodą i zwieńczeniem konkursu na zagospodarowanie Placu na II Kampusie Politechniki Opolskiej. Trzy laureatki, studentki architektury: Aleksandra Dziwoki, Eva Lazar i Justyna Madejska wraz z Kierownikiem Katedry Architektury i Urbanistyki prof. dr hab. Edwardem Sytym oraz mgr inż. arch. Anną Szczegielniak wyruszyli w dwutygodniową wyprawę do Azji.
Nagroda obejmowała zwiedzanie Pekinu i okolic oraz trzydniową wycieczkę na południe do miasta ogrodów – Suzhou.
W samej stolicy punktami planu były między innymi przepiękna Świątynia Nieba i poprzedzone Placem Niebiańskiego Spokoju tajemnicze Zakazane Miasto, a także Wielki Mur na odcinku Mutian Yu. Trasę z północy na południe zwiedzający pokonali superszybkim pociągiem. W mieście Suzhou grupa miała okazję odwiedzić Humble Administrator’s Garden oraz Lion Forest, a także ulice Shantangjie – oświetloną przez charakterystyczne czerwone lampiony, oraz Guanqian – upodobaną przez zachodnich turystów. Prawdziwy klimat Chin rodem ze stron National Geographic grupa mogła zasmakować w Mudu, tradycyjnym miasteczku.
Politechnika w Pekinie zorganizowała również wykłady związane z urbanistyką stolicy i Państwa Środka oraz na temat ogrodów chińskich, które zwiedzający mieli szansę zobaczyć w Suzhou. Poza tym studentki i wykładowcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnych chińskich wycinanek z papieru.
Chiny ujęły przedstawicieli naszej uczelni gościnnością, pysznym jedzeniem, pięknymi zabytkami oraz niezapomnianymi przeżyciami. Doświadczenie tak innej, bogatej kultury było czymś wyjątkowym i na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.

dzienik6

,,Państwo Środka” w „Mieście Możliwości”

Choć chiński Rok Kozy wypada dopiero za 10 lat, w kalendarzu Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, nowy rok akademicki rozpoczął się pod znakiem koziołków. Tych z herbu Kędzierzyna-Koźla! ,,Dzień Kultury Chińskej” zorganizowany przez IK po raz pierwszy w naszym zaprzyjaźnionym mieście okazał się wielkim sukcesem, a kędzierzynianie pokazali, że żyją nie tylko przemysłem.

Impreza, podczas której wolontariusze, pracownicy i zaproszeni goście Instytutu Konfucjusza przybliżali uczestnikom kulturę i tradycję Państwa Środka odbyła się w sobotę, na Wydziale Inżynierii Systemów Technicznych, który równo od roku dzieli swoją kozielską siedzibę z filią opolskiego IK.

Chcemy promować przede wszystkim kulturę Chin, ale też nasz siostrzany instytut i tutejszy wydział – powiedziała dyrektor IK Ewa Jakuczek.

Wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla miało już okazję skorzystać m. in. z lekcji języka chińskiego oferowanych przez miejscową załogę instytutu. Pozostali, a więc ci, dla których sobotni piknik był pierwszym spotkaniem z Chinami, z pewnością zapiszą się na najbliższe zajęcia, czyli ,,medytację w ruchu” tai –chi.

Wśród mnóstwa atrakcji dostępnych na scenie, w namiotach i w salach wykładowych WIST znalazł się pokaz chińskiej samoobrony Wing Chun Kung Fu, występy taneczne i wokalne, koncert kwartetu filharmoników, pokaz Qipao, czyli tradycyjnego stroju damskiego, nauka gry w chińskie szachy, konkurs ping-ponga i wykład Stanisława Niewińskiego pt.: „Wpływ konfucjanizmu na funkcjonowanie cesarstwa chińskiego”.

Były tez chińskie wycinanki, maski i kaligrafia, jednak szczególnym powodzeniem cieszyła się chińska herbata, parzona zgodnie ze starymi prawidłami przez Martę Pawłowską, która zgłębiała tę tradycyjną sztukę w Hangzhou.

Uraczonych oolongiem i trzymających w ręku papier ryżowy z wykaligrafowanym imieniem żegnały dźwięki chińskich skrzypiec er-hu. Nie na długo. Każdy kędzierzynianin może w każdej chwili wrócić do kozielskiego Instytutu Konfucjusza i dowiedzieć się jeszcze więcej.