liceumprudnikk

Zajęcia z uczniami LO z Prudnika

11 grudnia br. w Instytucie Konfucjusza gościliśmy uczniów liceum z Prudnika. Licealiści mieli okazję zgłębić tajniki kaligrafii na lekcji prowadzonej przez Lektora j. chińskiego Chunxue Mai. Z kolei Fang Fang przybliżyła wiedzę na temat ceremonii parzenia zielonej   hebraty.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/liceumprudnik” title=”Zajęcia z uczniami LO z Prudnika”]

VI ogólnopolski tydzień kariery

W ramach VI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie klasy I A z Szóstki uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez lektorów języka chińskiego.

W Centrum Współpracy Polska-Chiny – „Instytucie Konfucjusza” – Politechniki Opolskiej młodzież poznawała tajniki kaligrafii, która w Państwie Środka traktowana jest jako dziedzina twórczości artystycznej. Licealiści próbowali też wymawiać podstawowe chińskie zwroty ułatwiające nawiązywanie kontaktów. Wzięli także udział w pokazie parzenia herbaty i jej degustacji. Uczniom najbardziej smakowała herbata czerwona pachnąca kwiatami oraz herbata ziołowa. 
– Uzmysłowiliśmy sobie specyfikę obyczajowości Chin. Pisanie po chińsku jest wielką sztuką i dużym wyzwaniem. Dzięki takim zajęciom stajemy się otwarci na inne kultury – podsumowała Kamila z IA. 
Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość poszerzenia słownictwa.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/vi_tydzien_kariery” title=”VI Tydzień Kariery”]

Warsztaty kulinarne

5 grudnia br. w Zespole Szkół Zawodowych im. Bronisława Koraszewskiego odbyły się warsztaty kulinarne.  Pracownicy Instytutu Konfucjusza: Joanna Butyńska, Mai Chunxue, Cheng Sijia ,Fang Fang mieli okazję spróbować swoich sił przy wypiekaniu tradycyjnych polskich ciast: jabłecznik, keks, ciasto drożdżowe. Również i tym razem salę do przeprowadzenia warsztatów udostępniła Dyrektor Zespółu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, Pani Bożena Czapska-Czoch, Pod czujnym okiem nauczycielki Pani Magdaleny Makos, która serdecznie przyjęła nas w swojej klasie gastronomicznej, uczniowie przygotowali wypieki dla naszych wolontariuszy.

Zajęcia te sprawiły wszystkim ogromną radość!

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/warsztatykulinarne” title=”Warsztaty Kulinarne”]

Sympozjum w Budapeszcie

W dniach od 31 października do 5 listopada br. w Budapeszcie miało miejsce sympozjum dla wykładowców i lektorów języka chińskiego pochodzących z krajów Europy Środkowej i Wschodniej organizowane przez HANBAN (instytucję powołaną przy chińskim Ministerstwie Edukacji, a promującą wśród obcokrajowców język 
i kulturę chińską). Celem szkolenia było wypracowanie wspólnej metodyki nauczania, która w najefektywniejszy sposób zapewniłaby sukces w poznawaniu przez uczniów 
i studentów zawiłości języka i kultury chińskiej. W sympozjum uczestniczyło ponad sto osób z 11 krajów, Opole reprezentowały Panie Katarzyna Mazur – Kajta
z wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz Ewa Jakuczek stypendystka Instytutu Konfucjusza, na Fujian Normal University w Fuzhou, pracująca obecnie w Urzędzie Marszałkowskim.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konferencjabudapeszt” title=”Sympozjum w Budapeszcie”]

Yantze river

29 października br. Polska Fundacja Wymiany Kulturowej Chopin, Akadamia Muzyczna w Krakowie przy współpracy z Centrum Współpracy Polska- Chiny ,, Instytut Konfucjusza’’ Politechniki Opolskiej zorganizowały koncert skrzypcowy  pt. ,,Yantze river’’

Po koncercie wykład nt. Chińskiej muzyki poprowadził profesor klasy skrzypiec Uniwersytetu w Hongkongu – Baozhi Yang.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/yantze_river” title=”Yantze River”]