50lat-akademia_2016-10-28-6435-1

50 lat Politechniki Opolskiej, pół stulecia – pełny sukces

Dla każdego z 45 tysięcy absolwentów opolskiej uczelni, tysięcy studentów, setek obecnych i byłych pracowników i wreszcie niezliczonych partnerów naukowych, gospodarczych i społecznych z całego regionu, Polski i – bez żadnej przesady – świata, sukces owej połowy stulecia oznacza co innego. Wszystkich łączy  jednak wspólne przekonanie, że decyzja sprzed pięćdziesięciu lat była dobra, a jej owoce to przykład znakomitej inwestycji.

Od Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej do samodzielnej uczelni, która sama uruchamia swoje wydziały w sąsiednich miastach doprowadziły politechnikę trud i pasja wielu pokoleń pracowników i studentów. Ich następcy, pełni uznania i wdzięczności dla tego dorobku, świętowali dziś ,,złoty jubileusz” na uroczystej akademii w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

50lat-akademia_2016-10-28-6397Gratulacje i życzenia złożyli Jubilatce – między innymi – wojewoda opolski Adrian Czubak, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Jan Szmidt, prezes Urzędu Patentowego dr Alicja Adamczak, wicemarszałek Antoni Konopka, który na ręce rektora prof. Marka Tukiendorfa przekazał najwyższe samorządowe odznaczenie: Odznakę Honorową dla Politechniki Opolskiej,  wiceprezydent Opola Marcin Rol, a także Lu Gonghui – rektor Politechniki Pekińskiej, która jest partnerem naszej uczelni i działającego przy niej Instytutu Konfucjusza.

Patron tego jedynego w Polsce centrum współpracy Polska-Chiny, zlokalizowanego przy uczelni technicznej powiadał, że żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia.

tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

img_1695

Chińskie inwestycje w Opolu

Informujemy, że chiński koncern Hongbo znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także m.in. oświetlenia tuneli, ogrodów i lamp solarnych, podpisał uroczyście akt notarialny zakupu działki na terenie podstrefy WSSE w Opolu.

4 listopada w opolskim Ratuszu po ponad roku negocjacji, zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie w imieniu Hongbo Clean Energy Sp. z o.o. odebrała Pani prezes Zixuan You oraz wiceprezes Lizeng Wu. Podczas  uroczystości podpisania aktu notarialnego zakupu działki, na której powstanie fabryka, Politechnikę Opolską reprezentowali: prof. dr hab. Krzysztof Malik
prorektor ds. studenckich i  inwestycji Politechniki Opolskiej,  Ewa Jakuczek – dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz Yingnan Sun – specjalista ds. międzynarodowych
w Instytucie Konfucjusza w Opolu.

Chiński inwestor planuje wybudować w Opolu zaawansowany technologicznie ośrodek badań i produkcji oświetlenia LED. Pierwszy etap inwestycji będzie wynosić ok. 78 milionów złotych. Planowane rozpoczęcie prac nad powstaniem pierwszego budynku o powierzchni ok. 13 000 m2 ma nastąpić w grudniu bieżącego roku. Znajdą się w nim biura, magazyn oraz nowoczesna hala produkcyjna.

Docelowo w nowym zakładzie spółka chce zatrudnić 100 osób. Uruchomienie produkcji przewidziane jest na drugą połowę 2017 roku.